Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Rowan

Rowan yarn at Hollywool.eu is for makers who choose yarn by fibre, finish and pattern direction, not only by colour. Use this brand page when you want Rowan lines in one place and need to compare wool, cotton, alpaca, mohair and blended yarns before opening a product page.

Start with the project you are planning, then narrow by fibre and yarn weight. Product pages carry the exact ball size, meterage, composition and recommended tools where those facts are available.

Filter products

rowan summerlite dk 199 9802191 000451 451 packshot
Rowan
Summerlite DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 130 m
Composition
cotton
Needles
3.75 mm
Regular price: From €6.85
incl. VAT
In stock
rowan alpaca classic 199 9802214 000115 115 packshot
Rowan
Alpaca Classic
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 120 m
Composition
alpaca
Needles
3.75 mm

€296.00 / kg

Regular price: €8.58
incl. VAT
In stock
rowan fine tweed haze 199 9802245 000001 1 packshot
Rowan
Fine Tweed Haze
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 215 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€305.00 / kg

Regular price: €15.25
incl. VAT
In stock
rowan summerlite 4 ply 199 9802179 000417 417 packshot
Rowan
Summerlite 4-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
cotton
Needles
3 mm

€145.00 / kg

Regular price: From €8.01
incl. VAT
In stock
rowan denim revive 199 9802219 000211 211 packshot
Rowan
Denim Revive
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
cotton
Needles
3.75 mm

€135.00 / kg

Regular price: €8.19
incl. VAT
In stock
rowan four seasons alpha 199 9803000 000001 1 packshot
Rowan
Four Seasons
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 75 m
Composition
cotton
Needles
4.5–5.5 mm

€114.00 / kg

Regular price: €7.56
incl. VAT
In stock
rowan colourmix 199 1000080 010100 10100 packshot
Rowan
Colourmix
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€199.00 / kg

Regular price: €10.27
incl. VAT
In stock
rowan cotton wool 199 9802238 000202 202 packshot
Rowan
Cotton Wool
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 130 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€265.00 / kg

Regular price: €13.25
incl. VAT
In stock
rowan kidsilk haze 199 0012000 000580 580 packshot
Rowan
Kidsilk Haze
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 210 m
Composition
mohair
Needles
3–4 mm

€550.00 / kg

Regular price: €13.75
incl. VAT
In stock
rowan cotton cashmere 199 9802211 000212 212 packshot
Rowan
Cotton Cashmere
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
cotton
Needles
4 mm
Regular price: From €11.20
incl. VAT
In stock
rowan felted tweed colour 199 9802243 000031 31 packshot
Rowan
Felted Tweed Color
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm
Regular price: €13.80
incl. VAT
In stock
rowan kid classic 199 0044000 000913 913 packshot
Rowan
Kid Classic
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 140 m
Composition
wool
Needles
5–5.5 mm

€220.00 / kg

Regular price: €11.10
incl. VAT
In stock
rowan baby cashsoft worsted 199 9802251 010010 10010 packshot
Rowan
Baby Cashsoft Worsted
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 75 m
Composition
wool
Needles
4.5–5 mm

€155.00 / kg

Regular price: €8.58
incl. VAT
In stock
rowan softyak dk 199 9802192 000232 232 packshot
Rowan
Softyak DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 135 m
Composition
polyamide
Needles
4 mm

€236.00 / kg

Regular price: €11.80
incl. VAT
In stock
rowan handknit cotton 199 0548000 000309 309 packshot
Rowan
Handknit Cotton
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 85 m
Composition
cotton
Needles
4–4.5 mm

€137.00 / kg

Regular price: From €8.21
incl. VAT
In stock
rowan felted tweed 199 0036000 000206 206 packshot
Rowan
Felted Tweed
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
wool
Needles
3.5 mm
Regular price: From €11.30
incl. VAT
In stock
rowan pure worsted 199 9802170 000101 101 packshot
Rowan
Pure Wool Worsted
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool
Needles
4.5 mm

€129.00 / kg

Regular price: €12.90
incl. VAT
In stock
Rowan Alpaca Soft DK colour 206 Deep Rose
DMC Rowan
Rowan Alpaca Soft DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€221.00 / kg

Regular price: €11.15
incl. VAT
In stock
rowan alpaca cotton 199 0100002 000014 14 packshot
Rowan
Alpaca Cotton
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 120 m
Composition
alpaca
Needles
7 mm

€292.00 / kg

Regular price: €8.52
incl. VAT
In stock
rowan kidsilk haze colour 199 0013000 000001 1 packshot
Rowan
Kidsilk Haze Colour
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
50 g · 420 m
Composition
mohair
Needles
3–4 mm

€456.00 / kg

Regular price: €22.80
incl. VAT
In stock
rowan mohair soft 199 1000090 010200 10200 packshot
Rowan
Mohair Soft
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
5.5 mm

€179.00 / kg

Regular price: €9.48
incl. VAT
In stock
rowan merino aria 199 9802236 000053 53 packshot
Rowan
Merino Aria
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 85 m
Composition
wool
Needles
7 mm

€370.00 / kg

Regular price: €18.50
incl. VAT
In stock
Rowan Chunky Wool colour 10 Smoke
DMC Rowan
Rowan Chunky Wool
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 100 m
Composition
wool
Needles
7 mm
Regular price: €9.95
incl. VAT
In stock
rowan cotton dk 199 0100007 000010 10 packshot
Rowan
Cotton DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 106 m
Composition
cotton
Needles
7 mm

€90.00 / kg

Regular price: €6.74
incl. VAT
In stock
rowan big wool 199 0058000 000026 26 packshot
Rowan
Big Wool
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 80 m
Composition
wool
Needles
10 mm

€153.00 / kg

Regular price: €15.30
incl. VAT
In stock
rowan alpaca wool 199 0100005 000010 10 packshot
Rowan
Alpaca Wool
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 116 m
Composition
wool
Needles
7 mm

€150.00 / kg

Regular price: €8.55
incl. VAT
In stock
rowan cotton revive 199 9802246 000001 1 packshot
Rowan
Cotton Revive
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 250 m
Composition
cotton
Needles
3.75 mm
Regular price: From €7.40
incl. VAT
In stock
rowan fine lace 199 9802140 000923 923 packshot
Rowan
Fine Lace
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
50 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm

€222.00 / kg

Regular price: From €11.58
incl. VAT
In stock
rowan brushed fleece 199 9802176 000271 271 packshot
Rowan
Brushed Fleece
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 105 m
Composition
wool
Needles
6 mm

€254.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Rowan Softest Alpaca colour 10 Black
DMC Rowan
Rowan Softest Alpaca
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 130 m
Composition
wool
Needles
7 mm
Regular price: €9.95
incl. VAT
In stock
rowan moordale 199 9802220 000002 2 packshot
Rowan
Moordale
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 230 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€221.00 / kg

Regular price: €22.10
incl. VAT
In stock
rowan norwegian wool 199 9802240 000010 10 packshot
Rowan
Norwegian Wool
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
3.75 mm

€188.00 / kg

Regular price: €9.60
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form