Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Yarn

Yarn at Hollywool.eu is the main route into the yarn catalogue. Start here when you want to browse by brand, fibre, yarn weight or project before choosing a specific line and colour.

The root page should make the catalogue easier to navigate. It should link to brand pages, weight routes, fibre routes and project routes as they become live. Product facts stay on product pages, where composition, meterage, ball size and recommended tools can be checked before buying.

Filter products

Novita Viola colour 372 mugworth
Novita
Viola
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€93.30 / kg

Regular price: €10.37
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Alpakka colour 2745 cognac
Sandnes Garn
Alpakka
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
alpaca
Needles
3.5 mm

€189.00 / kg

Regular price: €9.85
incl. VAT
In stock
Amano Sami Peruvian Pima Cotton yarn
Amano
Sami Peruvian Pima Cotton
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
100% cotton
Regular price: €8.71
incl. VAT
In stock
Mayflower 1 Class Cashmere colour 002 cashew
Mayflower
1 Class Cashmere
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€145.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Erika Knight 012039199-ek0011_de
Erika Knight
Pattern PASSERBY for Maxi Wool EK0008
Regular price: €4.36
incl. VAT
In stock
Mayflower Taormina Flow colour 001 light pink
Mayflower
Taormina Flow
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
200 g · 700 m
Composition
acrylic

€184.75 / kg

Regular price: €36.95
incl. VAT
In stock
Bramble & Fleece Sheepsoft Aran
Bramble & Fleece
Sheepsoft Aran
Yardage
175 m / 191 yd
Material
100% wool
Sales unit
100 g

€179.50 / kg

Regular price: €17.95
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Luna colour 03001 col. 3001 Moonlight
Symfonie Yarns
Luna
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 182 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€239.90 / kg

Regular price: €23.99
incl. VAT
In stock
Novita Viola colour 109 tide
Novita
Viola
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm
Regular price: From €5.50
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Winwick Mum colour 872 wildflower
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Winwick Mum
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Joulu colour 1351 starry night
Novita
7 Veljestä Joulu
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€92.67 / kg

Regular price: €13.90
incl. VAT
In stock
Pro Lana Fjord colour 081 brown color
Pro Lana
Fjord
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 350 m
Composition
acrylic

€119.50 / kg

Regular price: €12.20
incl. VAT
In stock
Amano Awa Alpaka Merino Pima Cotton yarn
Amano
Awa Alpaka Merino Pima Cotton
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 300 m
Composition
55% baby alpaca, 26% merino wool, 19% Pima cotton
Regular price: €19.90
incl. VAT
In stock
Pro Lana Leder Look Glitter colour 08
Pro Lana
Leder Look Glitter
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
200 g · 80 m
Composition
Polyester

€74.75 / kg

Regular price: €14.95
incl. VAT
In stock
Lopi Spuni colour 7220 rock grey
Lopi
Spuni
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 190 m
Composition
wool
Needles
4–5 mm

€113.00 / kg

Regular price: €11.78
incl. VAT
In stock
Mayflower Casablanca Lux colour 001 elfenbein
Mayflower
Casablanca Lux
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 225 m
Composition
acrylic
Needles
3.5–4 mm

€160.00 / kg

Regular price: €8.71
incl. VAT
In stock
DMC 109-0003840-000007
DMC
Cotton Recycle Eco Vita 4
Yardage
55 m / 60 yd
Material
80% Cotton / 20% Polyester
Sales unit
250 g

€39.60 / kg

Regular price: €9.90
incl. VAT
In stock
Pro Lana Golden Socks Alpaka colour 12
Pro Lana
Golden Socks Alpaka
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 390 m
Composition
polyamide
Needles
2.5–3 mm

€149.50 / kg

Regular price: €14.95
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Mars colour 01 green
Mayflower
Sock Yarn Mars
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Tynn Silk Mohair Print ca. 424 m / col. 3135 blossom tree
Sandnes Garn
Tynn Silk Mohair Print
Yardage
424 m
Material
57% Mohair / 28% Silk / 15% Wool

€542.00 / kg

Regular price: €27.10
incl. VAT
In stock
Erika Knight 012039199-ek0011_dk
Erika Knight
Pattern KEMPTOWN for Wild Wool EK0014
Regular price: €4.36
incl. VAT
In stock
BC Garn Soft Silk yarn
BC Garn
Soft Silk
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 350 m
Composition
100% silk (bourette)
Needles
3–3.5 mm
Regular price: €19.90
incl. VAT
In stock
Pro Lana Fjord Socks Multicolor colour 480
Pro Lana
Fjord Socks Multicolor
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€99.50 / kg

Regular price: €10.53
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9807705 140 9807705 000110 110 packshot
Schachenmayr
Bravo Big
Yardage
120 m
Material
100% polyacrylic
Sales unit
200 g

€39.75 / kg

Regular price: From €7.95
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Re:Treat Twist Chunky colour 1217 dusk
West Yorkshire Spinners
Re: Treat Twist Chunky
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 140 m
Composition
wool

€100.00 / kg

Regular price: €10.31
incl. VAT
In stock
rowan moordale 199 9802220 000002 2 packshot
Rowan
Moordale
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 230 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€221.00 / kg

Regular price: €22.10
incl. VAT
In stock
Pro Lana Golden Socks Serfaus colour col. 405.02
Pro Lana
Golden Socks Serfaus
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€69.50 / kg

Regular price: €8.42
incl. VAT
In stock
Erika Knight 012039199-ek0011_de
Erika Knight
Pattern GRIMSHAW for Wool Local EK0012
Regular price: €4.36
incl. VAT
In stock
Mayflower Easy Care Big colour 103 wüsten-salbei
Mayflower
Easy Care Big
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 85 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€145.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Pro Lana Basic Cotton color colour 080
Pro Lana
Basic Cotton color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
cotton

€74.80 / kg

Regular price: €6.31
incl. VAT
In stock
rowan norwegian wool 199 9802240 000010 10 packshot
Rowan
Norwegian Wool
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
3.75 mm

€188.00 / kg

Regular price: €9.60
incl. VAT
In stock
rowan baby cashsoft merino 199 9802218 000103 103 packshot
Rowan
Baby Cashsoft Merino
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 130 m
Composition
acrylic
Needles
4 mm

€184.00 / kg

Regular price: €9.65
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form