Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Regia

REGIA is a sock-yarn specialist with more than 70 years of history. Its range covers classic 4-ply, 6-ply and 8-ply sock yarns, solid shades and colour effects for durable everyday socks.

Filter products

regia premium pure 152 9801644 000002 2 packshot
Regia
Premium Pure Color
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm

€145.00 / kg

Regular price: €14.50
incl. VAT
In stock
Regia Virtuoso Color colour 03071 into the sea
Regia
Virtuoso Color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
150 g · 375 m
Composition
polyamide
Needles
2–3 mm

€113.00 / kg

Regular price: €16.95
incl. VAT
In stock
Regia 152-9801268-000324
Regia
4-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
polyamide
Needles
2–3 mm

€79.50 / kg

Regular price: From €7.95
incl. VAT
In stock
Regia Cotton colour 02411 Helsinki color
Regia
Cotton
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
Polyester
Needles
2–3 mm

€97.50 / kg

Regular price: From €9.75
incl. VAT
In stock
regia 6ply 150g 152 9801275 001047 1047 packshot
Regia
6-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
150 g · 375 m
Composition
polyamide
Needles
3–4 mm
16 colours

€79.67 / kg

Regular price: €11.95
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply Color colour 01246 supernova color
Regia
4-ply Color
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
polyamide
Needles
2–3 mm
46 colours

€85.00 / kg

Regular price: From €8.50
incl. VAT
Sold out
regia premium alpaca soft parent 00030 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Alpaca Soft
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 310 m
Composition
polyamide
Needles
2.5–3.5 mm
14 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply for Hand-Dye colour 01992 natural
Regia
4-ply for Hand-Dye
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
polyamide
Needles
2–3 mm
1 colour

€62.50 / kg

Regular price: €6.25
incl. VAT
Sold out
regia 4ply 50g 152 9801276 002080 2080 packshot
Regia
4-ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
polyamide
Needles
2–3 mm
22 colours

€105.00 / kg

Regular price: €5.25
incl. VAT
Sold out
regia premium silk color parent 00032 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Silk Color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
polyamide
Needles
2–3 mm
9 colours

€159.50 / kg

Regular price: €15.95
incl. VAT
Sold out
Regia Energy Flow Color colour 00180 Energetic
Regia
Energy Flow Color
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 300 m
Composition
cotton
Needles
2.5–3.5 mm
10 colours

€95.00 / kg

Regular price: €9.50
incl. VAT
Sold out
regia premium silk parent 00065 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Silk
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
polyamide
Needles
2–3 mm
19 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
regia 8ply uni 152 9801292 001048 1048 packshot
Regia
8-ply Uni
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
polyamide
Needles
3.5–3.75 mm
13 colours

€79.67 / kg

Regular price: €11.95
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply PREMIUM Cashmere colour 00020 sandshell
Regia
4-ply PREMIUM Cashmere
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
polyamide
16 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
regia premium merino yak 152 9801630 007524 7524 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Merino Yak
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
polyamide
Needles
2–3 mm
15 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
regia 6ply 50g parent 00033 packshot
Regia
6-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
polyamide
Needles
3–4 mm
12 colours

€105.00 / kg

Regular price: €5.25
incl. VAT
Sold out
regia 4ply color 50g 152 9801281 001139 1139 packshot
Regia
4-ply Color
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
polyamide
Needles
2–3 mm
6 colours

€110.00 / kg

Regular price: €5.50
incl. VAT
Sold out
Regia 6-ply Color colour 02787 voss color
Regia
6-ply Color
Size
3–4 mm
Yardage
375 m
Material
polyamide
Sales unit
150 g
8 colours

€93.00 / kg

Regular price: €13.95
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply Pairfect colour 01363 Grey Shadows
Regia
4-ply Pairfect
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
polyamide
6 colours

€97.50 / kg

Regular price: €9.75
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form