Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Fiber

Use fibre categories when the material is the first choice: wool, cotton, alpaca, silk, mohair and other yarn fibres. Filter further by brand, yarn weight, gauge or length per ball.

Filter products

schachenmayr 9801421 140 9801421 000090 90 packshot
Schachenmayr
Bravo Color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 133 m
Composition
100% polyacrylic
Needles
3–4 mm

€50.00 / kg

Regular price: From €2.50
incl. VAT
In stock
Novita Hygge Chunky colour 109 tide
Novita
Hygge Chunky
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 140 m
Composition
wool
Needles
5–6 mm

€89.00 / kg

Regular price: €9.08
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Maxima colour 001 light blue/coral/beige/navy blue
Mayflower
Premium Maxima
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 90 m
Composition
wool
Needles
6 mm

€208.00 / kg

Regular price: €10.40
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Jupiter colour 03 turquoise
Mayflower
Sock Yarn Jupiter
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Taika
Novita
7 Veljestä Taika
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool

€86.00 / kg

Regular price: €12.92
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Sirius colour 01 green/dark green/curry/rust
Mayflower
Sock Yarn Sirius
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Plus Wolle Sockenwolle 4-fädig ca. 410 m / col. 20 Rubellit
Plus Wolle
sock yarn 4-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 410 m

€70.00 / kg

Regular price: €8.33
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Country Birds colour 1167 jay
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Country Birds
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
Regia 152-9801268-000324
Regia
4-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm

€79.50 / kg

Regular price: From €7.95
incl. VAT
In stock
DMC Eco Vita 4 Multico
DMC
Eco Vita 4 Multico
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 200 m
Composition
Polyester
Needles
5 mm

€48.20 / kg

Regular price: €12.05
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Cocktail colour 811 passionfruit cooler
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Cocktail
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
Regia Cotton colour 02411 Helsinki color
Regia
Cotton
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
polyamide
Needles
2–3 mm

€97.50 / kg

Regular price: From €9.75
incl. VAT
In stock
rowan selects patina 199 9802230 000410 410 packshot
Rowan
Selects Patina
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 250 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€410.00 / kg

Regular price: €20.50
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Solstice 4ply colour 1249 canopy
West Yorkshire Spinners
Solstice 4ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€176.50 / kg

Regular price: €17.65
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Fleece Jacob DK colour 005 light grey
West Yorkshire Spinners
Fleece Jacob DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 225 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€84.50 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
In stock
myboshi mysocks Pixel colour col. Booker
myboshi
mysocks Pixel
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
150 g · 390 m
Composition
wool
Regular price: From €11.99
incl. VAT
In stock
DMC Knitty Pop
DMC
Knitty Pop
Size
4 mm
Yardage
140 m
Material
acrylic
Sales unit
50 g

€65.40 / kg

Regular price: €5.99
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9807552 140 9807552 000107 107 packshot
Schachenmayr
Merino Extrafine 120
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm

€130.00 / kg

Regular price: From €6.50
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Tresko colour 1022 gramelert
Sandnes Garn
Tresko
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 105 m
Composition
Blend
Needles
3–3.5 mm

€85.00 / kg

Regular price: From €6.56
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9807016 140 9807016 000090 90 packshot
Schachenmayr
Pebble Mohair
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
wool
Needles
5.5–6 mm

€99.00 / kg

Regular price: From €4.95
incl. VAT
In stock
Mayflower Taormina Shade colour 002 silver
Mayflower
Taormina Shade
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
polyamide
Needles
4–5 mm

€142.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9807353 140 9807353 000029 29 packshot
Schachenmayr
Soft & Easy
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 235 m
Composition
100% polyacrylic
Needles
4 mm

€47.50 / kg

Regular price: From €4.75
incl. VAT
In stock
Pro Lana Paint Socks colour 200
Pro Lana
Paint Socks
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm
Regular price: €14.95
incl. VAT
In stock
Pro Lana Wash-filz colori 100 colour 701
Pro Lana
Wash-filz colori 100
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 100 m
Composition
wool
Regular price: From €6.95
incl. VAT
In stock
Pro Lana Fjord Socks colour 181
Pro Lana
Fjord Socks
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Regular price: From €9.95
incl. VAT
In stock
Pro Lana Kid Seta Color colour 180
Pro Lana
Kid Seta Color
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 210 m
Composition
mohair
Needles
3.5–4.5 mm
Regular price: From €8.95
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Mandarin Naturell colour 2205 khaki
Sandnes Garn
Mandarin Naturell
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 130 m
Composition
cotton
Needles
3.5 mm
19 colours
Regular price: From €5.25
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9812943 140 9812943 000210 210 packshot
Schachenmayr
Wash+Filz it! Filzwolle multicolor 50 g
Yardage
50 m
Material
wool
Sales unit
50 g
11 colours

€85.00 / kg

Regular price: €4.25
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9801212 140 9801212 001005 1005 packshot
Schachenmayr
Baby Smiles Bravo 185
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 184 m
Composition
100% polyacrylic
Needles
3–3.5 mm
35 colours

€53.00 / kg

Regular price: From €2.65
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807412 140 9807412 000002 2 packshot
Schachenmayr
Boston
Yardage
55 m
Material
wool
Sales unit
50 g
14 colours

€95.00 / kg

Regular price: €4.75
incl. VAT
Sold out
regia 6ply 150g 152 9801275 001047 1047 packshot
Regia
6-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
150 g · 375 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm
16 colours

€79.67 / kg

Regular price: €11.95
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807306 140 9807306 001038 1038 packshot
Schachenmayr
Baby Smiles Easy Cotton
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
cotton
Needles
3–4 mm
17 colours

€95.00 / kg

Regular price: €4.75
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form