Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Weight

Choose yarn by weight when stitch definition, fabric thickness and pattern gauge matter. Start with the weight group, then use fibre, brand, needle size and gauge filters to narrow the result.

Filter products

schachenmayr 9807554 140 9807554 000226 226 packshot
Schachenmayr
Merino Extrafine 85
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 85 m
Composition
wool
Needles
4.5–5.5 mm
14 colours

€130.00 / kg

Regular price: €6.50
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807021 140 9807021 000105 105 packshot
Schachenmayr
Dorita 12
Yardage
570 m
Material
100% Cotton
Sales unit
100 g
10 colours

€59.50 / kg

Regular price: €5.95
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply Color colour 01246 supernova color
Regia
4-ply Color
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
46 colours

€85.00 / kg

Regular price: From €8.50
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807013 140 9807013 000022 22 packshot
Schachenmayr
Easy Cotton Spritz
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · ca.110 m
Composition
acrylic
Needles
3–4 mm
11 colours

€99.00 / kg

Regular price: From €4.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 542 CARI ca. 110 m / col. 001
Online
LINIE 542 CARI
Yardage
110 m
Material
100% Cotton
6 colours

€119.40 / kg

Regular price: From €4.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 485 Corvo ca. 140 m / col. 0001
Online
LINIE 485 Corvo
Yardage
140 m
Material
50% Rayon, 35% Wool, 15% Nylon
3 colours

€92.20 / kg

Regular price: €6.92
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807597 140 9807597 000080 80 packshot
Schachenmayr
Mohair Dream
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
150 g · 810 m
Composition
acrylic
Needles
3.5–4 mm
16 colours

€76.67 / kg

Regular price: €11.50
incl. VAT
Sold out
regia premium alpaca soft parent 00030 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Alpaca Soft
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 310 m
Composition
wool
Needles
2.5–3.5 mm
14 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Signature 4Ply - Christmas colour 989 candy cane
West Yorkshire Spinners
Signature 4Ply – Christmas
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm
2 colours

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
Sold out
Mayflower Anyday Cotton 8/4 Colorbag colour 001 colorbag
Mayflower
Anyday Cotton 8/4 Colorbag
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 170 m
Composition
cotton
Needles
3 mm
12 colours

€359.00 / kg

Regular price: €17.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 85 SMASH ca. 90 m / col. 0701
Online
LINIE 85 SMASH
Yardage
90 m
Material
100% Polyester
5 colours
Regular price: From €2.50
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 482 Taro ca. 120 m / col. 0002
Online
LINIE 482 Taro
Yardage
120 m
Material
31% Wool, 29% Cotton, 28% Acrylic, 12% Nylon
4 colours

€96.60 / kg

Regular price: €7.07
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply for Hand-Dye colour 01992 natural
Regia
4-ply for Hand-Dye
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
1 colour

€62.50 / kg

Regular price: €6.25
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 15 KASCHMERIN ca. 110 m / col. 0002
Online
LINIE 15 KASCHMERIN
Yardage
110 m
Material
80% Wool, 20% Cashmere
7 colours
Regular price: €9.95
incl. VAT
Sold out
regia 4ply 50g 152 9801276 002080 2080 packshot
Regia
4-ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm
22 colours

€105.00 / kg

Regular price: €5.25
incl. VAT
Sold out
Mayflower Anyday Diva colour 002 goldener sand
Mayflower
Anyday Diva
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 275 m
Composition
wool
Needles
2.75–3.25 mm
20 colours
Regular price: From €6.40
incl. VAT
Sold out
rowan cotton glace 199 0512086 000725 725 packshot
Rowan
Cotton Glacé
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 115 m
Composition
cotton
Needles
3.25 mm
19 colours
Regular price: €7.75
incl. VAT
Sold out
myboshi Denim colour col. Azure
myboshi
Denim
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 140 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
6 colours
Regular price: €3.99
incl. VAT
Sold out
Mayflower Molly Fine colour 04 flamingo red
Mayflower
Molly Fine
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 135 m
Composition
wool
Needles
6–7 mm
10 colours

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
Sold out
myboshi 50/50 colour col. Anthrazit
myboshi
50/50
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
wool
Needles
4–5 mm
18 colours
Regular price: €5.99
incl. VAT
Sold out
Sandnes Garn Tykk Line colour 3009 orange tiger
Sandnes Garn
Tykk Line
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 60 m
Composition
cotton
Needles
5 mm
8 colours
Regular price: €4.75
incl. VAT
Sold out
DMC Knitty 10
DMC
Knitty 10
Size
9–10 mm
Yardage
82 m
Material
100% acrylic
Sales unit
100 g
32 colours

€33.20 / kg

Regular price: €6.02
incl. VAT
Sold out
regia premium silk color parent 00032 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Silk Color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
9 colours

€159.50 / kg

Regular price: €15.95
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807590 140 9807590 008028 8028 packshot
Schachenmayr
Bravo Quick & Easy
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 165 m
Composition
acrylic
Needles
5–6 mm
18 colours

€35.00 / kg

Regular price: €3.50
incl. VAT
Sold out
Mez Anchor Organic Cotton colour 00038 earthy brown
Mez
Anchor Organic Cotton
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
cotton
Needles
2.5–3 mm
18 colours

€100.00 / kg

Regular price: From €5.00
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807363 140 9807363 000098 98 packshot
Schachenmayr
Cotton Jersey
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 74 m
Composition
cotton
Needles
7–8 mm
2 colours

€99.50 / kg

Regular price: €9.95
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807551 140 9807551 000005 5 packshot
Schachenmayr
Merino Extrafine 170
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 170 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm
19 colours

€130.00 / kg

Regular price: €6.50
incl. VAT
Sold out
Regia Energy Flow Color colour 00180 Energetic
Regia
Energy Flow Color
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 300 m
Composition
wool
Needles
2.5–3.5 mm
10 colours

€95.00 / kg

Regular price: €9.50
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807019 140 9807019 000012 12 packshot
Schachenmayr
Your Cotton
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 70 m
Composition
cotton
Needles
4 mm
20 colours

€55.60 / kg

Regular price: From €2.50
incl. VAT
Sold out
regia premium silk parent 00065 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Silk
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
19 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807560 140 9807560 001001 1001 packshot
Schachenmayr
Baby Smiles Lenja Soft
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
25 g · 85 m
Composition
Polyester
Needles
4 mm
10 colours

€94.00 / kg

Regular price: From €2.35
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 5 CORAFINO ca. 175 m / col. 071
Online
LINIE 5 CORAFINO
Yardage
175 m
Material
60% Merino, 40% Microfiber
3 colours
Regular price: From €4.50
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form