Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Fingering / Sock / 4-ply

Fingering yarn at Hollywool.eu is a fine-yarn route for socks, shawls, light garments and detailed stitch work. It also covers many 4-ply and sock-weight choices, but not every fingering yarn is a sock yarn.

Use this page to compare yarn families by brand, fibre and colour. Product pages should confirm the exact fibre mix, meterage, ball size and needle recommendations before a pattern decision.

Filter products

Sandnes Garn Sunday colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Sunday
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 235 m
Composition
wool
Needles
3 mm
Regular price: From €9.45
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Terra colour 02001 col. 2001 Jasmine
Symfonie Yarns
Terra
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5–3.5 mm
Regular price: From €15.83
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Mandarin Petit colour 2102 spring yellow
Sandnes Garn
Mandarin Petit
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 180 m
Composition
cotton
Needles
3 mm
Regular price: From €6.00
incl. VAT
In stock
rowan alpaca classic 199 9802214 000115 115 packshot
Rowan
Alpaca Classic
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 120 m
Composition
alpaca
Needles
3.75 mm

€296.00 / kg

Regular price: €8.58
incl. VAT
In stock
rowan fine tweed haze 199 9802245 000001 1 packshot
Rowan
Fine Tweed Haze
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 215 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€305.00 / kg

Regular price: €15.25
incl. VAT
In stock
regia premium pure 152 9801644 000002 2 packshot
Regia
Premium Pure Color
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm

€145.00 / kg

Regular price: €14.50
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Tynn Peer Gynt colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Tynn Peer Gynt
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 205 m
Composition
wool
Needles
3 mm
Regular price: From €6.30
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Terra Color colour 2007 Cafe Rose
Symfonie Yarns
Terra Color
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5–3.5 mm

€179.90 / kg

Regular price: €17.99
incl. VAT
In stock
Mayflower Birmingham colour 001 elfenbein
Mayflower
Birmingham
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 215 m
Composition
wool
Needles
2.5–3.5 mm

€150.00 / kg

Regular price: €8.40
incl. VAT
In stock
Mayflower Easy Care colour 003 wüsten-salbei
Mayflower
Easy Care
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 185 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€145.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Mountain colour 001 kaukasus
Mayflower
Premium Sock Wool Mountain
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Novita Viola Metsäretki colour 8291 autumn forest
Novita
Viola Metsäretki
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€99.00 / kg

Regular price: €10.63
incl. VAT
In stock
DMC Merino 3
DMC
Merino 3
Size
3 mm
Yardage
200 m
Material
wool
Sales unit
50 g

€82.00 / kg

Regular price: €6.46
incl. VAT
In stock
Lopi Einband colour 0008 light denim
Lopi
cover
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 250 m
Composition
wool

€99.20 / kg

Regular price: €7.15
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Silk Merino colour 003
Mayflower
Premium Silk Merino
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 125 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€352.00 / kg

Regular price: €9.14
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Valentina colour 002 sandstrand
Mayflower
Premium Valentina
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
wool
Needles
4.5–5 mm

€208.00 / kg

Regular price: €10.40
incl. VAT
In stock
myboshi mysocks Uni colour col. Bordeaux
myboshi
mysocks Uni
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€69.90 / kg

Regular price: From €6.99
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Alpakka Silke colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Alpakka Silke
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
alpaca
Needles
3 mm

€339.00 / kg

Regular price: €16.95
incl. VAT
In stock
rowan alpaca cotton 199 0100002 000014 14 packshot
Rowan
Alpaca Cotton
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 120 m
Composition
alpaca
Needles
7 mm

€292.00 / kg

Regular price: €8.52
incl. VAT
In stock
Plus Wolle sock yarn 4-ply colour 06 Amethyst
Plus Wolle
sock yarn 4-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 410 m
Composition
wool
Needles
2.5–3.5 mm

€70.00 / kg

Regular price: €8.33
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Step By Step 3 colour 001
Mayflower
Anyday Step By Step 3
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€71.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Valley colour 001 sky blue
Mayflower
Premium Sock Wool Valley
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Mayflower York colour 004
Mayflower
York
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 230 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm
Regular price: From €7.10
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Butterflies colour 1241 red admiral
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Butterflies
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Tynn Line colour 2112 light yellow
Sandnes Garn
Tynn Line
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 220 m
Composition
cotton
Needles
3 mm
Regular price: From €6.65
incl. VAT
In stock
Novita Helene colour 2721 flame
Novita
Helene
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 195 m
Composition
wool
Needles
3.5 mm

€298.00 / kg

Regular price: €14.90
incl. VAT
In stock
Mayflower 1 Class colour 01 ingwer
Mayflower
1 Class
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€85.00 / kg

Regular price: €6.51
incl. VAT
In stock
Novita Wonder Wool 4-ply colour 1001 light forget me not
Novita
Wonder Wool 4-ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
wool
Needles
3 mm

€118.00 / kg

Regular price: €7.79
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Lake colour 001 garda
Mayflower
Premium Sock Wool Lake
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
myboshi mysocks Merino colour col. Klee
myboshi
mysocks Merino
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€79.90 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Ocean colour 001 atlantik
Mayflower
Premium Sock Wool Ocean
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Sunday by PetiteKnit colour 2013 pineapple
Sandnes Garn
Sunday by PetiteKnit
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 235 m
Composition
wool
Needles
3 mm

€199.00 / kg

Regular price: From €9.85
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form