Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Silk

Browse yarn grouped around silk fibre. Use the listing filters to narrow by brand, yarn weight, needle size, gauge, length per ball and price, then check each product page for exact composition.

Filter products

Sandnes Garn Primo Tynn Silk Mohair colour 1022 gramelert
Sandnes Garn
Primo Tynn Silk Mohair
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
212 m / 232 yd / 25 g
Composition
Blend
Needles
3–5 mm

€560.00 / kg

Regular price: €14.00
incl. VAT
In stock
Novita Edith colour 1121 down
Novita
Edith
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 225 m
Composition
silk
Needles
3.5 mm

€480.00 / kg

Regular price: €12.00
incl. VAT
In stock
rowan kidsilk haze 199 0012000 000580 580 packshot
Rowan
Kidsilk Haze
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 210 m
Composition
silk
Needles
3–4 mm

€550.00 / kg

Regular price: €13.75
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Silk Merino colour 003
Mayflower
Premium Silk Merino
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 125 m
Composition
silk
Needles
3–3.5 mm

€352.00 / kg

Regular price: €9.14
incl. VAT
In stock
Mayflower Super Kid Silk colour 04 mokka
Mayflower
Super Kid Silk
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 195 m
Composition
silk
Needles
4.5–5 mm

€450.00 / kg

Regular price: €11.25
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Alpakka Silke colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Alpakka Silke
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
alpaca
Needles
3 mm

€339.00 / kg

Regular price: €16.95
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Tynn Silk Mohair colour 1022 gramelert
Sandnes Garn
Tynn Silk Mohair
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
212 m / 232 yd / 25 g
Composition
silk
Needles
3–4 mm
Regular price: From €11.75
incl. VAT
In stock
rowan kidsilk haze colour 199 0013000 000001 1 packshot
Rowan
Kidsilk Haze Colour
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
50 g · 420 m
Composition
silk
Needles
3–4 mm

€456.00 / kg

Regular price: €22.80
incl. VAT
In stock
Novita Helene colour 2721 flame
Novita
Helene
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 195 m
Composition
silk
Needles
3.5 mm

€298.00 / kg

Regular price: €14.90
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Cassandra colour 003
Mayflower
Premium Cassandra
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 225 m
Composition
alpaca
Needles
3–4 mm

€438.00 / kg

Regular price: €10.95
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Luna colour 03001 col. 3001 Moonlight
Symfonie Yarns
Luna
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 182 m
Composition
silk
Needles
3.5–4 mm

€239.90 / kg

Regular price: €23.99
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Tynn Silk Mohair Print ca. 424 m / col. 3135 blossom tree
Sandnes Garn
Tynn Silk Mohair Print
Yardage
424 m
Material
57% Mohair / 28% Silk / 15% Wool

€542.00 / kg

Regular price: €27.10
incl. VAT
In stock
Pro Lana Kid Seta Color colour 180
Pro Lana
Kid Seta Color
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 210 m
Composition
silk
Needles
3.5–4.5 mm
Regular price: From €8.95
incl. VAT
In stock
regia premium silk color parent 00032 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Silk Color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
silk
Needles
2–3 mm
9 colours

€159.50 / kg

Regular price: €15.95
incl. VAT
Sold out
regia premium silk parent 00065 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Silk
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
silk
Needles
2–3 mm
19 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form