Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Mohair

Browse yarn grouped around mohair fibre. Use the listing filters to narrow by brand, yarn weight, needle size, gauge, length per ball and price, then check each product page for exact composition.

Filter products

Sandnes Garn Ballerina Chunky Mohair colour 1009 early spring
Sandnes Garn
Ballerina Chunky Mohair
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
50 g · 135 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€305.00 / kg

Regular price: From €14.70
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Primo Tynn Silk Mohair colour 1022 gramelert
Sandnes Garn
Primo Tynn Silk Mohair
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
212 m / 232 yd / 25 g
Composition
Blend
Needles
3–5 mm

€560.00 / kg

Regular price: €14.00
incl. VAT
In stock
Novita Edith colour 1121 down
Novita
Edith
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 225 m
Composition
mohair
Needles
3.5 mm

€480.00 / kg

Regular price: €12.00
incl. VAT
In stock
rowan kidsilk haze 199 0012000 000580 580 packshot
Rowan
Kidsilk Haze
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 210 m
Composition
mohair
Needles
3–4 mm

€550.00 / kg

Regular price: €13.75
incl. VAT
In stock
rowan kid classic 199 0044000 000913 913 packshot
Rowan
Kid Classic
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 140 m
Composition
wool
Needles
5–5.5 mm

€220.00 / kg

Regular price: €11.10
incl. VAT
In stock
Mayflower Super Kid Silk colour 04 mokka
Mayflower
Super Kid Silk
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 195 m
Composition
mohair
Needles
4.5–5 mm

€450.00 / kg

Regular price: €11.25
incl. VAT
In stock
Novita Hehku colour 111 relaxed
Novita
Hehku
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€190.00 / kg

Regular price: €9.77
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Tynn Silk Mohair colour 1022 gramelert
Sandnes Garn
Tynn Silk Mohair
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
212 m / 232 yd / 25 g
Composition
wool
Needles
3–4 mm
Regular price: From €11.75
incl. VAT
In stock
rowan kidsilk haze colour 199 0013000 000001 1 packshot
Rowan
Kidsilk Haze Colour
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
50 g · 420 m
Composition
mohair
Needles
3–4 mm

€456.00 / kg

Regular price: €22.80
incl. VAT
In stock
rowan mohair soft 199 1000090 010200 10200 packshot
Rowan
Mohair Soft
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
5.5 mm

€179.00 / kg

Regular price: €9.48
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Fable Brushed Aran colour 1223 feather
West Yorkshire Spinners
Fable Brushed Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 162 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€157.00 / kg

Regular price: €15.70
incl. VAT
In stock
Novita Helene colour 2721 flame
Novita
Helene
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 195 m
Composition
wool
Needles
3.5 mm

€298.00 / kg

Regular price: €14.90
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Tynn Silk Mohair Print ca. 424 m / col. 3135 blossom tree
Sandnes Garn
Tynn Silk Mohair Print
Yardage
424 m
Material
57% Mohair / 28% Silk / 15% Wool

€542.00 / kg

Regular price: €27.10
incl. VAT
In stock
Novita Tuuli colour 120 water
Novita
Tuuli
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 225 m
Composition
mohair
Needles
3.5 mm
Regular price: From €7.61
incl. VAT
In stock
rowan tweed haze 199 9802242 000550 550 packshot
Rowan
Tweed Haze
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
mohair
Needles
6 mm

€308.00 / kg

Regular price: €15.40
incl. VAT
In stock
rowan selects patina 199 9802230 000410 410 packshot
Rowan
Selects Patina
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 250 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€410.00 / kg

Regular price: €20.50
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9807016 140 9807016 000090 90 packshot
Schachenmayr
Pebble Mohair
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
wool
Needles
5.5–6 mm

€99.00 / kg

Regular price: From €4.95
incl. VAT
In stock
Pro Lana Kid Seta Color colour 180
Pro Lana
Kid Seta Color
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 210 m
Composition
mohair
Needles
3.5–4.5 mm
Regular price: From €8.95
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9807597 140 9807597 000080 80 packshot
Schachenmayr
Mohair Dream
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
150 g · 810 m
Composition
84% polyacrylic, 8% mohair, 8% wool
Needles
3.5–4 mm
16 colours

€76.67 / kg

Regular price: €11.50
incl. VAT
Sold out
myboshi Halo colour col. Blush Veil
myboshi
Halo
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 200 m
Composition
acrylic
5 colours

€159.60 / kg

Regular price: €6.20
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form