Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Wool

Wool yarn at Hollywool.eu is the main fibre route for pure wool and wool-blend yarns. It should help shoppers move from a broad wool search into useful choices: sock yarn, sweater yarn, colourwork yarn, felting yarn, soft blends or hard-wearing everyday yarn.

The category should not claim every wool yarn is the same. Product pages carry the exact fibre mix, meterage, weight and care information.

Filter products

West Yorkshire Spinners Fleece Bluefaced Leicester Roving colour 002 light brown
West Yorkshire Spinners
Fleece Bluefaced Leicester Roving
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 150 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€131.50 / kg

Regular price: €13.15
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Step By Step 2 colour 001 yellow / orange / green
Mayflower
Anyday Step By Step 2
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€71.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Rowan Alpaca Haze colour 10 Shadow
DMC Rowan
Rowan Alpaca Haze
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
212 m / 232 yd / 25 g
Composition
wool
Needles
7 mm

€238.00 / kg

Regular price: €7.56
incl. VAT
In stock
Novita Hygge Chunky colour 109 tide
Novita
Hygge Chunky
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 140 m
Composition
wool
Needles
5–6 mm

€89.00 / kg

Regular price: €9.08
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Maxima colour 001 light blue/coral/beige/navy blue
Mayflower
Premium Maxima
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 90 m
Composition
wool
Needles
6 mm

€208.00 / kg

Regular price: €10.40
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Jupiter colour 03 turquoise
Mayflower
Sock Yarn Jupiter
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Taika
Novita
7 Veljestä Taika
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool

€86.00 / kg

Regular price: €12.92
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Sirius colour 01 green/dark green/curry/rust
Mayflower
Sock Yarn Sirius
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Plus Wolle Sockenwolle 4-fädig ca. 410 m / col. 20 Rubellit
Plus Wolle
sock yarn 4-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 410 m

€70.00 / kg

Regular price: €8.33
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Country Birds colour 1167 jay
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Country Birds
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
Regia 152-9801268-000324
Regia
4-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
7–8 mm

€79.50 / kg

Regular price: From €7.95
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Cocktail colour 811 passionfruit cooler
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Cocktail
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
rowan selects patina 199 9802230 000410 410 packshot
Rowan
Selects Patina
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 250 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€410.00 / kg

Regular price: €20.50
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Solstice 4ply colour 1249 canopy
West Yorkshire Spinners
Solstice 4ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€176.50 / kg

Regular price: €17.65
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Fleece Jacob DK colour 005 light grey
West Yorkshire Spinners
Fleece Jacob DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 225 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€84.50 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
In stock
myboshi mysocks Pixel colour col. Booker
myboshi
mysocks Pixel
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
150 g · 390 m
Composition
wool
Regular price: From €11.99
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9807552 140 9807552 000107 107 packshot
Schachenmayr
Merino Extrafine 120
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm

€130.00 / kg

Regular price: From €6.50
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Tresko colour 1022 gramelert
Sandnes Garn
Tresko
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 105 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€85.00 / kg

Regular price: From €6.56
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9807016 140 9807016 000090 90 packshot
Schachenmayr
Pebble Mohair
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
wool
Needles
5.5–6 mm

€99.00 / kg

Regular price: From €4.95
incl. VAT
In stock
Pro Lana Paint Socks colour 200
Pro Lana
Paint Socks
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm
Regular price: €14.95
incl. VAT
In stock
Pro Lana Wash-filz colori 100 colour 701
Pro Lana
Wash-filz colori 100
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 100 m
Composition
wool
Regular price: From €6.95
incl. VAT
In stock
Pro Lana Fjord Socks colour 181
Pro Lana
Fjord Socks
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Regular price: From €9.95
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9812943 140 9812943 000210 210 packshot
Schachenmayr
Wash+Filz it! Filzwolle multicolor 50 g
Yardage
50 m
Material
wool
Sales unit
50 g
11 colours

€85.00 / kg

Regular price: €4.25
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807412 140 9807412 000002 2 packshot
Schachenmayr
Boston
Yardage
55 m
Material
wool
Sales unit
50 g
14 colours

€95.00 / kg

Regular price: €4.75
incl. VAT
Sold out
regia 6ply 150g 152 9801275 001047 1047 packshot
Regia
6-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
150 g · 375 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm
16 colours

€79.67 / kg

Regular price: €11.95
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807554 140 9807554 000226 226 packshot
Schachenmayr
Merino Extrafine 85
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 85 m
Composition
wool
Needles
4.5–5.5 mm
14 colours

€130.00 / kg

Regular price: €6.50
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply Color colour 01246 supernova color
Regia
4-ply Color
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
46 colours

€85.00 / kg

Regular price: From €8.50
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807597 140 9807597 000080 80 packshot
Schachenmayr
Mohair Dream
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
150 g · 810 m
Composition
84% polyacrylic, 8% mohair, 8% wool
Needles
3.5–4 mm
16 colours

€76.67 / kg

Regular price: €11.50
incl. VAT
Sold out
regia premium alpaca soft parent 00030 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Alpaca Soft
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 310 m
Composition
wool
Needles
2.5–3.5 mm
14 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Signature 4Ply - Christmas colour 989 candy cane
West Yorkshire Spinners
Signature 4Ply – Christmas
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm
2 colours

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply for Hand-Dye colour 01992 natural
Regia
4-ply for Hand-Dye
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
1 colour

€62.50 / kg

Regular price: €6.25
incl. VAT
Sold out
regia 4ply 50g 152 9801276 002080 2080 packshot
Regia
4-ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm
22 colours

€105.00 / kg

Regular price: €5.25
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form