Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Wool

Wool yarn at Hollywool.eu is the main fibre route for pure wool and wool-blend yarns. It should help shoppers move from a broad wool search into useful choices: sock yarn, sweater yarn, colourwork yarn, felting yarn, soft blends or hard-wearing everyday yarn.

The category should not claim every wool yarn is the same. Product pages carry the exact fibre mix, meterage, weight and care information.

Filter products

Mayflower Premium Georgina colour 001 sand
Mayflower
Premium Georgina
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
wool

€190.00 / kg

Regular price: €9.55
incl. VAT
In stock
myboshi mysocks Uni colour col. Bordeaux
myboshi
mysocks Uni
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€69.90 / kg

Regular price: From €6.99
incl. VAT
In stock
Lopi Plötulopi colour 1026 ash
Lopi
Plötulopi
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 300 m
Composition
wool
Needles
4.5 mm

€82.50 / kg

Regular price: €9.33
incl. VAT
In stock
Novita Hehku colour 111 relaxed
Novita
Hehku
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€190.00 / kg

Regular price: €9.77
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Tynn Silk Mohair colour 1022 gramelert
Sandnes Garn
Tynn Silk Mohair
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
212 m / 232 yd / 25 g
Composition
wool
Needles
3–4 mm
Regular price: From €11.75
incl. VAT
In stock
Plus Wolle sock yarn 4-ply colour 06 Amethyst
Plus Wolle
sock yarn 4-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 410 m
Composition
wool
Needles
2.5–3.5 mm

€70.00 / kg

Regular price: €8.33
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Step By Step 3 colour 001
Mayflower
Anyday Step By Step 3
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€71.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Valley colour 001 sky blue
Mayflower
Premium Sock Wool Valley
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Athena colour 001 sahne
Mayflower
Premium Athena
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 140 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€179.00 / kg

Regular price: €9.24
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Atlas by PetiteKnit colour 6082 thunderstorm
Sandnes Garn
Atlas by PetiteKnit - 6082 thunderstorm
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 108 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€179.20 / kg

Regular price: €8.96
incl. VAT
In stock
rowan mohair soft 199 1000090 010200 10200 packshot
Rowan
Mohair Soft
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
5.5 mm

€179.00 / kg

Regular price: €9.48
incl. VAT
In stock
Lopi Hosuband colour 0005 light grey
Lopi
Hosuband
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 130 m
Composition
wool
Needles
4–4.5 mm

€79.50 / kg

Regular price: €9.12
incl. VAT
In stock
myboshi Alpaca colour col. Fuchsia
myboshi
Alpaca
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 90 m
Composition
wool
Needles
7–8 mm

€102.80 / kg

Regular price: €7.28
incl. VAT
In stock
Lopi Álafosslopi colour 0008 light denim
Lopi
Álafosslopi
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 100 m
Composition
wool
Needles
7.5 mm

€79.50 / kg

Regular price: €9.12
incl. VAT
In stock
Mayflower York colour 004
Mayflower
York
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 230 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm
Regular price: From €7.10
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Butterflies colour 1241 red admiral
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Butterflies
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Fable Brushed Aran colour 1223 feather
West Yorkshire Spinners
Fable Brushed Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 162 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€157.00 / kg

Regular price: €15.70
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Atlas colour 1021 light grey melange
Sandnes Garn
Atlas
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 108 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€165.00 / kg

Regular price: €8.96
incl. VAT
In stock
rowan merino aria 199 9802236 000053 53 packshot
Rowan
Merino Aria
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 85 m
Composition
wool
Needles
7 mm

€370.00 / kg

Regular price: €18.50
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Original colour 126 light jeans
Novita
7 Veljestä Original
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool

€59.33 / kg

Regular price: €9.44
incl. VAT
In stock
Rowan Chunky Wool colour 10 Smoke
DMC Rowan
Rowan Chunky Wool
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 100 m
Composition
wool
Needles
7 mm
Regular price: €9.95
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn KlompeLOMPE Merinoull colour 2025 corn yellow
Sandnes Garn
KlompeLOMPE Merinoull
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 105 m
Composition
wool
Needles
3.5 mm

€174.00 / kg

Regular price: From €8.70
incl. VAT
In stock
Novita Helene colour 2721 flame
Novita
Helene
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 195 m
Composition
wool
Needles
3.5 mm

€298.00 / kg

Regular price: €14.90
incl. VAT
In stock
Mayflower 1 Class colour 01 ingwer
Mayflower
1 Class
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€85.00 / kg

Regular price: €6.51
incl. VAT
In stock
Mayflower Amadora colour 002 eiche
Mayflower
Amadora
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 350 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€179.50 / kg

Regular price: €17.95
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Fritidsgarn colour 1021 light grey melange
Sandnes Garn
Fritidsgarn
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 70 m
Composition
wool
Needles
5.5 mm

€139.00 / kg

Regular price: €8.14
incl. VAT
In stock
Mayflower Toronto colour 001 elfenbein
Mayflower
Toronto
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 90 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€150.00 / kg

Regular price: €8.31
incl. VAT
In stock
Novita Wonder Wool DK colour 113 soul
Novita
Wonder Wool DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 112 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€118.00 / kg

Regular price: From €7.37
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Cassandra colour 003
Mayflower
Premium Cassandra
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 225 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm

€438.00 / kg

Regular price: €10.95
incl. VAT
In stock
Novita Nalle colour 117 current
Novita
Nalle
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 260 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€69.00 / kg

Regular price: €8.47
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Sisu colour 1032 light grey mottled
Sandnes Garn
Sisu
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm
Regular price: From €7.35
incl. VAT
In stock
Novita Wonder Wool 4-ply colour 1001 light forget me not
Novita
Wonder Wool 4-ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
wool
Needles
3 mm

€118.00 / kg

Regular price: €7.79
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form