Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Hats & Accessories

Browse yarn grouped for hats & accessories. This page is a shortcut into the yarn range; use product pages for exact fibre, meterage, care and gauge details.

Filter products

myboshi No. 1 colour col. Anthrazit
myboshi
No. 1
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 55 m
Composition
acrylic
Needles
6–7 mm
Regular price: From €4.49
incl. VAT
In stock
myboshi Samt colour col. Ara
myboshi
Samt
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 100 m
Composition
Polyester
Needles
6–7 mm

€59.90 / kg

Regular price: €7.55
incl. VAT
In stock
myboshi Samt XL colour col. Bernstein
myboshi
Samt XL
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 40 m
Composition
Polyester
Needles
9–10 mm

€69.90 / kg

Regular price: €8.55
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Re:Treat Super Chunky Roving colour 1115 passion
West Yorkshire Spinners
Re: Treat Super Chunky Roving
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
200 g · 120 m
Composition
wool

€79.25 / kg

Regular price: €15.85
incl. VAT
In stock
Lopi Álafosslopi colour 0008 light denim
Lopi
Álafosslopi
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 100 m
Composition
wool
Needles
7.5 mm

€79.50 / kg

Regular price: €9.12
incl. VAT
In stock
Rowan Chunky Wool colour 10 Smoke
DMC Rowan
Rowan Chunky Wool
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 100 m
Composition
wool
Needles
7 mm
Regular price: €9.95
incl. VAT
In stock
rowan big wool 199 0058000 000026 26 packshot
Rowan
Big Wool
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 80 m
Composition
wool
Needles
10 mm

€153.00 / kg

Regular price: €15.30
incl. VAT
In stock
DMC Doudou
DMC
Doudou
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
300 g · 150 m
Composition
Polyester
Needles
8 mm
Regular price: €12.00
incl. VAT
In stock
myboshi Fellino colour col. Ao
myboshi
Fellino
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 65 m
Composition
Polyester
Needles
8–9 mm

€79.90 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
In stock
DMC Eco Vita Tape
DMC
Eco Vita Tape
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 120 m
Composition
Polyester
Needles
12 mm

€43.80 / kg

Regular price: €10.95
incl. VAT
In stock
Lopi Jöklalopi colour 0056 light grey
Lopi
Jöklalopi
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 60 m
Composition
wool
Needles
8–9 mm

€93.00 / kg

Regular price: €10.09
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9807705 140 9807705 000110 110 packshot
Schachenmayr
Bravo Big
Yardage
120 m
Material
100% polyacrylic
Sales unit
200 g

€39.75 / kg

Regular price: From €7.95
incl. VAT
In stock
DMC Eco Vita 4
DMC
Eco Vita 4
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 200 m
Composition
Polyester
Needles
5 mm

€45.60 / kg

Regular price: €11.40
incl. VAT
In stock
DMC Eco Vita 4 Metallic
DMC
Eco Vita 4 Metallic
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 200 m
Composition
Polyester

€53.00 / kg

Regular price: €13.25
incl. VAT
In stock
DMC Eco Vita 4 Multico
DMC
Eco Vita 4 Multico
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 200 m
Composition
Polyester
Needles
5 mm

€48.20 / kg

Regular price: €12.05
incl. VAT
In stock
Pro Lana Wash-filz colori 100 colour 701
Pro Lana
Wash-filz colori 100
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 100 m
Composition
wool
Regular price: From €6.95
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9807412 140 9807412 000002 2 packshot
Schachenmayr
Boston
Yardage
55 m
Material
acrylic
Sales unit
50 g
14 colours

€95.00 / kg

Regular price: €4.75
incl. VAT
Sold out
Sandnes Garn Tykk Line colour 3009 orange tiger
Sandnes Garn
Tykk Line
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 60 m
Composition
viscose
Needles
5 mm
8 colours
Regular price: €4.75
incl. VAT
Sold out
DMC Knitty 10
DMC
Knitty 10
Size
9–10 mm
Yardage
82 m
Material
acrylic
Sales unit
100 g
32 colours

€33.20 / kg

Regular price: €6.02
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807363 140 9807363 000098 98 packshot
Schachenmayr
Cotton Jersey
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 74 m
Composition
cotton
Needles
7–8 mm
2 colours

€99.50 / kg

Regular price: €9.95
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807592 140 9807592 000001 1 packshot
Schachenmayr
Luxury Velvet
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 75 m
Composition
Polyester
Needles
6 mm
14 colours

€72.50 / kg

Regular price: €7.25
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9812942 140 9812942 000011 11 packshot
Schachenmayr
Wash+Filz-it! felting wool uni
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
50 g · 50 m
Composition
wool
Needles
8–9 mm
18 colours

€79.00 / kg

Regular price: €3.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 231 FILZWOLLE COLOR ca. 50 m / col. 0101
Online
LINIE 231 FILZWOLLE COLOR
Yardage
50 m
Material
100% Wool
1 colour
Regular price: €3.50
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 469 Charming ca. 100 m / col. 0006
Online
LINIE 469 Charming
Yardage
100 m
Material
100% Polyester
2 colours

€57.50 / kg

Regular price: €7.70
incl. VAT
Sold out
Schachenmayr Macramé 3 mm colour 00010 sand
Schachenmayr
Macramé 3 mm
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 65 m
Composition
Polyester
Needles
8 mm
12 colours

€27.80 / kg

Regular price: €6.95
incl. VAT
Sold out
Novita Hygge Wool colour 109 tide
Novita
Hygge Wool
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 60 m
Composition
wool
Needles
2.25 mm
6 colours
Regular price: From €7.50
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 503 SOFTY ca. 60 m / col. 0003
Online
LINIE 503 SOFTY
Yardage
60 m
Material
100% Polyester
7 colours

€72.80 / kg

Regular price: From €3.64
incl. VAT
Sold out
louisa harding enorme swak 205 5133426 000000 7 packshot
Louisa Harding
Enorme
Yardage
70 m
Material
50% Wool, 49% Acrylic, 1% Nylon
1 colour
Regular price: €31.70
incl. VAT
Sold out
myboshi Samt ca. 100 m / col. Python
myboshi
Samt
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 100 m
Composition
100% Polyester
Needles
5–7 mm
1 colour

€59.90 / kg

Regular price: €7.55
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 458 SALVIA ca. 100 m / col. 0105
Online
LINIE 458 SALVIA
Yardage
100 m
Material
60% Rayon, 40% Cotton
2 colours
Regular price: From €11.95
incl. VAT
Sold out
Online Malibu Color colour 001
Online
Malibu Color
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
150 g · 135 m
Composition
Polyester
1 colour

€72.20 / kg

Regular price: €11.77
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form