Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Wool

Wool yarn at Hollywool.eu is the main fibre route for pure wool and wool-blend yarns. It should help shoppers move from a broad wool search into useful choices: sock yarn, sweater yarn, colourwork yarn, felting yarn, soft blends or hard-wearing everyday yarn.

The category should not claim every wool yarn is the same. Product pages carry the exact fibre mix, meterage, weight and care information.

Filter products

Mayflower Anyday Diva colour 002 goldener sand
Mayflower
Anyday Diva
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 275 m
Composition
wool
Needles
2.75–3.25 mm
20 colours
Regular price: From €6.40
incl. VAT
Sold out
myboshi Denim colour col. Azure
myboshi
Denim
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 140 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
6 colours
Regular price: €3.99
incl. VAT
Sold out
Mayflower Molly Fine colour 04 flamingo red
Mayflower
Molly Fine
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 135 m
Composition
wool
Needles
6–7 mm
10 colours

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
Sold out
myboshi 50/50 colour col. Anthrazit
myboshi
50/50
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
wool
Needles
4–5 mm
18 colours
Regular price: €5.99
incl. VAT
Sold out
regia premium silk color parent 00032 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Silk Color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
9 colours

€159.50 / kg

Regular price: €15.95
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807551 140 9807551 000005 5 packshot
Schachenmayr
Merino Extrafine 170
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 170 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm
19 colours

€130.00 / kg

Regular price: €6.50
incl. VAT
Sold out
Regia Energy Flow Color colour 00180 Energetic
Regia
Energy Flow Color
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 300 m
Composition
wool
Needles
2.5–3.5 mm
10 colours

€95.00 / kg

Regular price: €9.50
incl. VAT
Sold out
regia premium silk parent 00065 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Silk
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
19 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Fleece Jacob Aran colour 006 medium grey
West Yorkshire Spinners
Fleece Jacob Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 166 m
Composition
wool
Needles
5 mm
4 colours

€84.50 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807015 140 9807015 000004 4 packshot
Schachenmayr
Classic Mix
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm
20 colours

€79.00 / kg

Regular price: From €3.95
incl. VAT
Sold out
regia 8ply uni 152 9801292 001048 1048 packshot
Regia
8-ply Uni
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool
Needles
3.5–3.75 mm
13 colours

€79.67 / kg

Regular price: €11.95
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply PREMIUM Cashmere colour 00020 sandshell
Regia
4-ply PREMIUM Cashmere
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
16 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
regia premium merino yak 152 9801630 007524 7524 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Merino Yak
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
15 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Bo Peep 4ply colour 011 tooth fairy
West Yorkshire Spinners
Bo Peep 4ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm
4 colours

€95.00 / kg

Regular price: €6.99
incl. VAT
Sold out
Mez Anchor Cotton Wool colour 00078 pink ruby
Mez
Anchor Cotton Wool
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 115 m
Composition
wool
Needles
3.5–4.5 mm
20 colours

€199.00 / kg

Regular price: From €9.95
incl. VAT
Sold out
regia 6ply 50g parent 00033 packshot
Regia
6-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm
12 colours

€105.00 / kg

Regular price: €5.25
incl. VAT
Sold out
rowan felted tweed aran 199 9802116 000719 719 packshot
Rowan
Felted Tweed Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 87 m
Composition
wool
Needles
5 mm
7 colours

€222.00 / kg

Regular price: €11.15
incl. VAT
Sold out
DMC Angel
DMC
Angel
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 95 m
Composition
wool
Needles
4 mm
21 colours

€95.00 / kg

Regular price: €6.83
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9812942 140 9812942 000011 11 packshot
Schachenmayr
Wash+Filz-it! felting wool uni
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
50 g · 50 m
Composition
wool
Needles
8–9 mm
18 colours

€79.00 / kg

Regular price: €3.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 231 FILZWOLLE COLOR ca. 50 m / col. 0101
Online
LINIE 231 FILZWOLLE COLOR
Yardage
50 m
Material
100% Wool
1 colour
Regular price: €3.50
incl. VAT
Sold out
regia 4ply color 50g 152 9801281 001139 1139 packshot
Regia
4-ply Color
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
6 colours

€110.00 / kg

Regular price: €5.50
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Country Birds & Christmas colour 886 holly berry
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Country Birds & Christmas
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm
2 colours

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
Sold out
Novita Hygge Wool colour 109 tide
Novita
Hygge Wool
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 60 m
Composition
wool
Needles
2.25 mm
6 colours
Regular price: From €7.50
incl. VAT
Sold out
Regia 6-ply Color colour 02787 voss color
Regia
6-ply Color
Size
3–4 mm
Yardage
375 m
Material
wool
Sales unit
150 g
8 colours

€93.00 / kg

Regular price: €13.95
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply Pairfect colour 01363 Grey Shadows
Regia
4-ply Pairfect
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
6 colours

€97.50 / kg

Regular price: €9.75
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Fleece Bluefaced Leicester Roving colour 002 light brown
West Yorkshire Spinners
Fleece Bluefaced Leicester Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 166 m
Composition
wool
Needles
5 mm
3 colours

€157.00 / kg

Regular price: €15.70
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 547 SUMATO colour 001
Online
LINIE 547 SUMATO
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
wool
Needles
3.5–4.5 mm
1 colour

€175.60 / kg

Regular price: €9.85
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807132 140 9807132 000186 186 packshot
Schachenmayr
sock yarn Color 4 ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 410 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
2 colours
Regular price: €7.25
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807574 140 9807574 000606 606 packshot
Schachenmayr
Merino Extrafine 285 Lace
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
50 g · 285 m
Composition
wool
1 colour

€159.00 / kg

Regular price: €7.95
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners ColourLab Sock DK colour 1202 pop
West Yorkshire Spinners
ColourLab Sock DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
150 g · 337 m
Composition
wool
Needles
3.25–3.5 mm
1 colour
Regular price: €11.50
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form