Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Weight

Choose yarn by weight when stitch definition, fabric thickness and pattern gauge matter. Start with the weight group, then use fibre, brand, needle size and gauge filters to narrow the result.

Filter products

rowan cotton dk 199 0100007 000010 10 packshot
Rowan
Cotton DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 106 m
Composition
cotton
Needles
7 mm

€90.00 / kg

Regular price: €6.74
incl. VAT
In stock
Novita Wonder Wool DK colour 113 soul
Novita
Wonder Wool DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 112 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€118.00 / kg

Regular price: From €7.37
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Cassandra colour 003
Mayflower
Premium Cassandra
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 225 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm

€438.00 / kg

Regular price: €10.95
incl. VAT
In stock
Novita Nalle colour 117 current
Novita
Nalle
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 260 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€69.00 / kg

Regular price: €8.47
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Sisu colour 1032 light grey mottled
Sandnes Garn
Sisu
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm
Regular price: From €7.35
incl. VAT
In stock
Rowan Alpaca Soft DK colour 206 Deep Rose
DMC Rowan
Rowan Alpaca Soft DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€221.00 / kg

Regular price: €11.15
incl. VAT
In stock
Novita Wonder Wool 4-ply colour 1001 light forget me not
Novita
Wonder Wool 4-ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
wool
Needles
3 mm

€118.00 / kg

Regular price: €7.79
incl. VAT
In stock
DMC Eco Vita 388
DMC
Eco Vita 388
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 250 m
Composition
other fibers
Needles
4–5 mm

€85.00 / kg

Regular price: €8.53
incl. VAT
In stock
rowan big wool 199 0058000 000026 26 packshot
Rowan
Big Wool
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 80 m
Composition
wool
Needles
10 mm

€153.00 / kg

Regular price: €15.30
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Morris DK colour 1275 daisy
West Yorkshire Spinners
Morris DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 112 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€151.00 / kg

Regular price: €8.65
incl. VAT
In stock
rowan alpaca wool 199 0100005 000010 10 packshot
Rowan
Alpaca Wool
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 116 m
Composition
wool
Needles
7 mm

€150.00 / kg

Regular price: €8.55
incl. VAT
In stock
Schachenmayr Pyramid Cotton colour 00011 zimt
Schachenmayr
Pyramid Cotton
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
cotton
Needles
3 mm

€100.60 / kg

Regular price: From €4.95
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Lake colour 001 garda
Mayflower
Premium Sock Wool Lake
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Alpakka Ull colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Alpakka Ull
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€200.00 / kg

Regular price: From €10.27
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Joulupolkka
Novita
7 Veljestä Joulupolkka
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool

€85.33 / kg

Regular price: €12.92
incl. VAT
In stock
rowan cotton revive 199 9802246 000001 1 packshot
Rowan
Cotton Revive
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 250 m
Composition
cotton
Needles
3.75 mm
Regular price: From €7.40
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Basic Wool colour 003
Mayflower
Anyday Basic Wool
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 90 m
Composition
wool
Needles
4.5 mm

€79.00 / kg

Regular price: €6.30
incl. VAT
In stock
rowan fine lace 199 9802140 000923 923 packshot
Rowan
Fine Lace
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
50 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm

€222.00 / kg

Regular price: From €11.58
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Poppy colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Poppy
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
wool
Needles
5.5–7 mm
Regular price: From €12.60
incl. VAT
In stock
myboshi mysocks Merino colour col. Klee
myboshi
mysocks Merino
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€79.90 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
In stock
DMC 100% Baby 4
DMC
100% Baby 4
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€110.00 / kg

Regular price: €7.43
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Ocean colour 001 atlantik
Mayflower
Premium Sock Wool Ocean
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
DMC Doudou
DMC
Doudou
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
300 g · 150 m
Composition
Polyester
Needles
8 mm
Regular price: €12.00
incl. VAT
In stock
myboshi Fellino colour col. Ao
myboshi
Fellino
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 65 m
Composition
Polyester
Needles
8–9 mm

€79.90 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Jouluraita yarn in shade 8611 redpolls
Novita
7 Veljestä Jouluraita
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€92.67 / kg

Regular price: €13.90
incl. VAT
In stock
Mayflower Santiago Light colour 002 sand
Mayflower
Santiago Light
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 300 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€219.00 / kg

Regular price: €10.95
incl. VAT
In stock
rowan brushed fleece 199 9802176 000271 271 packshot
Rowan
Brushed Fleece
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 105 m
Composition
wool
Needles
6 mm

€254.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
DMC Eco Vita Tape
DMC
Eco Vita Tape
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 120 m
Composition
Polyester
Needles
12 mm

€43.80 / kg

Regular price: €10.95
incl. VAT
In stock
Novita Aura colour 1601 honesty
Novita
Aura
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 80 m
Composition
cotton
Needles
4–5 mm

€77.60 / kg

Regular price: €6.41
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Sunday by PetiteKnit colour 2013 pineapple
Sandnes Garn
Sunday by PetiteKnit
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 235 m
Composition
wool
Needles
3 mm

€199.00 / kg

Regular price: From €9.85
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Jättiraita colour 8251 summer day
Novita
7 Veljestä Jättiraita
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€92.67 / kg

Regular price: €13.90
incl. VAT
In stock
Lopi Jöklalopi colour 0056 light grey
Lopi
Jöklalopi
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 60 m
Composition
wool
Needles
8–9 mm

€93.00 / kg

Regular price: €10.09
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form