Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Fiber

Use fibre categories when the material is the first choice: wool, cotton, alpaca, silk, mohair and other yarn fibres. Filter further by brand, yarn weight, gauge or length per ball.

Filter products

DMC Knitty 4 Glitter
DMC
Knitty 4 Glitter
Size
4 mm
Yardage
148 m
Material
Polyester
Sales unit
50 g

€53.40 / kg

Regular price: €5.57
incl. VAT
In stock
rowan pebble island 199 9802241 000021 21 packshot
Rowan
Pebble Island
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€368.00 / kg

Regular price: €18.40
incl. VAT
In stock
Rowan Alpaca Sparkle colour 10020 Almond
DMC Rowan
Rowan Alpaca Sparkle
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 95 m
Composition
wool
Needles
6 mm

€230.00 / kg

Regular price: €11.52
incl. VAT
In stock
Novita Nalle Raita colour 8171 clown
Novita
Nalle Raita
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 260 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€89.00 / kg

Regular price: €9.77
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Fleece Bluefaced Leicester DK colour 1035 bramble
West Yorkshire Spinners
Fleece Bluefaced Leicester DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 225 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€152.50 / kg

Regular price: From €13.15
incl. VAT
In stock
rowan sock 199 9802244 000001 1 packshot
Rowan
Sock
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5 mm

€157.50 / kg

Regular price: €15.75
incl. VAT
In stock
Novita Nalle Kesä colour 1171 water lily pond
Novita
Nalle Kesä
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 274 m
Composition
wool

€89.00 / kg

Regular price: €9.77
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners ColourLab Aran colour 1173 dove grey
West Yorkshire Spinners
ColourLab Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 166 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€79.50 / kg

Regular price: €8.89
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9807014 140 9807014 000080 80 packshot
Schachenmayr
Color Drift
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 75 m
Composition
wool
Needles
7–8 mm

€130.00 / kg

Regular price: €8.11
incl. VAT
In stock
rowan creative linen 199 9802143 000620 620 packshot
Rowan
Creative Linen
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
linen
Needles
4.5 mm

€131.00 / kg

Regular price: €13.10
incl. VAT
In stock
DMC Eco Vita 4
DMC
Eco Vita 4
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 200 m
Composition
Polyester
Needles
5 mm

€45.60 / kg

Regular price: €11.40
incl. VAT
In stock
Novita Tuuli colour 120 water
Novita
Tuuli
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 225 m
Composition
viscose
Needles
3.5 mm
Regular price: From €7.61
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Raita colour 939 autumn morning
Novita
7 Veljestä Raita
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool
Needles
3.5–5.5 mm

€89.00 / kg

Regular price: From €9.39
incl. VAT
In stock
Novita Laine 4-ply colour 151 cloudy cotton
Novita
Laine 4-ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3 mm

€260.00 / kg

Regular price: €26.00
incl. VAT
In stock
rowan tweed haze 199 9802242 000550 550 packshot
Rowan
Tweed Haze
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
alpaca
Needles
6 mm

€308.00 / kg

Regular price: €15.40
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Nummi colour 951 freedom
Novita
7 Veljestä Nummi
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€89.00 / kg

Regular price: €9.44
incl. VAT
In stock
rowan pure alpaca 199 9802247 000112 112 packshot
Rowan
Pure Alpaca
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
alpaca
Needles
3.75 mm

€222.00 / kg

Regular price: €11.10
incl. VAT
In stock
Mayflower Glitter colour 001 silver
Mayflower
Glitter
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 100 m
Composition
Polyester
Needles
2.5–3 mm

€200.00 / kg

Regular price: €7.07
incl. VAT
In stock
Novita Nalle Taika yarn in shade 8081 stump
Novita
Nalle Taika
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 260 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€93.00 / kg

Regular price: €9.77
incl. VAT
In stock
rowan cotton trio 199 9802248 000111 111 packshot
Rowan
Cotton Trio
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
3.25–3.5 mm

€170.00 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
In stock
Novita Viola Flora colour 711 lumme
Novita
Viola Flora
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€99.00 / kg

Regular price: €10.63
incl. VAT
In stock
DMC Eco Vita 4 Metallic
DMC
Eco Vita 4 Metallic
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 200 m
Composition
polyamide

€53.00 / kg

Regular price: €13.25
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Vega colour 01 cobalt blue/purple/aubergine
Mayflower
Sock Yarn Vega
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Polkka colour 8001 hiking
Novita
7 Veljestä Polkka
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool

€89.00 / kg

Regular price: €9.44
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Venus colour 04
Mayflower
Sock Yarn Venus
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Step By Step 4 colour 001
Mayflower
Anyday Step By Step 4
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€71.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
myboshi Dream colour col. Bergsee
myboshi
Dream
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 95 m
Composition
wool

€149.80 / kg

Regular price: €8.86
incl. VAT
In stock
rowan merino soft 199 0100003 000010 10 packshot
Rowan
Merino Soft
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 80 m
Composition
wool
Needles
7 mm

€142.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Fleece Bluefaced Leicester Roving colour 002 light brown
West Yorkshire Spinners
Fleece Bluefaced Leicester Roving
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 150 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€131.50 / kg

Regular price: €13.15
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Step By Step 2 colour 001 yellow / orange / green
Mayflower
Anyday Step By Step 2
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€71.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Rowan Alpaca Haze colour 10 Shadow
DMC Rowan
Rowan Alpaca Haze
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
212 m / 232 yd / 25 g
Composition
wool
Needles
7 mm

€238.00 / kg

Regular price: €7.56
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9801211 140 9801211 008027 8027 packshot
Schachenmayr
Bravo
Size
3–4 mm
Yardage
133 m
Material
acrylic
Sales unit
50 g

€35.00 / kg

Regular price: From €1.75
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form