Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Fiber

Use fibre categories when the material is the first choice: wool, cotton, alpaca, silk, mohair and other yarn fibres. Filter further by brand, yarn weight, gauge or length per ball.

Filter products

Lopi Jöklalopi colour 0056 light grey
Lopi
Jöklalopi
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 60 m
Composition
wool
Needles
8–9 mm

€93.00 / kg

Regular price: €10.09
incl. VAT
In stock
Rowan Softest Alpaca colour 10 Black
DMC Rowan
Rowan Softest Alpaca
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 130 m
Composition
alpaca
Needles
7 mm
Regular price: €9.95
incl. VAT
In stock
DMC Merino 4 Tweed
DMC
Merino 4 Tweed
Size
4 mm
Yardage
165 m
Material
polyamide
Sales unit
50 g

€96.00 / kg

Regular price: €6.86
incl. VAT
In stock
hw official hw novita sisters nv
Novita
7 Sisters
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool

€109.00 / kg

Regular price: €10.90
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Forest colour 001 tropische anden
Mayflower
Premium Sock Wool Forest
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Peer Gynt by PetiteKnit colour 1065 charcoal melange
Sandnes Garn
Peer Gynt by PetiteKnit
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 91 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€139.00 / kg

Regular price: From €8.14
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Perfect colour 1032 light grey mottled
Sandnes Garn
Perfect
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
wool
Needles
3.5 mm
Regular price: From €5.55
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Step By Step 1 colour 001 blue
Mayflower
Anyday Step By Step 1
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€71.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn KlompeLOMPE Tynn Merinoull colour 2025 corn yellow
Sandnes Garn
KlompeLOMPE Tynn Merinoull
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
wool
Needles
3 mm
Regular price: From €8.70
incl. VAT
In stock
Novita Viola Raita colour 8391 sunny day
Novita
Viola Raita
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
polyamide
Needles
2.5–3 mm

€99.00 / kg

Regular price: €10.63
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9801210 140 9801210 000113 113 packshot
Schachenmayr
Catania
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
cotton
Needles
2.5–3.5 mm

€65.00 / kg

Regular price: From €3.25
incl. VAT
In stock
Novita Viola colour 372 mugworth
Novita
Viola
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€93.30 / kg

Regular price: €10.37
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Alpakka colour 2745 cognac
Sandnes Garn
Alpakka
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
alpaca
Needles
3.5 mm

€189.00 / kg

Regular price: €9.85
incl. VAT
In stock
Mayflower 1 Class Cashmere colour 002 cashew
Mayflower
1 Class Cashmere
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€145.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Mayflower Taormina Flow colour 001 light pink
Mayflower
Taormina Flow
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
200 g · 700 m
Composition
acrylic

€184.75 / kg

Regular price: €36.95
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Luna colour 03001 col. 3001 Moonlight
Symfonie Yarns
Luna
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 182 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€239.90 / kg

Regular price: €23.99
incl. VAT
In stock
Novita Viola colour 109 tide
Novita
Viola
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm
Regular price: From €5.50
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Winwick Mum colour 872 wildflower
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Winwick Mum
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Joulu colour 1351 starry night
Novita
7 Veljestä Joulu
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€92.67 / kg

Regular price: €13.90
incl. VAT
In stock
Lopi Spuni colour 7220 rock grey
Lopi
Spuni
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 190 m
Composition
wool
Needles
4–5 mm

€113.00 / kg

Regular price: €11.78
incl. VAT
In stock
Mayflower Casablanca Lux colour 001 elfenbein
Mayflower
Casablanca Lux
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 225 m
Composition
acrylic
Needles
3.5–4 mm

€160.00 / kg

Regular price: €8.71
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Mars colour 01 green
Mayflower
Sock Yarn Mars
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Tynn Silk Mohair Print ca. 424 m / col. 3135 blossom tree
Sandnes Garn
Tynn Silk Mohair Print
Yardage
424 m
Material
57% Mohair / 28% Silk / 15% Wool

€542.00 / kg

Regular price: €27.10
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9807705 140 9807705 000110 110 packshot
Schachenmayr
Bravo Big
Yardage
120 m
Material
100% polyacrylic
Sales unit
200 g

€39.75 / kg

Regular price: From €7.95
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Re:Treat Twist Chunky colour 1217 dusk
West Yorkshire Spinners
Re: Treat Twist Chunky
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 140 m
Composition
wool

€100.00 / kg

Regular price: €10.31
incl. VAT
In stock
rowan moordale 199 9802220 000002 2 packshot
Rowan
Moordale
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 230 m
Composition
alpaca
Needles
4 mm

€221.00 / kg

Regular price: €22.10
incl. VAT
In stock
Mayflower Easy Care Big colour 103 wüsten-salbei
Mayflower
Easy Care Big
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 85 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€145.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
rowan norwegian wool 199 9802240 000010 10 packshot
Rowan
Norwegian Wool
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
3.75 mm

€188.00 / kg

Regular price: €9.60
incl. VAT
In stock
rowan baby cashsoft merino 199 9802218 000103 103 packshot
Rowan
Baby Cashsoft Merino
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 130 m
Composition
acrylic
Needles
4 mm

€184.00 / kg

Regular price: €9.65
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply colour 011 marshmallow
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Re:Treat Chunky Roving colour 010 pure
West Yorkshire Spinners
Re: Treat Chunky Roving
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 140 m
Composition
wool
Needles
6.5 mm

€79.50 / kg

Regular price: €8.88
incl. VAT
In stock
rowan felted tweed soft 199 9802249 010010 10010 packshot
Rowan
Felted Tweed Soft
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 140 m
Composition
alpaca
Needles
3–4 mm

€222.00 / kg

Regular price: €11.18
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form