Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Acrylic / Synthetic

Browse yarn grouped around acrylic / synthetic fibre. Use the listing filters to narrow by brand, yarn weight, needle size, gauge, length per ball and price, then check each product page for exact composition.

Filter products

myboshi No. 1 colour col. Anthrazit
myboshi
No. 1
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 55 m
Composition
acrylic
Needles
6–7 mm
Regular price: From €4.49
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä colour 103 water drop
Novita
7 Veljestä
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
polyamide
Needles
4 mm
Regular price: From €8.25
incl. VAT
In stock
myboshi Samt colour col. Ara
myboshi
Samt
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 100 m
Composition
Polyester
Needles
6–7 mm

€59.90 / kg

Regular price: €7.55
incl. VAT
In stock
myboshi Samt XL colour col. Bernstein
myboshi
Samt XL
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 40 m
Composition
Polyester
Needles
9–10 mm

€69.90 / kg

Regular price: €8.55
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Ballerina Chunky Mohair colour 1009 early spring
Sandnes Garn
Ballerina Chunky Mohair
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
50 g · 135 m
Composition
polyamide
Needles
5 mm

€305.00 / kg

Regular price: From €14.70
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Wool Revival DK colour 1256 bark
West Yorkshire Spinners
Wool Revival DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 225 m
Composition
polyamide

€60.00 / kg

Regular price: €7.74
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Terra colour 02001 col. 2001 Jasmine
Symfonie Yarns
Terra
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
polyamide
Needles
2.5–3.5 mm
Regular price: From €15.83
incl. VAT
In stock
rowan fine tweed haze 199 9802245 000001 1 packshot
Rowan
Fine Tweed Haze
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 215 m
Composition
alpaca
Needles
4 mm

€305.00 / kg

Regular price: €15.25
incl. VAT
In stock
Novita Isoveli colour 169 storm
Novita
Isoveli
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 130 m
Composition
polyamide
Needles
5–6 mm

€69.00 / kg

Regular price: €8.25
incl. VAT
In stock
Novita Aino colour 106 galaxy
Novita
Aino
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
alpaca
Needles
6 mm

€238.00 / kg

Regular price: €11.90
incl. VAT
In stock
DMC Knitty 4
DMC
Knitty 4
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 280 m
Composition
acrylic
Needles
4 mm
Regular price: From €5.11
incl. VAT
In stock
Mayflower Taormina colour 003 aprikose/pink/curry/eucalyptus
Mayflower
Taormina
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
200 g · 700 m
Composition
alpaca

€184.75 / kg

Regular price: €36.95
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Bo Peep DK colour 011 tooth fairy
West Yorkshire Spinners
Bo Peep DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 112 m
Composition
polyamide
Needles
4 mm
Regular price: €6.99
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Borstet Alpakka colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Borstet Alpakka
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
alpaca
Needles
6–7 mm
Regular price: From €12.90
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Terra Color colour 2007 Cafe Rose
Symfonie Yarns
Terra Color
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
polyamide
Needles
2.5–3.5 mm

€179.90 / kg

Regular price: €17.99
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Mountain colour 001 kaukasus
Mayflower
Premium Sock Wool Mountain
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
polyamide
Needles
2.5–3 mm

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Novita Viola Metsäretki colour 8291 autumn forest
Novita
Viola Metsäretki
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
polyamide
Needles
2.5–3 mm

€99.00 / kg

Regular price: €10.63
incl. VAT
In stock
rowan four seasons alpha 199 9803000 000001 1 packshot
Rowan
Four Seasons
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 75 m
Composition
acrylic
Needles
4.5–5.5 mm

€114.00 / kg

Regular price: €7.56
incl. VAT
In stock
DMC Merino 3
DMC
Merino 3
Size
3 mm
Yardage
200 m
Material
acrylic
Sales unit
50 g

€82.00 / kg

Regular price: €6.46
incl. VAT
In stock
DMC Merino Essentiel Ombre
DMC
Merino Essentiel Ombre
Size
5.5 mm
Yardage
285 m
Material
acrylic
Sales unit
150 g

€104.00 / kg

Regular price: €15.60
incl. VAT
In stock
Mayflower Elba colour 003 sand
Mayflower
Elba
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 250 m
Composition
alpaca
Needles
3.5–4 mm

€290.00 / kg

Regular price: €8.24
incl. VAT
In stock
Mayflower Alliance Fine colour 003
Mayflower
Alliance Fine
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 160 m
Composition
acrylic
Needles
3.25 mm

€65.60 / kg

Regular price: €6.00
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Kos colour 1043 grey mottled
Sandnes Garn
Kos
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
alpaca
Needles
5.5 mm

€290.00 / kg

Regular price: From €12.60
incl. VAT
In stock
Novita Nalle Alpakka colour 1261 frosty night
Novita
Nalle Alpakka
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 145 m
Composition
alpaca
Needles
3–3.5 mm

€118.00 / kg

Regular price: €7.61
incl. VAT
In stock
rowan kid classic 199 0044000 000913 913 packshot
Rowan
Kid Classic
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 140 m
Composition
polyamide
Needles
5–5.5 mm

€220.00 / kg

Regular price: €11.10
incl. VAT
In stock
rowan baby cashsoft worsted 199 9802251 010010 10010 packshot
Rowan
Baby Cashsoft Worsted
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 75 m
Composition
acrylic
Needles
4.5–5 mm

€155.00 / kg

Regular price: €8.58
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Grande colour 03 beige
Mayflower
Anyday Grande
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
300 g · 860 m
Composition
acrylic
Needles
4.5–5 mm

€31.67 / kg

Regular price: €9.55
incl. VAT
In stock
rowan softyak dk 199 9802192 000232 232 packshot
Rowan
Softyak DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 135 m
Composition
polyamide
Needles
4 mm

€236.00 / kg

Regular price: €11.80
incl. VAT
In stock
Mayflower Santiago colour 002 sand
Mayflower
Santiago
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
alpaca
Needles
6 mm

€208.00 / kg

Regular price: €10.40
incl. VAT
In stock
Mayflower Monaco colour 001 sahne
Mayflower
Monaco
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
alpaca

€238.00 / kg

Regular price: €11.90
incl. VAT
In stock
Mayflower Alliance colour 003
Mayflower
Alliance
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 115 m
Composition
acrylic
Needles
4 mm
Regular price: From €3.20
incl. VAT
In stock
Regia Virtuoso Color colour 03071 into the sea
Regia
Virtuoso Color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
150 g · 375 m
Composition
polyamide
Needles
2–3 mm

€113.00 / kg

Regular price: €16.95
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form