Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Fiber

Use fibre categories when the material is the first choice: wool, cotton, alpaca, silk, mohair and other yarn fibres. Filter further by brand, yarn weight, gauge or length per ball.

Filter products

Mayflower Toronto colour 001 elfenbein
Mayflower
Toronto
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 90 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€150.00 / kg

Regular price: €8.31
incl. VAT
In stock
rowan cotton dk 199 0100007 000010 10 packshot
Rowan
Cotton DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 106 m
Composition
cotton
Needles
7 mm

€90.00 / kg

Regular price: €6.74
incl. VAT
In stock
Novita Wonder Wool DK colour 113 soul
Novita
Wonder Wool DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 112 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€118.00 / kg

Regular price: From €7.37
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Cassandra colour 003
Mayflower
Premium Cassandra
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 225 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm

€438.00 / kg

Regular price: €10.95
incl. VAT
In stock
Novita Nalle colour 117 current
Novita
Nalle
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 260 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€69.00 / kg

Regular price: €8.47
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Sisu colour 1032 light grey mottled
Sandnes Garn
Sisu
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm
Regular price: From €7.35
incl. VAT
In stock
Rowan Alpaca Soft DK colour 206 Deep Rose
DMC Rowan
Rowan Alpaca Soft DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€221.00 / kg

Regular price: €11.15
incl. VAT
In stock
Novita Wonder Wool 4-ply colour 1001 light forget me not
Novita
Wonder Wool 4-ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
wool
Needles
3 mm

€118.00 / kg

Regular price: €7.79
incl. VAT
In stock
DMC Eco Vita 388
DMC
Eco Vita 388
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 250 m
Composition
other fibers
Needles
4–5 mm

€85.00 / kg

Regular price: €8.53
incl. VAT
In stock
rowan big wool 199 0058000 000026 26 packshot
Rowan
Big Wool
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 80 m
Composition
wool
Needles
10 mm

€153.00 / kg

Regular price: €15.30
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Morris DK colour 1275 daisy
West Yorkshire Spinners
Morris DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 112 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€151.00 / kg

Regular price: €8.65
incl. VAT
In stock
rowan alpaca wool 199 0100005 000010 10 packshot
Rowan
Alpaca Wool
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 116 m
Composition
wool
Needles
7 mm

€150.00 / kg

Regular price: €8.55
incl. VAT
In stock
Schachenmayr Pyramid Cotton colour 00011 zimt
Schachenmayr
Pyramid Cotton
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
cotton
Needles
3 mm

€100.60 / kg

Regular price: From €4.95
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Lake colour 001 garda
Mayflower
Premium Sock Wool Lake
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Alpakka Ull colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Alpakka Ull
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€200.00 / kg

Regular price: From €10.27
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Joulupolkka
Novita
7 Veljestä Joulupolkka
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool

€85.33 / kg

Regular price: €12.92
incl. VAT
In stock
rowan cotton revive 199 9802246 000001 1 packshot
Rowan
Cotton Revive
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 250 m
Composition
cotton
Needles
3.75 mm
Regular price: From €7.40
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Basic Wool colour 003
Mayflower
Anyday Basic Wool
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 90 m
Composition
wool
Needles
4.5 mm

€79.00 / kg

Regular price: €6.30
incl. VAT
In stock
rowan fine lace 199 9802140 000923 923 packshot
Rowan
Fine Lace
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
50 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm

€222.00 / kg

Regular price: From €11.58
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Poppy colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Poppy
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
wool
Needles
5.5–7 mm
Regular price: From €12.60
incl. VAT
In stock
myboshi mysocks Merino colour col. Klee
myboshi
mysocks Merino
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€79.90 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
In stock
DMC 100% Baby 4
DMC
100% Baby 4
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€110.00 / kg

Regular price: €7.43
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Ocean colour 001 atlantik
Mayflower
Premium Sock Wool Ocean
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
DMC Doudou
DMC
Doudou
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
300 g · 150 m
Composition
Polyester
Needles
8 mm
Regular price: €12.00
incl. VAT
In stock
myboshi Fellino colour col. Ao
myboshi
Fellino
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 65 m
Composition
Polyester
Needles
8–9 mm

€79.90 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Jouluraita yarn in shade 8611 redpolls
Novita
7 Veljestä Jouluraita
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€92.67 / kg

Regular price: €13.90
incl. VAT
In stock
Mayflower Santiago Light colour 002 sand
Mayflower
Santiago Light
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 300 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€219.00 / kg

Regular price: €10.95
incl. VAT
In stock
rowan brushed fleece 199 9802176 000271 271 packshot
Rowan
Brushed Fleece
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 105 m
Composition
wool
Needles
6 mm

€254.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
DMC Eco Vita Tape
DMC
Eco Vita Tape
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 120 m
Composition
Polyester
Needles
12 mm

€43.80 / kg

Regular price: €10.95
incl. VAT
In stock
Novita Aura colour 1601 honesty
Novita
Aura
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 80 m
Composition
cotton
Needles
4–5 mm

€77.60 / kg

Regular price: €6.41
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Sunday by PetiteKnit colour 2013 pineapple
Sandnes Garn
Sunday by PetiteKnit
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 235 m
Composition
wool
Needles
3 mm

€199.00 / kg

Regular price: From €9.85
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Jättiraita colour 8251 summer day
Novita
7 Veljestä Jättiraita
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€92.67 / kg

Regular price: €13.90
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form