Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Wool

Wool yarn at Hollywool.eu is the main fibre route for pure wool and wool-blend yarns. It should help shoppers move from a broad wool search into useful choices: sock yarn, sweater yarn, colourwork yarn, felting yarn, soft blends or hard-wearing everyday yarn.

The category should not claim every wool yarn is the same. Product pages carry the exact fibre mix, meterage, weight and care information.

Filter products

rowan big wool 199 0058000 000026 26 packshot
Rowan
Big Wool
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 80 m
Composition
wool
Needles
10 mm

€153.00 / kg

Regular price: €15.30
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Morris DK colour 1275 daisy
West Yorkshire Spinners
Morris DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 112 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€151.00 / kg

Regular price: €8.65
incl. VAT
In stock
rowan alpaca wool 199 0100005 000010 10 packshot
Rowan
Alpaca Wool
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 116 m
Composition
alpaca
Needles
7 mm

€150.00 / kg

Regular price: €8.55
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Lake colour 001 garda
Mayflower
Premium Sock Wool Lake
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Alpakka Ull colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Alpakka Ull
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
alpaca
Needles
5 mm

€200.00 / kg

Regular price: From €10.27
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Joulupolkka
Novita
7 Veljestä Joulupolkka
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool

€85.33 / kg

Regular price: €12.92
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Basic Wool colour 003
Mayflower
Anyday Basic Wool
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 90 m
Composition
wool
Needles
4.5 mm

€79.00 / kg

Regular price: €6.30
incl. VAT
In stock
rowan fine lace 199 9802140 000923 923 packshot
Rowan
Fine Lace
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
50 g · 400 m
Composition
alpaca
Needles
3–4 mm

€222.00 / kg

Regular price: From €11.58
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Poppy colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Poppy
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
alpaca
Needles
5.5–7 mm
Regular price: From €12.60
incl. VAT
In stock
myboshi mysocks Merino colour col. Klee
myboshi
mysocks Merino
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€79.90 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
In stock
DMC 100% Baby 4
DMC
100% Baby 4
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€110.00 / kg

Regular price: €7.43
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Ocean colour 001 atlantik
Mayflower
Premium Sock Wool Ocean
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Jouluraita yarn in shade 8611 redpolls
Novita
7 Veljestä Jouluraita
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€92.67 / kg

Regular price: €13.90
incl. VAT
In stock
Mayflower Santiago Light colour 002 sand
Mayflower
Santiago Light
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 300 m
Composition
alpaca
Needles
3.5–4 mm

€219.00 / kg

Regular price: €10.95
incl. VAT
In stock
rowan brushed fleece 199 9802176 000271 271 packshot
Rowan
Brushed Fleece
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 105 m
Composition
alpaca
Needles
6 mm

€254.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Sunday by PetiteKnit colour 2013 pineapple
Sandnes Garn
Sunday by PetiteKnit
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 235 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€199.00 / kg

Regular price: From €9.85
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Jättiraita colour 8251 summer day
Novita
7 Veljestä Jättiraita
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€92.67 / kg

Regular price: €13.90
incl. VAT
In stock
Lopi Jöklalopi colour 0056 light grey
Lopi
Jöklalopi
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 60 m
Composition
wool
Needles
8–9 mm

€93.00 / kg

Regular price: €10.09
incl. VAT
In stock
Rowan Softest Alpaca colour 10 Black
DMC Rowan
Rowan Softest Alpaca
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 130 m
Composition
alpaca
Needles
7 mm
Regular price: €9.95
incl. VAT
In stock
DMC Merino 4 Tweed
DMC
Merino 4 Tweed
Size
4 mm
Yardage
165 m
Material
polyamide
Sales unit
50 g

€96.00 / kg

Regular price: €6.86
incl. VAT
In stock
hw official hw novita sisters nv
Novita
7 Sisters
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool

€109.00 / kg

Regular price: €10.90
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Forest colour 001 tropische anden
Mayflower
Premium Sock Wool Forest
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Peer Gynt by PetiteKnit colour 1065 charcoal melange
Sandnes Garn
Peer Gynt by PetiteKnit
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 91 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€139.00 / kg

Regular price: From €8.14
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Perfect colour 1032 light grey mottled
Sandnes Garn
Perfect
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
wool
Needles
3.5 mm
Regular price: From €5.55
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Step By Step 1 colour 001 blue
Mayflower
Anyday Step By Step 1
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€71.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn KlompeLOMPE Tynn Merinoull colour 2025 corn yellow
Sandnes Garn
KlompeLOMPE Tynn Merinoull
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
wool
Needles
3 mm
Regular price: From €8.70
incl. VAT
In stock
Novita Viola colour 372 mugworth
Novita
Viola
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€93.30 / kg

Regular price: €10.37
incl. VAT
In stock
Mayflower 1 Class Cashmere colour 002 cashew
Mayflower
1 Class Cashmere
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€145.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Luna colour 03001 col. 3001 Moonlight
Symfonie Yarns
Luna
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 182 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€239.90 / kg

Regular price: €23.99
incl. VAT
In stock
Novita Viola colour 109 tide
Novita
Viola
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm
Regular price: From €5.50
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Winwick Mum colour 872 wildflower
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Winwick Mum
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Joulu colour 1351 starry night
Novita
7 Veljestä Joulu
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€92.67 / kg

Regular price: €13.90
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form