Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Wool

Wool yarn at Hollywool.eu is the main fibre route for pure wool and wool-blend yarns. It should help shoppers move from a broad wool search into useful choices: sock yarn, sweater yarn, colourwork yarn, felting yarn, soft blends or hard-wearing everyday yarn.

The category should not claim every wool yarn is the same. Product pages carry the exact fibre mix, meterage, weight and care information.

Filter products

Lopi Spuni colour 7220 rock grey
Lopi
Spuni
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 190 m
Composition
wool
Needles
4–5 mm

€113.00 / kg

Regular price: €11.78
incl. VAT
In stock
Mayflower Casablanca Lux colour 001 elfenbein
Mayflower
Casablanca Lux
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 225 m
Composition
alpaca
Needles
3.5–4 mm

€160.00 / kg

Regular price: €8.71
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Mars colour 01 green
Mayflower
Sock Yarn Mars
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Re:Treat Twist Chunky colour 1217 dusk
West Yorkshire Spinners
Re: Treat Twist Chunky
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 140 m
Composition
wool

€100.00 / kg

Regular price: €10.31
incl. VAT
In stock
rowan moordale 199 9802220 000002 2 packshot
Rowan
Moordale
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 230 m
Composition
alpaca
Needles
4 mm

€221.00 / kg

Regular price: €22.10
incl. VAT
In stock
Mayflower Easy Care Big colour 103 wüsten-salbei
Mayflower
Easy Care Big
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 85 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€145.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
rowan norwegian wool 199 9802240 000010 10 packshot
Rowan
Norwegian Wool
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
3.75 mm

€188.00 / kg

Regular price: €9.60
incl. VAT
In stock
rowan baby cashsoft merino 199 9802218 000103 103 packshot
Rowan
Baby Cashsoft Merino
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 130 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€184.00 / kg

Regular price: €9.65
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply colour 011 marshmallow
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Re:Treat Chunky Roving colour 010 pure
West Yorkshire Spinners
Re: Treat Chunky Roving
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 140 m
Composition
wool
Needles
6.5 mm

€79.50 / kg

Regular price: €8.88
incl. VAT
In stock
rowan felted tweed soft 199 9802249 010010 10010 packshot
Rowan
Felted Tweed Soft
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 140 m
Composition
alpaca
Needles
3–4 mm

€222.00 / kg

Regular price: €11.18
incl. VAT
In stock
rowan pebble island 199 9802241 000021 21 packshot
Rowan
Pebble Island
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€368.00 / kg

Regular price: €18.40
incl. VAT
In stock
Rowan Alpaca Sparkle colour 10020 Almond
DMC Rowan
Rowan Alpaca Sparkle
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 95 m
Composition
alpaca
Needles
6 mm

€230.00 / kg

Regular price: €11.52
incl. VAT
In stock
Novita Nalle Raita colour 8171 clown
Novita
Nalle Raita
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 260 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€89.00 / kg

Regular price: €9.77
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Fleece Bluefaced Leicester DK colour 1035 bramble
West Yorkshire Spinners
Fleece Bluefaced Leicester DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 225 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€152.50 / kg

Regular price: From €13.15
incl. VAT
In stock
rowan sock 199 9802244 000001 1 packshot
Rowan
Sock
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5 mm

€157.50 / kg

Regular price: €15.75
incl. VAT
In stock
Novita Nalle Kesä colour 1171 water lily pond
Novita
Nalle Kesä
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 274 m
Composition
wool

€89.00 / kg

Regular price: €9.77
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners ColourLab Aran colour 1173 dove grey
West Yorkshire Spinners
ColourLab Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 166 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€79.50 / kg

Regular price: €8.89
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9807014 140 9807014 000080 80 packshot
Schachenmayr
Color Drift
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 75 m
Composition
wool
Needles
7–8 mm

€130.00 / kg

Regular price: €8.11
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Sparkle colour 1051 vintage tinsel
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Sparkle
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Raita colour 939 autumn morning
Novita
7 Veljestä Raita
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool
Needles
3.5–5.5 mm

€89.00 / kg

Regular price: From €9.39
incl. VAT
In stock
Novita Laine 4-ply colour 151 cloudy cotton
Novita
Laine 4-ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3 mm

€260.00 / kg

Regular price: €26.00
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Nummi colour 951 freedom
Novita
7 Veljestä Nummi
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
viscose
Needles
4 mm

€89.00 / kg

Regular price: €9.44
incl. VAT
In stock
Novita Nalle Taika yarn in shade 8081 stump
Novita
Nalle Taika
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 260 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€93.00 / kg

Regular price: €9.77
incl. VAT
In stock
rowan cotton trio 199 9802248 000111 111 packshot
Rowan
Cotton Trio
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
alpaca
Needles
3.25–3.5 mm

€170.00 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
In stock
Novita Viola Flora colour 711 lumme
Novita
Viola Flora
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€99.00 / kg

Regular price: €10.63
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Vega colour 01 cobalt blue/purple/aubergine
Mayflower
Sock Yarn Vega
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Polkka colour 8001 hiking
Novita
7 Veljestä Polkka
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool

€89.00 / kg

Regular price: €9.44
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Venus colour 04
Mayflower
Sock Yarn Venus
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Step By Step 4 colour 001
Mayflower
Anyday Step By Step 4
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€71.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
myboshi Dream colour col. Bergsee
myboshi
Dream
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 95 m
Composition
alpaca

€149.80 / kg

Regular price: €8.86
incl. VAT
In stock
rowan merino soft 199 0100003 000010 10 packshot
Rowan
Merino Soft
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 80 m
Composition
wool
Needles
7 mm

€142.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form