Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Popular

Find yarn through common project and shopping paths, such as baby yarn, sock yarn and colourwork choices. Use this page as a shortcut, then check each product page for exact fibre, meterage and care facts.

Filter products

West Yorkshire Spinners Bo Peep DK colour 011 tooth fairy
West Yorkshire Spinners
Bo Peep DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 112 m
Composition
wool
Needles
4 mm
Regular price: €6.99
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Viva Color colour 1001 Riverbank
Symfonie Yarns
Viva Color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 220 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm

€199.90 / kg

Regular price: €19.99
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Bella Color colour 4004 Cafe Rose
Symfonie Yarns
Bella Color
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 165m
Composition
wool
Needles
4–5 mm

€199.90 / kg

Regular price: €19.99
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Terra Color colour 2007 Cafe Rose
Symfonie Yarns
Terra Color
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
4.5–5.5 mm

€179.90 / kg

Regular price: €17.99
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Mountain colour 001 kaukasus
Mayflower
Premium Sock Wool Mountain
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Double Sunday colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Double Sunday
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 108 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm
Regular price: From €9.45
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Bella colour 04001 col. 4001 Jasmine
Symfonie Yarns
Bella
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 165m
Composition
wool
Needles
4–5 mm

€199.90 / kg

Regular price: From €18.41
incl. VAT
In stock
Novita Viola Metsäretki colour 8291 autumn forest
Novita
Viola Metsäretki
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€99.00 / kg

Regular price: €10.63
incl. VAT
In stock
rowan four seasons alpha 199 9803000 000001 1 packshot
Rowan
Four Seasons
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 75 m
Composition
cotton
Needles
4.5–5.5 mm

€114.00 / kg

Regular price: €7.56
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Elements DK colour 1099 golden sands
West Yorkshire Spinners
Elements DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 112 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€100.00 / kg

Regular price: €7.15
incl. VAT
In stock
rowan colourmix 199 1000080 010100 10100 packshot
Rowan
Colourmix
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€199.00 / kg

Regular price: €10.27
incl. VAT
In stock
DMC Merino Essentiel Ombre
DMC
Merino Essentiel Ombre
Size
5.5 mm
Yardage
285 m
Material
acrylic
Sales unit
150 g

€104.00 / kg

Regular price: €15.60
incl. VAT
In stock
Mayflower Amalfi colour 002 elfenbein
Mayflower
Amalfi
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 95 m
Composition
cotton
Needles
4–4.5 mm
Regular price: From €5.60
incl. VAT
In stock
Mayflower London Merino colour 030 cobalt blue
Mayflower
London Merino
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€159.00 / kg

Regular price: €8.50
incl. VAT
In stock
Lopi Plötulopi colour 1026 ash
Lopi
Plötulopi
Yardage
300 m
Material
wool
Sales unit
2000 g

€62.50 / kg

Regular price: €125.00
incl. VAT
In stock
rowan cotton wool 199 9802238 000202 202 packshot
Rowan
Cotton Wool
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 130 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€265.00 / kg

Regular price: €13.25
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Re:Treat Super Chunky Roving colour 1115 passion
West Yorkshire Spinners
Re: Treat Super Chunky Roving
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
200 g · 120 m
Composition
wool

€79.25 / kg

Regular price: €15.85
incl. VAT
In stock
rowan cotton cashmere 199 9802211 000212 212 packshot
Rowan
Cotton Cashmere
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
cotton
Needles
4 mm
Regular price: From €11.20
incl. VAT
In stock
Mayflower Alliance Fine colour 003
Mayflower
Alliance Fine
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 160 m
Composition
cotton
Needles
3.25 mm

€65.60 / kg

Regular price: €6.00
incl. VAT
In stock
Novita Laine DK colour 151 cloudy cotton
Novita
Laine DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 225 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€230.00 / kg

Regular price: €23.00
incl. VAT
In stock
rowan baby cashsoft worsted 199 9802251 010010 10010 packshot
Rowan
Baby Cashsoft Worsted
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 75 m
Composition
wool
Needles
4.5–5 mm

€155.00 / kg

Regular price: €8.58
incl. VAT
In stock
rowan softyak dk 199 9802192 000232 232 packshot
Rowan
Softyak DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 135 m
Composition
cotton
Needles
4 mm

€236.00 / kg

Regular price: €11.80
incl. VAT
In stock
Lopi Einband colour 0008 light denim
Lopi
cover
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 250 m
Composition
wool

€99.20 / kg

Regular price: €7.15
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Babyull Lanett colour 1022 gramelert
Sandnes Garn
Babyull Lanett
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€179.00 / kg

Regular price: From €8.00
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners The Croft Aran colour 010 sullom
West Yorkshire Spinners
The Croft Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 166 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€119.50 / kg

Regular price: €11.95
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Merinoull colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Merinoull
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 105 m
Composition
wool
Needles
3.5 mm

€190.00 / kg

Regular price: From €8.70
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Double Sunday by PetiteKnit colour 2013 pineapple
Sandnes Garn
Double Sunday by PetiteKnit
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 108 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€199.00 / kg

Regular price: €10.14
incl. VAT
In stock
myboshi No. 2 colour col. Agave
myboshi
No. 2
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
cotton
Needles
4–5 mm
Regular price: From €3.49
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Duo colour 2112 light yellow
Sandnes Garn
Duo
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 115 m
Composition
wool
Needles
3.5 mm

€185.00 / kg

Regular price: €9.58
incl. VAT
In stock
Mayflower Alliance colour 003
Mayflower
Alliance
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 115 m
Composition
cotton
Needles
4 mm
Regular price: From €3.20
incl. VAT
In stock
rowan handknit cotton 199 0548000 000309 309 packshot
Rowan
Handknit Cotton
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 85 m
Composition
cotton
Needles
4–4.5 mm

€137.00 / kg

Regular price: From €8.21
incl. VAT
In stock
Regia Virtuoso Color colour 03071 into the sea
Regia
Virtuoso Color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
150 g · 375 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm

€113.00 / kg

Regular price: €16.95
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form