Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Weight

Choose yarn by weight when stitch definition, fabric thickness and pattern gauge matter. Start with the weight group, then use fibre, brand, needle size and gauge filters to narrow the result.

Filter products

rowan pebble island 199 9802241 000021 21 packshot
Rowan
Pebble Island
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€368.00 / kg

Regular price: €18.40
incl. VAT
In stock
Rowan Alpaca Sparkle colour 10020 Almond
DMC Rowan
Rowan Alpaca Sparkle
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 95 m
Composition
wool
Needles
6 mm

€230.00 / kg

Regular price: €11.52
incl. VAT
In stock
Novita Nalle Raita colour 8171 clown
Novita
Nalle Raita
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 260 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€89.00 / kg

Regular price: €9.77
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Fleece Bluefaced Leicester DK colour 1035 bramble
West Yorkshire Spinners
Fleece Bluefaced Leicester DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 225 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€152.50 / kg

Regular price: From €13.15
incl. VAT
In stock
rowan sock 199 9802244 000001 1 packshot
Rowan
Sock
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5 mm

€157.50 / kg

Regular price: €15.75
incl. VAT
In stock
Novita Nalle Kesä colour 1171 water lily pond
Novita
Nalle Kesä
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 274 m
Composition
wool

€89.00 / kg

Regular price: €9.77
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners ColourLab Aran colour 1173 dove grey
West Yorkshire Spinners
ColourLab Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 166 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€79.50 / kg

Regular price: €8.89
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9807014 140 9807014 000080 80 packshot
Schachenmayr
Color Drift
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 75 m
Composition
wool
Needles
7–8 mm

€130.00 / kg

Regular price: €8.11
incl. VAT
In stock
rowan creative linen 199 9802143 000620 620 packshot
Rowan
Creative Linen
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
linen
Needles
4.5 mm

€131.00 / kg

Regular price: €13.10
incl. VAT
In stock
DMC Eco Vita 4
DMC
Eco Vita 4
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 200 m
Composition
cotton
Needles
5 mm

€45.60 / kg

Regular price: €11.40
incl. VAT
In stock
Novita Tuuli colour 120 water
Novita
Tuuli
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 225 m
Composition
viscose
Needles
3.5 mm
Regular price: From €7.61
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Raita colour 939 autumn morning
Novita
7 Veljestä Raita
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool
Needles
3.5–5.5 mm

€89.00 / kg

Regular price: From €9.39
incl. VAT
In stock
Novita Laine 4-ply colour 151 cloudy cotton
Novita
Laine 4-ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3 mm

€260.00 / kg

Regular price: €26.00
incl. VAT
In stock
rowan tweed haze 199 9802242 000550 550 packshot
Rowan
Tweed Haze
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
alpaca
Needles
6 mm

€308.00 / kg

Regular price: €15.40
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Nummi colour 951 freedom
Novita
7 Veljestä Nummi
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€89.00 / kg

Regular price: €9.44
incl. VAT
In stock
rowan pure alpaca 199 9802247 000112 112 packshot
Rowan
Pure Alpaca
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
alpaca
Needles
3.75 mm

€222.00 / kg

Regular price: €11.10
incl. VAT
In stock
Mayflower Glitter colour 001 silver
Mayflower
Glitter
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 100 m
Composition
Polyester
Needles
2.5–3 mm

€200.00 / kg

Regular price: €7.07
incl. VAT
In stock
Novita Nalle Taika yarn in shade 8081 stump
Novita
Nalle Taika
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 260 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€93.00 / kg

Regular price: €9.77
incl. VAT
In stock
rowan cotton trio 199 9802248 000111 111 packshot
Rowan
Cotton Trio
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
3.25–3.5 mm

€170.00 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
In stock
Novita Viola Flora colour 711 lumme
Novita
Viola Flora
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€99.00 / kg

Regular price: €10.63
incl. VAT
In stock
DMC Eco Vita 4 Metallic
DMC
Eco Vita 4 Metallic
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 200 m
Composition
polyamide

€53.00 / kg

Regular price: €13.25
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Vega colour 01 cobalt blue/purple/aubergine
Mayflower
Sock Yarn Vega
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Cashmere colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Cashmere
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 110 m
Composition
100% cashmere
Needles
3–4 mm

€840.00 / kg

Regular price: €21.00
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Polkka colour 8001 hiking
Novita
7 Veljestä Polkka
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool

€89.00 / kg

Regular price: €9.44
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Venus colour 04
Mayflower
Sock Yarn Venus
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Step By Step 4 colour 001
Mayflower
Anyday Step By Step 4
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€71.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
myboshi Dream colour col. Bergsee
myboshi
Dream
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 95 m
Composition
wool

€149.80 / kg

Regular price: €8.86
incl. VAT
In stock
rowan merino soft 199 0100003 000010 10 packshot
Rowan
Merino Soft
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 80 m
Composition
wool
Needles
7 mm

€142.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Fleece Bluefaced Leicester Roving colour 002 light brown
West Yorkshire Spinners
Fleece Bluefaced Leicester Roving
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 150 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€131.50 / kg

Regular price: €13.15
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Step By Step 2 colour 001 yellow / orange / green
Mayflower
Anyday Step By Step 2
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€71.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Rowan Alpaca Haze colour 10 Shadow
DMC Rowan
Rowan Alpaca Haze
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
212 m / 232 yd / 25 g
Composition
wool
Needles
7 mm

€238.00 / kg

Regular price: €7.56
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9801211 140 9801211 008027 8027 packshot
Schachenmayr
Bravo
Size
3–4 mm
Yardage
133 m
Material
100% polyacrylic
Sales unit
50 g

€35.00 / kg

Regular price: From €1.75
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form