Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Acrylic / Synthetic

Browse yarn grouped around acrylic / synthetic fibre. Use the listing filters to narrow by brand, yarn weight, needle size, gauge, length per ball and price, then check each product page for exact composition.

Filter products

Rowan Alpaca Haze colour 10 Shadow
DMC Rowan
Rowan Alpaca Haze
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
212 m / 232 yd / 25 g
Composition
wool
Needles
7 mm

€238.00 / kg

Regular price: €7.56
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9801211 140 9801211 008027 8027 packshot
Schachenmayr
Bravo
Size
3–4 mm
Yardage
133 m
Material
acrylic
Sales unit
50 g

€35.00 / kg

Regular price: From €1.75
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9801421 140 9801421 000090 90 packshot
Schachenmayr
Bravo Color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 133 m
Composition
acrylic
Needles
3–4 mm

€50.00 / kg

Regular price: From €2.50
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Jupiter colour 03 turquoise
Mayflower
Sock Yarn Jupiter
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Taika
Novita
7 Veljestä Taika
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool

€86.00 / kg

Regular price: €12.92
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Sirius colour 01 green/dark green/curry/rust
Mayflower
Sock Yarn Sirius
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Country Birds colour 1167 jay
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Country Birds
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
Regia 152-9801268-000324
Regia
4-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm

€79.50 / kg

Regular price: From €7.95
incl. VAT
In stock
DMC Eco Vita 4 Multico
DMC
Eco Vita 4 Multico
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 200 m
Composition
cotton
Needles
5 mm

€48.20 / kg

Regular price: €12.05
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Cocktail colour 811 passionfruit cooler
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Cocktail
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
Regia Cotton colour 02411 Helsinki color
Regia
Cotton
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
polyamide
Needles
2–3 mm

€97.50 / kg

Regular price: From €9.75
incl. VAT
In stock
rowan selects patina 199 9802230 000410 410 packshot
Rowan
Selects Patina
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 250 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€410.00 / kg

Regular price: €20.50
incl. VAT
In stock
myboshi mysocks Pixel colour col. Booker
myboshi
mysocks Pixel
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
150 g · 390 m
Composition
wool
Regular price: From €11.99
incl. VAT
In stock
DMC Knitty Pop
DMC
Knitty Pop
Size
4 mm
Yardage
140 m
Material
100% acrylic
Sales unit
50 g

€65.40 / kg

Regular price: €5.99
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Tresko colour 1022 gramelert
Sandnes Garn
Tresko
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 105 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€85.00 / kg

Regular price: From €6.56
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9807016 140 9807016 000090 90 packshot
Schachenmayr
Pebble Mohair
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
acrylic
Needles
5.5–6 mm

€99.00 / kg

Regular price: From €4.95
incl. VAT
In stock
Mayflower Taormina Shade colour 002 silver
Mayflower
Taormina Shade
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
acrylic
Needles
4–5 mm

€142.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9807353 140 9807353 000029 29 packshot
Schachenmayr
Soft & Easy
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 235 m
Composition
acrylic
Needles
4 mm

€47.50 / kg

Regular price: From €4.75
incl. VAT
In stock
Pro Lana Paint Socks colour 200
Pro Lana
Paint Socks
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm
Regular price: €14.95
incl. VAT
In stock
Pro Lana Fjord Socks colour 181
Pro Lana
Fjord Socks
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Regular price: From €9.95
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9801212 140 9801212 001005 1005 packshot
Schachenmayr
Baby Smiles Bravo 185
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 184 m
Composition
acrylic
Needles
3–3.5 mm
35 colours

€53.00 / kg

Regular price: From €2.65
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807412 140 9807412 000002 2 packshot
Schachenmayr
Boston
Yardage
55 m
Material
acrylic
Sales unit
50 g
14 colours

€95.00 / kg

Regular price: €4.75
incl. VAT
Sold out
regia 6ply 150g 152 9801275 001047 1047 packshot
Regia
6-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
150 g · 375 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm
16 colours

€79.67 / kg

Regular price: €11.95
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807306 140 9807306 001038 1038 packshot
Schachenmayr
Baby Smiles Easy Cotton
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
acrylic
Needles
3–4 mm
17 colours

€95.00 / kg

Regular price: €4.75
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply Color colour 01246 supernova color
Regia
4-ply Color
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
46 colours

€85.00 / kg

Regular price: From €8.50
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807013 140 9807013 000022 22 packshot
Schachenmayr
Easy Cotton Spritz
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · ca.110 m
Composition
acrylic
Needles
3–4 mm
11 colours

€99.00 / kg

Regular price: From €4.95
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807597 140 9807597 000080 80 packshot
Schachenmayr
Mohair Dream
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
150 g · 810 m
Composition
acrylic
Needles
3.5–4 mm
16 colours

€76.67 / kg

Regular price: €11.50
incl. VAT
Sold out
regia premium alpaca soft parent 00030 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Alpaca Soft
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 310 m
Composition
wool
Needles
2.5–3.5 mm
14 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Signature 4Ply - Christmas colour 989 candy cane
West Yorkshire Spinners
Signature 4Ply – Christmas
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm
2 colours

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply for Hand-Dye colour 01992 natural
Regia
4-ply for Hand-Dye
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
1 colour

€62.50 / kg

Regular price: €6.25
incl. VAT
Sold out
regia 4ply 50g 152 9801276 002080 2080 packshot
Regia
4-ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm
22 colours

€105.00 / kg

Regular price: €5.25
incl. VAT
Sold out
DMC Knitty 10
DMC
Knitty 10
Size
9–10 mm
Yardage
82 m
Material
100% acrylic
Sales unit
100 g
32 colours

€33.20 / kg

Regular price: €6.02
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form