Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Yarn

Yarn at Hollywool.eu is the main route into the yarn catalogue. Start here when you want to browse by brand, fibre, yarn weight or project before choosing a specific line and colour.

The root page should make the catalogue easier to navigate. It should link to brand pages, weight routes, fibre routes and project routes as they become live. Product facts stay on product pages, where composition, meterage, ball size and recommended tools can be checked before buying.

Filter products

Kremke Alpaka Bouclé yarn
Kremke
Alpaka Bouclé
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 250 m
Composition
89% alpaca, 11% polyamide
Needles
3.5–5 mm
Regular price: €11.90
incl. VAT
In stock
Pro Lana Bobbel Cotton Express colour 101
Pro Lana
Bobbel Cotton Express
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
200 g · 400 m
Composition
cotton

€74.75 / kg

Regular price: €14.95
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply colour 011 marshmallow
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
Kremke MARLED Silky Kid yarn
Kremke
MARLED Silky Kid
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 210 m
Composition
75% Mohair, 25% Silk
Needles
3.5–5 mm
Regular price: €10.30
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Re:Treat Chunky Roving colour 010 pure
West Yorkshire Spinners
Re: Treat Chunky Roving
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 140 m
Composition
wool
Needles
6.5 mm

€79.50 / kg

Regular price: €8.88
incl. VAT
In stock
rowan felted tweed soft 199 9802249 010010 10010 packshot
Rowan
Felted Tweed Soft
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 140 m
Composition
alpaca
Needles
3–4 mm

€222.00 / kg

Regular price: €11.18
incl. VAT
In stock
DMC Knitty 4 Glitter
DMC
Knitty 4 Glitter
Size
4 mm
Yardage
148 m
Material
Polyester
Sales unit
50 g

€53.40 / kg

Regular price: €5.57
incl. VAT
In stock
rowan pebble island 199 9802241 000021 21 packshot
Rowan
Pebble Island
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€368.00 / kg

Regular price: €18.40
incl. VAT
In stock
Rowan Alpaca Sparkle colour 10020 Almond
DMC Rowan
Rowan Alpaca Sparkle
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 95 m
Composition
alpaca
Needles
6 mm

€230.00 / kg

Regular price: €11.52
incl. VAT
In stock
Novita Nalle Raita colour 8171 clown
Novita
Nalle Raita
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 260 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€89.00 / kg

Regular price: €9.77
incl. VAT
In stock
Pro Lana Miste colour 10
Pro Lana
Miste
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
wool

€119.00 / kg

Regular price: €7.80
incl. VAT
In stock
Pro Lana Woolly Hugs Merino Silk Socks colour 201
Pro Lana
Woolly Hugs Merino Silk Socks
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€119.50 / kg

Regular price: €12.20
incl. VAT
In stock
Hey Mama Wolf Skadi Merino d'Arles GOTS 100g yarn
Hey Mama Wolf
Skadi Merino d’Arles GOTS 100 g
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
100% wool
Needles
3.5–4.5 mm
Regular price: €14.50
incl. VAT
In stock
Kremke Twinkle 25g yarn
Kremke
Twinkle 25g
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 300 m
Composition
51% viscose, 49% polyester
Needles
2.0–5.0 mm
Regular price: €9.90
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Fleece Bluefaced Leicester DK colour 1035 bramble
West Yorkshire Spinners
Fleece Bluefaced Leicester DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 225 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€152.50 / kg

Regular price: From €13.15
incl. VAT
In stock
DMC Rowan
Rowan Mohair Tweed
Yardage
100 m / 109 yd
Material
70% Wool / 30% Mohair
Sales unit
50 g

€199.00 / kg

Regular price: €9.95
incl. VAT
In stock
rowan sock 199 9802244 000001 1 packshot
Rowan
Sock
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5 mm

€157.50 / kg

Regular price: €15.75
incl. VAT
In stock
Kremke 01053264-undyed
Kremke
TIYARIK Suri alpaca Wolle undyed
Regular price: €17.50
incl. VAT
In stock
Pro Lana Armonia colour 80 blue/brown/red/beige
Pro Lana
Armonia
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool

€99.50 / kg

Regular price: €10.36
incl. VAT
In stock
Amano Mayu Royal Alpaka mit Kaschmir und Seide yarn
Amano
Mayu Royal Alpaca with Cashmere and Mulberry Silk
Yardage
100 m
Material
60% Alpaca, 20% Silk, 20% Cashmere
Sales unit
50 g
Regular price: €29.90
incl. VAT
In stock
Novita Nalle Kesä colour 1171 water lily pond
Novita
Nalle Kesä
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 274 m
Composition
wool

€89.00 / kg

Regular price: €9.77
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners ColourLab Aran colour 1173 dove grey
West Yorkshire Spinners
ColourLab Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 166 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€79.50 / kg

Regular price: €8.89
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9807014 140 9807014 000080 80 packshot
Schachenmayr
Color Drift
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 75 m
Composition
wool
Needles
7–8 mm

€130.00 / kg

Regular price: €8.11
incl. VAT
In stock
Amano Eco Puna UNDYED Babyalpaka 100g yarn
Amano
Eco Puna UNDYED Babyalpaka 100g
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 250 m
Composition
100% alpaca
Regular price: €25.00
incl. VAT
In stock
rowan creative linen 199 9802143 000620 620 packshot
Rowan
Creative Linen
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
cotton
Needles
4.5 mm

€131.00 / kg

Regular price: €13.10
incl. VAT
In stock
Kremke 01053263-undyed
Kremke
ALPALOOP Bouclé undyed
Regular price: €17.27
incl. VAT
In stock
Pro Lana Woolly Hugs Rope Bobbel colour 101
Pro Lana
Woolly Hugs Rope Bobbel
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 210 m
Composition
Polyester
Needles
5 mm

€35.80 / kg

Regular price: €9.48
incl. VAT
In stock
DMC Eco Vita 4
DMC
Eco Vita 4
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 200 m
Composition
Polyester
Needles
5 mm

€45.60 / kg

Regular price: €11.40
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Sparkle colour 1051 vintage tinsel
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Sparkle
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
Novita Tuuli colour 120 water
Novita
Tuuli
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 225 m
Composition
viscose
Needles
3.5 mm
Regular price: From €7.61
incl. VAT
In stock
Novita Talviloiste Kit sortiert
Novita
Talviloiste Kit
Yardage
140 m / 153 yd
Regular price: €19.84
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Raita colour 939 autumn morning
Novita
7 Veljestä Raita
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool
Needles
3.5–5.5 mm

€89.00 / kg

Regular price: From €9.39
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form