Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Yarn

Yarn at Hollywool.eu is the main route into the yarn catalogue. Start here when you want to browse by brand, fibre, yarn weight or project before choosing a specific line and colour.

The root page should make the catalogue easier to navigate. It should link to brand pages, weight routes, fibre routes and project routes as they become live. Product facts stay on product pages, where composition, meterage, ball size and recommended tools can be checked before buying.

Filter products

Plus Wolle Sockenwolle 4-fädig ca. 410 m / col. 20 Rubellit
Plus Wolle
sock yarn 4-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 410 m

€70.00 / kg

Regular price: €8.33
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Country Birds colour 1167 jay
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Country Birds
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
Regia 152-9801268-000324
Regia
4-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm

€79.50 / kg

Regular price: From €7.95
incl. VAT
In stock
Erika Knight Studio Linen yarn
Erika Knight
Studio Linen
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
70% Tencel™, 30% linen
Regular price: From €7.46
incl. VAT
In stock
DMC Eco Vita 4 Multico
DMC
Eco Vita 4 Multico
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 200 m
Composition
Polyester
Needles
5 mm

€48.20 / kg

Regular price: €12.05
incl. VAT
In stock
Kremke Baby Silk FLUFFY Solid yarn
Kremke
Baby Silk FLUFFY Solid
Yardage
200 m
Material
86% Alpaca, 14% Silk
Sales unit
50 g
Regular price: €12.40
incl. VAT
In stock
Manos del Uruguay Alegria GRANDE semi solid hand-dyed yarn
Manos del Uruguay
Alegria GRANDE semi solid hand-dyed
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 180 m
Composition
75% wool, 25% polyamid
Regular price: From €18.96
incl. VAT
In stock
Pro Lana Sohlenlatex colour 06 transparent
Pro Lana
Sohlenlatex
Sales unit
88 ml
Regular price: €7.80
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Cocktail colour 811 passionfruit cooler
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Cocktail
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
Regia Cotton colour 02411 Helsinki color
Regia
Cotton
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
polyamide
Needles
2–3 mm

€97.50 / kg

Regular price: From €9.75
incl. VAT
In stock
rowan selects patina 199 9802230 000410 410 packshot
Rowan
Selects Patina
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 250 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€410.00 / kg

Regular price: €20.50
incl. VAT
In stock
Pro Lana Fjord Puzzle colour 100
Pro Lana
Fjord Puzzle
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 350 m
Composition
wool

€129.50 / kg

Regular price: €12.95
incl. VAT
In stock
Manos del Uruguay Alpaca Heather gradient hand-dyed yarn
Manos del Uruguay
Alpaca Heather gradient hand-dyed
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
70% wool, 30% alpaca
Regular price: €12.90
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Solstice 4ply colour 1249 canopy
West Yorkshire Spinners
Solstice 4ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€176.50 / kg

Regular price: €17.65
incl. VAT
In stock
Kremke Baby Silk FLUFFY gradient yarn
Kremke
Baby Silk FLUFFY gradient
Yardage
200 m
Material
86% Alpaca, 14% Silk
Sales unit
50 g
Regular price: €12.40
incl. VAT
In stock
Pro Lana 1-2-3 Ideen Merino colour 01 yellow/green/orange
Pro Lana
1-2-3 Ideen Merino
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 250 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm

€149.50 / kg

Regular price: €14.95
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Fleece Jacob DK colour 005 light grey
West Yorkshire Spinners
Fleece Jacob DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 225 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€84.50 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
In stock
myboshi mysocks Pixel colour col. Booker
myboshi
mysocks Pixel
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
150 g · 390 m
Composition
wool
Regular price: From €11.99
incl. VAT
In stock
Pro Lana Woolly Hugs Year Socks Express colour 117
Pro Lana
Woolly Hugs Year Socks Express
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool

€119.50 / kg

Regular price: €12.20
incl. VAT
In stock
DMC Knitty Pop
DMC
Knitty Pop
Size
4 mm
Yardage
140 m
Material
100% acrylic
Sales unit
50 g

€65.40 / kg

Regular price: €5.99
incl. VAT
In stock
Manos del Uruguay Silk Blend gradient hand-dyed yarn
Manos del Uruguay
Silk Blend gradient hand-dyed
Yardage
137 m
Material
70% Merino, 30% Silk
Sales unit
50 g
Regular price: €17.50
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9807552 140 9807552 000107 107 packshot
Schachenmayr
Merino Extrafine 120
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm

€130.00 / kg

Regular price: From €6.50
incl. VAT
In stock
BC Garn 111010347-ungefaerbt
BC Garn
Semilla GOTS wool undyed
Size
3 mm
Yardage
161 m
Material
100% wool
Regular price: €9.90
incl. VAT
In stock
Kremke 01053293-undyed
Kremke
MORO Alpaca, Wool and Hemp undyed
Regular price: €13.43
incl. VAT
In stock
Kremke 01053294-undyed
Kremke
worsted wool (26.5 Micron) and Lyocell on 100 g skeins, undyed natural white for dyeing or directly for knitting
Regular price: €7.80
incl. VAT
In stock
Kremke 01053268-undyed
Kremke
super soft Pima cotton, undyed natural white for dyeing or directly for knitting
Regular price: €11.48
incl. VAT
In stock
Kremke 011003007-02
Kremke
Silky Kid undyed
Size
3 mm
Yardage
210 m
Material
72% mohair, 28% silk
Regular price: €16.78
incl. VAT
In stock
Erika Knight British Blue Wool 100g yarn
Erika Knight
British Blue Wool 100g
Size
4.0 mm
Yardage
220 m
Material
100% wool
Sales unit
100 g
Regular price: From €9.08
incl. VAT
In stock
Pro Lana Alpaka Deluxe colour 68 petrol
Pro Lana
Alpaka Deluxe
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
polyamide
Needles
4.5–5.5 mm

€150.00 / kg

Regular price: €8.79
incl. VAT
In stock
Manos del Uruguay Cardo Semi Solid hand-dyed yarn
Manos del Uruguay
Cardo Semi Solid hand-dyed
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 100 m
Composition
100% Wool
Regular price: From €10.58
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Tresko colour 1022 gramelert
Sandnes Garn
Tresko
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 105 m
Composition
Blend
Needles
3–3.5 mm

€85.00 / kg

Regular price: From €6.56
incl. VAT
In stock
Kremke 01053265-undyed
Kremke
PUJPU LIGHT alpaca and polyamide undyed
Regular price: €16.90
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form