Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Acrylic / Synthetic

Browse yarn grouped around acrylic / synthetic fibre. Use the listing filters to narrow by brand, yarn weight, needle size, gauge, length per ball and price, then check each product page for exact composition.

Filter products

regia premium silk color parent 00032 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Silk Color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
9 colours

€159.50 / kg

Regular price: €15.95
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807590 140 9807590 008028 8028 packshot
Schachenmayr
Bravo Quick & Easy
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 165 m
Composition
100% polyacrylic
Needles
5–6 mm
18 colours

€35.00 / kg

Regular price: €3.50
incl. VAT
Sold out
Schachenmayr Macramé 5 mm colour 00010 sand
Schachenmayr
Macramé 5 mm
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 40 m
Composition
cotton
Needles
8 mm
6 colours

€27.80 / kg

Regular price: €6.95
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807363 140 9807363 000098 98 packshot
Schachenmayr
Cotton Jersey
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 74 m
Composition
polyamide
Needles
7–8 mm
2 colours

€99.50 / kg

Regular price: €9.95
incl. VAT
Sold out
Regia Energy Flow Color colour 00180 Energetic
Regia
Energy Flow Color
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 300 m
Composition
wool
Needles
2.5–3.5 mm
10 colours

€95.00 / kg

Regular price: €9.50
incl. VAT
Sold out
regia premium silk parent 00065 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Silk
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
19 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807560 140 9807560 001001 1001 packshot
Schachenmayr
Baby Smiles Lenja Soft
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
25 g · 85 m
Composition
Polyester
Needles
4 mm
10 colours

€94.00 / kg

Regular price: From €2.35
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807015 140 9807015 000004 4 packshot
Schachenmayr
Classic Mix
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm
20 colours

€79.00 / kg

Regular price: From €3.95
incl. VAT
Sold out
regia 8ply uni 152 9801292 001048 1048 packshot
Regia
8-ply Uni
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
75% wool, 25% polyamide
Needles
3.5–3.75 mm
13 colours

€79.67 / kg

Regular price: €11.95
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply PREMIUM Cashmere colour 00020 sandshell
Regia
4-ply PREMIUM Cashmere
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
16 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9814876 140 9814876 001001 1001 packshot
Schachenmayr
Baby Smiles Suavel
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 366 m
Composition
100% polyacrylic
Needles
2.5 mm
12 colours

€95.00 / kg

Regular price: €4.75
incl. VAT
Sold out
regia premium merino yak 152 9801630 007524 7524 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Merino Yak
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
15 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Bo Peep 4ply colour 011 tooth fairy
West Yorkshire Spinners
Bo Peep 4ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm
4 colours

€95.00 / kg

Regular price: €6.99
incl. VAT
Sold out
regia 6ply 50g parent 00033 packshot
Regia
6-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
75% wool, 25% polyamide
Needles
3–4 mm
12 colours

€105.00 / kg

Regular price: €5.25
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807592 140 9807592 000001 1 packshot
Schachenmayr
Luxury Velvet
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 75 m
Composition
Polyester
Needles
6 mm
14 colours

€72.50 / kg

Regular price: €7.25
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807589 140 9801589 008222 8222 packshot
Schachenmayr
Bravo Softy
Size
4 mm
Yardage
140 m
Material
100% polyacrylic
Sales unit
50 g
7 colours

€45.00 / kg

Regular price: €2.25
incl. VAT
Sold out
regia 4ply color 50g 152 9801281 001139 1139 packshot
Regia
4-ply Color
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
75% wool, 25% polyamide
Needles
2–3 mm
6 colours

€110.00 / kg

Regular price: €5.50
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Country Birds & Christmas colour 886 holly berry
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Country Birds & Christmas
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm
2 colours

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
Sold out
Schachenmayr Macramé 3 mm colour 00010 sand
Schachenmayr
Macramé 3 mm
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 65 m
Composition
cotton
Needles
3 mm
12 colours

€27.80 / kg

Regular price: €6.95
incl. VAT
Sold out
Mez Anchor Crafty colour 107 cinnamon
Mez
Anchor Crafty
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 40 m
Composition
cotton
Needles
5 mm
10 colours

€28.20 / kg

Regular price: €7.05
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 18 COTONE STRETCH colour 0019
Online
LINIE 18 COTONE STRETCH
Size
4–4.5 mm
Yardage
160 m
Material
polyamide
Sales unit
50 g
4 colours

€79.00 / kg

Regular price: From €3.95
incl. VAT
Sold out
Regia 6-ply Color colour 02787 voss color
Regia
6-ply Color
Size
3–4 mm
Yardage
375 m
Material
75% wool, 25% polyamide
Sales unit
150 g
8 colours

€93.00 / kg

Regular price: €13.95
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply Pairfect colour 01363 Grey Shadows
Regia
4-ply Pairfect
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
75% wool, 25% polyamide
6 colours

€97.50 / kg

Regular price: €9.75
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807374 140 9807374 000095 95 packshot
Schachenmayr
Soft & Easy Color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 235 m
Composition
100% polyacrylic
Needles
4 mm
5 colours

€52.50 / kg

Regular price: €5.25
incl. VAT
Sold out
myboshi Halo colour col. Blush Veil
myboshi
Halo
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 200 m
Composition
polyamide
5 colours

€159.60 / kg

Regular price: €6.20
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807132 140 9807132 000186 186 packshot
Schachenmayr
sock yarn Color 4 ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 410 m
Composition
75% wool, 25% polyamide
Needles
2–3 mm
2 colours
Regular price: €7.25
incl. VAT
Sold out
Online Malibu Color colour 001
Online
Malibu Color
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
150 g · 135 m
Composition
cotton
1 colour

€72.20 / kg

Regular price: €11.77
incl. VAT
Sold out
Pro Lana Fleeting cotton colour 73
Pro Lana
Fleeting cotton
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 135 m
Composition
polyamide
Needles
3.5–4 mm
1 colour
Regular price: €7.95
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners ColourLab Sock DK colour 1202 pop
West Yorkshire Spinners
ColourLab Sock DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
150 g · 337 m
Composition
wool
Needles
3.25–3.5 mm
1 colour
Regular price: €11.50
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form