Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Yarn

Yarn at Hollywool.eu is the main route into the yarn catalogue. Start here when you want to browse by brand, fibre, yarn weight or project before choosing a specific line and colour.

The root page should make the catalogue easier to navigate. It should link to brand pages, weight routes, fibre routes and project routes as they become live. Product facts stay on product pages, where composition, meterage, ball size and recommended tools can be checked before buying.

Filter products

Erika Knight 012039199-ek0011_de
Erika Knight
Pattern FORESTHILL for Wild Wool EK0015
Regular price: €4.36
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Step By Step 2 colour 001 yellow / orange / green
Mayflower
Anyday Step By Step 2
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€71.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Rowan Alpaca Haze colour 10 Shadow
DMC Rowan
Rowan Alpaca Haze
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
212 m / 232 yd / 25 g
Composition
wool
Needles
7 mm

€238.00 / kg

Regular price: €7.56
incl. VAT
In stock
DMC Cotton Natura colour Option 5
DMC
Cotton Natura
Yardage
155 m / 170 yd
Material
100% Cotton
Sales unit
50 g

€101.00 / kg

Regular price: €6.92
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9801211 140 9801211 008027 8027 packshot
Schachenmayr
Bravo
Size
3–4 mm
Yardage
133 m
Material
100% polyacrylic
Sales unit
50 g

€35.00 / kg

Regular price: From €1.75
incl. VAT
In stock
Bramble & Fleece Sheepsoft Fibreknit
Bramble & Fleece
Sheepsoft Fibreknit
Yardage
65 m / 71 yd
Material
100% wool
Sales unit
50 g

€279.00 / kg

Regular price: €13.95
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9801421 140 9801421 000090 90 packshot
Schachenmayr
Bravo Color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 133 m
Composition
100% polyacrylic
Needles
3–4 mm

€50.00 / kg

Regular price: From €2.50
incl. VAT
In stock
Cowgirl Blues Kit Cobweb Kidsilk Shawl hand-dyed yarn
Cowgirl Blues
Kit Cobweb Kidsilk Shawl hand-dyed
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
100 g · 820 m
Composition
70% mohair, 30% silk
Regular price: €93.50
incl. VAT
In stock
Novita Hygge Chunky colour 109 tide
Novita
Hygge Chunky
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 140 m
Composition
wool
Needles
5–6 mm

€89.00 / kg

Regular price: €9.08
incl. VAT
In stock
Manos del Uruguay Alegria Superpool Kit hand-dyed yarn
Manos del Uruguay
Alegria Superpool Kit hand-dyed
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
120 g · 486 m
Composition
75% wool, 25% polyamide
Regular price: €29.50
incl. VAT
In stock
Kremke 01053267-undyed
Kremke
TRILOGY alpaca Seide, Mohair undyed
Regular price: €28.50
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Maxima colour 001 light blue/coral/beige/navy blue
Mayflower
Premium Maxima
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 90 m
Composition
wool
Needles
6 mm

€208.00 / kg

Regular price: €10.40
incl. VAT
In stock
Pro Lana Vision Color ca. 100 m / col. 80
Pro Lana
Vision Color
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
58% Wool / 25% Alpaca / 17% polyamidee

€159.00 / kg

Regular price: €8.92
incl. VAT
In stock
Erika Knight 012039199-ek0011_de
Erika Knight
Pattern FETTLE for Wool Local EK0001
Regular price: €4.36
incl. VAT
In stock
Pro Lana Melbourne colour 280 beige
Pro Lana
Melbourne
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
alpaca
Needles
6–7 mm

€159.00 / kg

Regular price: €9.11
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Jupiter colour 03 turquoise
Mayflower
Sock Yarn Jupiter
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Pro Lana Leder Look colour 10
Pro Lana
Leder Look
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
200 g · 80 m
Composition
Polyester
Needles
6 mm

€74.75 / kg

Regular price: €14.95
incl. VAT
In stock
Erika Knight 012039199-ek0011_de
Erika Knight
Pattern OTTOLINE for British Blue 100 EK0003
Regular price: €4.36
incl. VAT
In stock
Kremke 012053259-undyed
Kremke
MUHU alpaca undyed
Regular price: €14.27
incl. VAT
In stock
Kremke Baby Silk LACE gradient yarn
Kremke
Baby Silk LACE gradient
Yardage
200 m
Material
70% Alpaca, 30% Silk
Sales unit
25 g
Regular price: From €7.09
incl. VAT
In stock
Kremke 01053299-undyed
Kremke
MUSYA sock yarn with cashmere undyed
Regular price: €18.46
incl. VAT
In stock
Pro Lana Chenille ca. 110 m / col. 12
Pro Lana
Chenille
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 110 m
Composition
100% Acrylic

€49.50 / kg

Regular price: €7.05
incl. VAT
In stock
Erika Knight 012039199-ek0011_de
Erika Knight
Pattern MINARET for Studio Linen EK0019
Regular price: €4.36
incl. VAT
In stock
Pro Lana Schneewelt 4-ply colour 379.04
Pro Lana
Schneewelt 4-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€75.00 / kg

Regular price: €8.55
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Taika
Novita
7 Veljestä Taika
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool

€86.00 / kg

Regular price: €12.92
incl. VAT
In stock
Pro Lana Kid Seta Color colour 180
Pro Lana
Kid Seta Color
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 210 m
Composition
70% mohair, 30% silk
Needles
3.5–4.5 mm
Regular price: From €8.95
incl. VAT
In stock
Pro Lana Italy Wool 75 colour 201
Pro Lana
Italy Wool 75
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 75 m
Composition
wool

€100.00 / kg

Regular price: €7.18
incl. VAT
In stock
Kremke 01053295-undyed
Kremke
KALLARI Merino undyed
Yardage
400 m
Material
100% Merino
Regular price: €11.58
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Sirius colour 01 green/dark green/curry/rust
Mayflower
Sock Yarn Sirius
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Kremke 01053262-undyed
Kremke
MUYUNA superwash wool undyed
Regular price: €10.07
incl. VAT
In stock
Pro Lana Boucle colour 18
Pro Lana
Boucle
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 250 m
Composition
wool

€159.00 / kg

Regular price: €8.86
incl. VAT
In stock
Kremke 01053296-undyed
Kremke
MISMI Wool Silk Linen undyed
Regular price: €13.09
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form