Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Sport

Sport weight yarn at Hollywool.eu sits between finer sock-weight yarns and DK yarn. Use this route when a pattern needs a lighter fabric, more stitch definition or a less bulky garment.

The page should help buyers compare brands and fibres quickly. Exact gauge, meterage and needle guidance still belongs on the product pages, because each yarn line handles those details differently.

Filter products

Sandnes Garn Ballerina Chunky Mohair colour 1009 early spring
Sandnes Garn
Ballerina Chunky Mohair
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
50 g · 135 m
Composition
polyamide
Needles
7 mm

€305.00 / kg

Regular price: From €14.70
incl. VAT
In stock
Mayflower Cotton 8/4 colour 1404
Mayflower
Cotton 8/4
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 170 m
Composition
cotton
Needles
2.5–3 mm

€49.60 / kg

Regular price: €5.44
incl. VAT
In stock
rowan summerlite dk 199 9802191 000451 451 packshot
Rowan
Summerlite DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 130 m
Composition
cotton
Needles
3.75 mm
Regular price: From €6.85
incl. VAT
In stock
Lopi Kambgarn colour 0917 tomato
Lopi
Kambgarn
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
wool
Needles
2.25 mm

€115.20 / kg

Regular price: €7.71
incl. VAT
In stock
rowan summerlite 4 ply 199 9802179 000417 417 packshot
Rowan
Summerlite 4-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
cotton
Needles
3 mm

€145.00 / kg

Regular price: From €8.01
incl. VAT
In stock
Lopi Fjallalopi colour 3001 light moorit
Lopi
Fjallalopi
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm

€98.00 / kg

Regular price: €7.12
incl. VAT
In stock
DMC Knitty 4
DMC
Knitty 4
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 280 m
Composition
acrylic
Needles
4 mm
Regular price: From €5.11
incl. VAT
In stock
Mayflower Taormina colour 003 aprikose/pink/curry/eucalyptus
Mayflower
Taormina
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
200 g · 700 m
Composition
alpaca

€184.75 / kg

Regular price: €36.95
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Tynn Merinoull colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Tynn Merinoull
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
wool
Needles
3 mm

€190.00 / kg

Regular price: From €9.38
incl. VAT
In stock
rowan cotton wool 199 9802238 000202 202 packshot
Rowan
Cotton Wool
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 130 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€265.00 / kg

Regular price: €13.25
incl. VAT
In stock
Mayflower Alliance Fine colour 003
Mayflower
Alliance Fine
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 160 m
Composition
acrylic
Needles
3.25 mm

€65.60 / kg

Regular price: €6.00
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Kos colour 1043 grey mottled
Sandnes Garn
Kos
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
alpaca
Needles
5.5 mm

€290.00 / kg

Regular price: From €12.60
incl. VAT
In stock
Novita Nalle Alpakka colour 1261 frosty night
Novita
Nalle Alpakka
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 145 m
Composition
alpaca
Needles
3–3.5 mm

€118.00 / kg

Regular price: €7.61
incl. VAT
In stock
rowan felted tweed colour 199 9802243 000031 31 packshot
Rowan
Felted Tweed Color
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
alpaca
Needles
3.5–4 mm
Regular price: €13.80
incl. VAT
In stock
rowan kid classic 199 0044000 000913 913 packshot
Rowan
Kid Classic
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 140 m
Composition
polyamide
Needles
5–5.5 mm

€220.00 / kg

Regular price: €11.10
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Grande colour 03 beige
Mayflower
Anyday Grande
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
300 g · 860 m
Composition
acrylic
Needles
4.5–5 mm

€31.67 / kg

Regular price: €9.55
incl. VAT
In stock
rowan softyak dk 199 9802192 000232 232 packshot
Rowan
Softyak DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 135 m
Composition
polyamide
Needles
4 mm

€236.00 / kg

Regular price: €11.80
incl. VAT
In stock
Mayflower Santiago colour 002 sand
Mayflower
Santiago
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
alpaca
Needles
6 mm

€208.00 / kg

Regular price: €10.40
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Babyull Lanett colour 1022 gramelert
Sandnes Garn
Babyull Lanett
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€179.00 / kg

Regular price: From €8.00
incl. VAT
In stock
Mayflower London Merino Fine colour 003 eierschale
Mayflower
London Merino Fine
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
wool
Needles
3 mm

€159.00 / kg

Regular price: €8.50
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Mini Alpakka colour 1032 light grey mottled
Sandnes Garn
Mini Alpakka
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
alpaca
Needles
3 mm
Regular price: From €9.45
incl. VAT
In stock
rowan felted tweed 199 0036000 000206 206 packshot
Rowan
Felted Tweed
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
alpaca
Needles
3.5 mm
Regular price: From €11.30
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Paljett colour 1120 silver spoon
Sandnes Garn
Paljett
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 140 m
Composition
cotton

€339.00 / kg

Regular price: €16.95
incl. VAT
In stock
Lopi Plötulopi colour 1026 ash
Lopi
Plötulopi
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 300 m
Composition
wool
Needles
4.5 mm

€82.50 / kg

Regular price: €9.33
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Athena colour 001 sahne
Mayflower
Premium Athena
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 140 m
Composition
alpaca
Needles
4 mm

€179.00 / kg

Regular price: €9.24
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Cotton 8/4 colour 003
Mayflower
Anyday Cotton 8/4
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 170 m
Composition
cotton
Needles
3 mm

€359.00 / kg

Regular price: €17.95
incl. VAT
In stock
Mayflower Amadora colour 002 eiche
Mayflower
Amadora
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 350 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€179.50 / kg

Regular price: €17.95
incl. VAT
In stock
Novita Nalle colour 117 current
Novita
Nalle
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 260 m
Composition
polyamide
Needles
3–3.5 mm

€69.00 / kg

Regular price: €8.47
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Sisu colour 1032 light grey mottled
Sandnes Garn
Sisu
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
polyamide
Needles
2.5–3 mm
Regular price: From €7.35
incl. VAT
In stock
Schachenmayr Pyramid Cotton colour 00011 zimt
Schachenmayr
Pyramid Cotton
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
cotton
Needles
3 mm

€100.60 / kg

Regular price: From €4.95
incl. VAT
In stock
Rowan Softest Alpaca colour 10 Black
DMC Rowan
Rowan Softest Alpaca
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 130 m
Composition
alpaca
Needles
7 mm
Regular price: €9.95
incl. VAT
In stock
DMC Merino 4 Tweed
DMC
Merino 4 Tweed
Size
4 mm
Yardage
165 m
Material
polyamide
Sales unit
50 g

€96.00 / kg

Regular price: €6.86
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form