Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Sock Yarn

Sock yarn at Hollywool.eu is for shoppers choosing yarn for socks first, not just by brand. Use this route to compare 4-ply, 6-ply, wool blends, polyamide blends, self-striping lines and solid colours.

Not every fine yarn is sock yarn. The category should only include yarns whose product facts support the sock route. Product pages should confirm fibre mix, meterage, ball size and needle range.

Filter products

Symfonie Yarns Terra colour 02001 col. 2001 Jasmine
Symfonie Yarns
Terra
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
75% wool, 25% polyamide
Needles
2.5–3.5 mm
Regular price: From €15.83
incl. VAT
In stock
rowan fine tweed haze 199 9802245 000001 1 packshot
Rowan
Fine Tweed Haze
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 215 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€305.00 / kg

Regular price: €15.25
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Terra Color colour 2007 Cafe Rose
Symfonie Yarns
Terra Color
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
75% wool, 25% polyamide
Needles
2.5–3.5 mm

€179.90 / kg

Regular price: €17.99
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Mountain colour 001 kaukasus
Mayflower
Premium Sock Wool Mountain
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
75% wool, 25% polyamide
Needles
2.5–3 mm

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Novita Viola Metsäretki colour 8291 autumn forest
Novita
Viola Metsäretki
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€99.00 / kg

Regular price: €10.63
incl. VAT
In stock
myboshi mysocks Uni colour col. Bordeaux
myboshi
mysocks Uni
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
75% wool, 25% polyamide
Needles
2.5–3 mm

€69.90 / kg

Regular price: From €6.99
incl. VAT
In stock
Plus Wolle sock yarn 4-ply colour 06 Amethyst
Plus Wolle
sock yarn 4-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 410 m
Composition
75% wool, 25% polyamide
Needles
2.5–3.5 mm

€70.00 / kg

Regular price: €8.33
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Step By Step 3 colour 001
Mayflower
Anyday Step By Step 3
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
75% wool, 25% polyamide

€71.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Valley colour 001 sky blue
Mayflower
Premium Sock Wool Valley
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
75% wool, 25% polyamide

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Butterflies colour 1241 red admiral
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Butterflies
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
Mayflower 1 Class colour 01 ingwer
Mayflower
1 Class
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
75% wool, 25% polyamide
Needles
2.5–3 mm

€85.00 / kg

Regular price: €6.51
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Lake colour 001 garda
Mayflower
Premium Sock Wool Lake
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
75% wool, 25% polyamide

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
myboshi mysocks Merino colour col. Klee
myboshi
mysocks Merino
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
75% wool, 25% polyamide

€79.90 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Ocean colour 001 atlantik
Mayflower
Premium Sock Wool Ocean
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
75% wool, 25% polyamide
Needles
2.5–3 mm

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Forest colour 001 tropische anden
Mayflower
Premium Sock Wool Forest
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
75% wool, 25% polyamide

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Step By Step 1 colour 001 blue
Mayflower
Anyday Step By Step 1
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
75% wool, 25% polyamide
Needles
2.5–3 mm

€71.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Novita Viola Raita colour 8391 sunny day
Novita
Viola Raita
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
polyamide
Needles
2.5–3 mm

€99.00 / kg

Regular price: €10.63
incl. VAT
In stock
Novita Viola colour 372 mugworth
Novita
Viola
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€93.30 / kg

Regular price: €10.37
incl. VAT
In stock
Mayflower 1 Class Cashmere colour 002 cashew
Mayflower
1 Class Cashmere
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€145.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Novita Viola colour 109 tide
Novita
Viola
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm
Regular price: From €5.50
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Winwick Mum colour 872 wildflower
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Winwick Mum
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
Mayflower Casablanca Lux colour 001 elfenbein
Mayflower
Casablanca Lux
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 225 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€160.00 / kg

Regular price: €8.71
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Mars colour 01 green
Mayflower
Sock Yarn Mars
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
75% wool, 25% polyamide

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply colour 011 marshmallow
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
rowan sock 199 9802244 000001 1 packshot
Rowan
Sock
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5 mm

€157.50 / kg

Regular price: €15.75
incl. VAT
In stock
Novita Viola Flora colour 711 lumme
Novita
Viola Flora
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€99.00 / kg

Regular price: €10.63
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Vega colour 01 cobalt blue/purple/aubergine
Mayflower
Sock Yarn Vega
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
75% wool, 25% polyamide

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Venus colour 04
Mayflower
Sock Yarn Venus
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
75% wool, 25% polyamide

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Step By Step 4 colour 001
Mayflower
Anyday Step By Step 4
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
75% wool, 25% polyamide

€71.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Step By Step 2 colour 001 yellow / orange / green
Mayflower
Anyday Step By Step 2
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
75% wool, 25% polyamide
Needles
2.5–3 mm

€71.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Jupiter colour 03 turquoise
Mayflower
Sock Yarn Jupiter
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
75% wool, 25% polyamide

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Sirius colour 01 green/dark green/curry/rust
Mayflower
Sock Yarn Sirius
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
75% wool, 25% polyamide

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form