Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Yarn

Yarn at Hollywool.eu is the main route into the yarn catalogue. Start here when you want to browse by brand, fibre, yarn weight or project before choosing a specific line and colour.

The root page should make the catalogue easier to navigate. It should link to brand pages, weight routes, fibre routes and project routes as they become live. Product facts stay on product pages, where composition, meterage, ball size and recommended tools can be checked before buying.

Filter products

Pro Lana Merino Pur 125 Retro colour 105
Pro Lana
Merino Pur 125 Retro
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
3.5–4.5 mm

€119.00 / kg

Regular price: €7.80
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Diva colour 6001 Cherry Blossom
Symfonie Yarns
Diva
Yardage
780 m / 853 yd
Material
75% Merino, 25% Silk
Sales unit
100 g

€239.90 / kg

Regular price: €23.99
incl. VAT
In stock
Pro Lana Black & White colour 1
Pro Lana
Black & White
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
wool

€119.00 / kg

Regular price: €7.80
incl. VAT
In stock
Erika Knight 012039199-ek0011_de
Erika Knight
Pattern SMITH for Gossypium Cotton EK0006
Regular price: €4.36
incl. VAT
In stock
Novita Laine 4-ply colour 151 cloudy cotton
Novita
Laine 4-ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3 mm

€260.00 / kg

Regular price: €26.00
incl. VAT
In stock
Pro Lana Smooth colour 80 himbeer
Pro Lana
Smooth
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
alpaca
Needles
7–8 mm

€159.00 / kg

Regular price: €8.98
incl. VAT
In stock
rowan tweed haze 199 9802242 000550 550 packshot
Rowan
Tweed Haze
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
alpaca
Needles
6 mm

€308.00 / kg

Regular price: €15.40
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Nummi colour 951 freedom
Novita
7 Veljestä Nummi
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€89.00 / kg

Regular price: €9.44
incl. VAT
In stock
rowan pure alpaca 199 9802247 000112 112 packshot
Rowan
Pure Alpaca
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
alpaca
Needles
3.75 mm

€222.00 / kg

Regular price: €11.10
incl. VAT
In stock
Pro Lana Fjord Puzzle ca. 350 m / col. 96
Pro Lana
Fjord Puzzle
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 350 m
Composition
70% Wool / 30% Acrylic

€129.50 / kg

Regular price: €12.95
incl. VAT
In stock
Pro Lana Baby Merino Soft colour 11
Pro Lana
Baby Merino Soft
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 100 m
Composition
wool
Needles
2.5–3.5 mm

€132.80 / kg

Regular price: €6.02
incl. VAT
In stock
Mayflower Glitter colour 001 silver
Mayflower
Glitter
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 100 m
Composition
Polyester
Needles
2.5–3 mm

€200.00 / kg

Regular price: €7.07
incl. VAT
In stock
Manos del Uruguay Alpaca Heather NATURALS ungefärbt yarn
Manos del Uruguay
Alpaca Heather NATURALS undyed
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 300 m
Composition
70% wool, 30% alpaca
Regular price: €23.50
incl. VAT
In stock
Erika Knight 012039199-ek0011_de
Erika Knight
Pattern TRAVELLER for Maxi Wool EK0009
Regular price: €4.36
incl. VAT
In stock
Novita Nalle Taika yarn in shade 8081 stump
Novita
Nalle Taika
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 260 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€93.00 / kg

Regular price: €9.77
incl. VAT
In stock
rowan cotton trio 199 9802248 000111 111 packshot
Rowan
Cotton Trio
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
alpaca
Needles
3.25–3.5 mm

€170.00 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
In stock
Novita Viola Flora colour 711 lumme
Novita
Viola Flora
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€99.00 / kg

Regular price: €10.63
incl. VAT
In stock
Pro Lana Golden Socks Nessel colour 80
Pro Lana
Golden Socks Nessel
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€119.50 / kg

Regular price: €12.04
incl. VAT
In stock
DMC Eco Vita 4 Metallic
DMC
Eco Vita 4 Metallic
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 200 m
Composition
polyamide

€53.00 / kg

Regular price: €13.25
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Vega colour 01 cobalt blue/purple/aubergine
Mayflower
Sock Yarn Vega
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Bramble & Fleece Wooltrace DK Makers Palette
Bramble & Fleece
Wooltrace DK Makers Palette
Yardage
56 m / 61 yd
Material
100% wool
Sales unit
25 g

€160.00 / kg

Regular price: €6.59
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Cashmere colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Cashmere
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 110 m
Composition
100% cashmere
Needles
3–4 mm

€840.00 / kg

Regular price: €21.00
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Polkka colour 8001 hiking
Novita
7 Veljestä Polkka
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool

€89.00 / kg

Regular price: €9.44
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Venus colour 04
Mayflower
Sock Yarn Venus
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Step By Step 4 colour 001
Mayflower
Anyday Step By Step 4
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€71.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
myboshi Dream colour col. Bergsee
myboshi
Dream
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 95 m
Composition
alpaca

€149.80 / kg

Regular price: €8.86
incl. VAT
In stock
Kremke 01053298-undyed
Kremke
MAYUA Wool with Silk and Cashmere undyed
Regular price: €24.33
incl. VAT
In stock
rowan merino soft 199 0100003 000010 10 packshot
Rowan
Merino Soft
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 80 m
Composition
wool
Needles
7 mm

€142.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Kremke Plain Cashmere 25g yarn
Kremke
Plain Cashmere 25g
Size
2.0–3.0 mm
Yardage
150 m
Material
100% cashmere
Sales unit
25 g
Regular price: From €15.44
incl. VAT
In stock
Hey Mama Wolf Ylva pflanzengefärbt 100g yarn
Hey Mama Wolf
Ylva plant-dyed 100g
Yardage
240 m / 262 yd
Material
100% Wool
Sales unit
100 g
Regular price: From €14.27
incl. VAT
In stock
Erika Knight 012039199-ek0011_de
Erika Knight
Pattern DUNCAN for British Blue 100 EK0002
Regular price: €4.36
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Fleece Bluefaced Leicester Roving colour 002 light brown
West Yorkshire Spinners
Fleece Bluefaced Leicester Roving
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 150 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€131.50 / kg

Regular price: €13.15
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form