Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Mayflower

Mayflower yarn at Hollywool.eu covers everyday knitting and crochet yarns, sock yarns, cotton yarns and wool blends from the Mayflower range. Use this brand page when you know the brand but still need to choose the right fibre, yarn weight or project direction.

The product cards are the place for exact facts. Open a line to check composition, ball size, meterage and recommended tools before planning quantity. Keep this page focused on brand navigation, not a full technical sheet for every Mayflower yarn.

Filter products

Mayflower Premium Alpaca colour 002 sahne
Mayflower
Premium Alpaca
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 112 m
Composition
alpaca

€219.00 / kg

Regular price: €10.95
incl. VAT
In stock
Mayflower Cotton 8/4 colour 1404
Mayflower
Cotton 8/4
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 170 m
Composition
cotton
Needles
2.5–3 mm

€49.60 / kg

Regular price: €5.44
incl. VAT
In stock
Mayflower Easy Care Classic colour 203 wüsten-salbei
Mayflower
Easy Care Classic
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 106 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€145.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Mayflower Taormina colour 003 aprikose/pink/curry/eucalyptus
Mayflower
Taormina
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
200 g · 700 m
Composition
alpaca

€184.75 / kg

Regular price: €36.95
incl. VAT
In stock
Mayflower Birmingham colour 001 elfenbein
Mayflower
Birmingham
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 215 m
Composition
wool
Needles
2.5–3.5 mm

€150.00 / kg

Regular price: €8.40
incl. VAT
In stock
Mayflower Easy Care colour 003 wüsten-salbei
Mayflower
Easy Care
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 185 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€145.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Mountain colour 001 kaukasus
Mayflower
Premium Sock Wool Mountain
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Mayflower Amalfi colour 002 elfenbein
Mayflower
Amalfi
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 95 m
Composition
cotton
Needles
4–4.5 mm
Regular price: From €5.60
incl. VAT
In stock
Mayflower London Merino colour 030 cobalt blue
Mayflower
London Merino
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€159.00 / kg

Regular price: €8.50
incl. VAT
In stock
Mayflower Elba colour 003 sand
Mayflower
Elba
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 250 m
Composition
alpaca
Needles
3.5–4 mm

€290.00 / kg

Regular price: €8.24
incl. VAT
In stock
Mayflower Alliance Fine colour 003
Mayflower
Alliance Fine
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 160 m
Composition
acrylic
Needles
3.25 mm

€65.60 / kg

Regular price: €6.00
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Grande colour 03 beige
Mayflower
Anyday Grande
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
300 g · 860 m
Composition
acrylic
Needles
4.5–5 mm

€31.67 / kg

Regular price: €9.55
incl. VAT
In stock
Mayflower Santiago colour 002 sand
Mayflower
Santiago
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
wool
Needles
6 mm

€208.00 / kg

Regular price: €10.40
incl. VAT
In stock
Mayflower London Merino Fine colour 003 eierschale
Mayflower
London Merino Fine
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
wool
Needles
3 mm

€159.00 / kg

Regular price: €8.50
incl. VAT
In stock
Mayflower Monaco colour 001 sahne
Mayflower
Monaco
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
alpaca

€238.00 / kg

Regular price: €11.90
incl. VAT
In stock
Mayflower Alliance colour 003
Mayflower
Alliance
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 115 m
Composition
acrylic
Needles
4 mm
Regular price: From €3.20
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Silk Merino colour 003
Mayflower
Premium Silk Merino
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 125 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€352.00 / kg

Regular price: €9.14
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Valentina colour 002 sandstrand
Mayflower
Premium Valentina
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
wool
Needles
4.5–5 mm

€208.00 / kg

Regular price: €10.40
incl. VAT
In stock
Mayflower Super Kid Silk colour 04 mokka
Mayflower
Super Kid Silk
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 195 m
Composition
silk
Needles
4.5–5 mm

€450.00 / kg

Regular price: €11.25
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Georgina colour 001 sand
Mayflower
Premium Georgina
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
wool

€190.00 / kg

Regular price: €9.55
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Step By Step 3 colour 001
Mayflower
Anyday Step By Step 3
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€71.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Valley colour 001 sky blue
Mayflower
Premium Sock Wool Valley
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Athena colour 001 sahne
Mayflower
Premium Athena
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 140 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€179.00 / kg

Regular price: €9.24
incl. VAT
In stock
Mayflower York colour 004
Mayflower
York
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 230 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm
Regular price: From €7.10
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Cotton 8/4 colour 003
Mayflower
Anyday Cotton 8/4
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 170 m
Composition
cotton
Needles
3 mm

€359.00 / kg

Regular price: €17.95
incl. VAT
In stock
Mayflower 1 Class colour 01 ingwer
Mayflower
1 Class
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€85.00 / kg

Regular price: €6.51
incl. VAT
In stock
Mayflower Amadora colour 002 eiche
Mayflower
Amadora
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 350 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€179.50 / kg

Regular price: €17.95
incl. VAT
In stock
Mayflower Toronto colour 001 elfenbein
Mayflower
Toronto
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 90 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€150.00 / kg

Regular price: €8.31
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Cassandra colour 003
Mayflower
Premium Cassandra
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 225 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm

€438.00 / kg

Regular price: €10.95
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Lake colour 001 garda
Mayflower
Premium Sock Wool Lake
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Basic Wool colour 003
Mayflower
Anyday Basic Wool
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 90 m
Composition
wool
Needles
4.5 mm

€79.00 / kg

Regular price: €6.30
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Ocean colour 001 atlantik
Mayflower
Premium Sock Wool Ocean
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form