Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Wool

Wool yarn at Hollywool.eu is the main fibre route for pure wool and wool-blend yarns. It should help shoppers move from a broad wool search into useful choices: sock yarn, sweater yarn, colourwork yarn, felting yarn, soft blends or hard-wearing everyday yarn.

The category should not claim every wool yarn is the same. Product pages carry the exact fibre mix, meterage, weight and care information.

Filter products

myboshi No. 1 colour col. Anthrazit
myboshi
No. 1
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 55 m
Composition
wool
Needles
6–7 mm
Regular price: From €4.49
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Peer Gynt colour 1032 light grey mottled
Sandnes Garn
Peer Gynt
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 91 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€139.00 / kg

Regular price: From €8.14
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners The Croft DK colour 010 langa
West Yorkshire Spinners
The Croft DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 225 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€119.50 / kg

Regular price: €11.95
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä colour 103 water drop
Novita
7 Veljestä
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool
Needles
4 mm
Regular price: From €8.25
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners ColourLab DK colour 111 true blue
West Yorkshire Spinners
ColourLab DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 225 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€79.50 / kg

Regular price: €8.89
incl. VAT
In stock
Rowan Alpaca Soft DK colour 206 Deep Rose
DMC Rowan
Rowan Alpaca Soft DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€221.00 / kg

Regular price: €11.15
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Sunday colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Sunday
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 235 m
Composition
wool
Needles
3 mm
Regular price: From €9.45
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Ballerina Chunky Mohair colour 1009 early spring
Sandnes Garn
Ballerina Chunky Mohair
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
50 g · 135 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€305.00 / kg

Regular price: From €14.70
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Viva colour 01001 col. 1001 Jasmine
Symfonie Yarns
Viva
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 220 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm
Regular price: From €18.41
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Wool Revival DK colour 1256 bark
West Yorkshire Spinners
Wool Revival DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 225 m
Composition
wool

€60.00 / kg

Regular price: €7.74
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Smart colour 1032 light grey mottled
Sandnes Garn
Smart
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
wool
Needles
3.5 mm

€170.00 / kg

Regular price: From €6.30
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Terra colour 02001 col. 2001 Jasmine
Symfonie Yarns
Terra
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5–3.5 mm
Regular price: From €15.83
incl. VAT
In stock
Novita Halaus colour 1141 soft
Novita
Halaus
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
wool
Needles
5–6 mm

€158.00 / kg

Regular price: €8.89
incl. VAT
In stock
Lopi Kambgarn colour 0917 tomato
Lopi
Kambgarn
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€115.20 / kg

Regular price: €7.71
incl. VAT
In stock
Mayflower Easy Care Classic colour 203 wüsten-salbei
Mayflower
Easy Care Classic
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 106 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€145.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
rowan fine tweed haze 199 9802245 000001 1 packshot
Rowan
Fine Tweed Haze
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 215 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€305.00 / kg

Regular price: €15.25
incl. VAT
In stock
Novita Isoveli colour 169 storm
Novita
Isoveli
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 130 m
Composition
wool
Needles
5–6 mm

€69.00 / kg

Regular price: €8.25
incl. VAT
In stock
regia premium pure 152 9801644 000002 2 packshot
Regia
Premium Pure Color
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm

€145.00 / kg

Regular price: €14.50
incl. VAT
In stock
Lopi Fjallalopi colour 3001 light moorit
Lopi
Fjallalopi
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm

€98.00 / kg

Regular price: €7.12
incl. VAT
In stock
Novita Aino colour 106 galaxy
Novita
Aino
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
wool
Needles
6 mm

€238.00 / kg

Regular price: €11.90
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Tynn Peer Gynt colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Tynn Peer Gynt
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 205 m
Composition
wool
Needles
3 mm
Regular price: From €6.30
incl. VAT
In stock
Lopi Kemba unspun wool colour 0017 sunshine yellow
Lopi
Kemba unspun wool
Material
wool
Sales unit
1000 g
Regular price: €56.50
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Pure DK colour 1073 ginger
West Yorkshire Spinners
Pure DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 112 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€159.80 / kg

Regular price: €8.88
incl. VAT
In stock
Lopi Léttlopi colour 0053 acorn
Lopi
Léttlopi
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
wool
Needles
4–5 mm

€90.00 / kg

Regular price: €6.99
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Bo Peep DK colour 011 tooth fairy
West Yorkshire Spinners
Bo Peep DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 112 m
Composition
wool
Needles
4 mm
Regular price: €6.99
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Viva Color colour 1001 Riverbank
Symfonie Yarns
Viva Color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 220 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm

€199.90 / kg

Regular price: €19.99
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Tynn Merinoull colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Tynn Merinoull
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
wool
Needles
3 mm

€190.00 / kg

Regular price: From €9.38
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Bella Color colour 4004 Cafe Rose
Symfonie Yarns
Bella Color
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 165m
Composition
wool
Needles
4–5 mm

€199.90 / kg

Regular price: €19.99
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Terra Color colour 2007 Cafe Rose
Symfonie Yarns
Terra Color
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5–3.5 mm

€179.90 / kg

Regular price: €17.99
incl. VAT
In stock
Mayflower Birmingham colour 001 elfenbein
Mayflower
Birmingham
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 215 m
Composition
wool
Needles
2.5–3.5 mm

€150.00 / kg

Regular price: €8.40
incl. VAT
In stock
Mayflower Easy Care colour 003 wüsten-salbei
Mayflower
Easy Care
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 185 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€145.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Mountain colour 001 kaukasus
Mayflower
Premium Sock Wool Mountain
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form