Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Popular

Find yarn through common project and shopping paths, such as baby yarn, sock yarn and colourwork choices. Use this page as a shortcut, then check each product page for exact fibre, meterage and care facts.

Filter products

West Yorkshire Spinners Bo Peep 4ply colour 011 tooth fairy
West Yorkshire Spinners
Bo Peep 4ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm
4 colours

€95.00 / kg

Regular price: €6.99
incl. VAT
Sold out
Mez Anchor Cotton Wool colour 00078 pink ruby
Mez
Anchor Cotton Wool
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 115 m
Composition
wool
Needles
3.5–4.5 mm
20 colours

€199.00 / kg

Regular price: From €9.95
incl. VAT
Sold out
regia 6ply 50g parent 00033 packshot
Regia
6-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
75% wool, 25% polyamide
Needles
3–4 mm
12 colours

€105.00 / kg

Regular price: €5.25
incl. VAT
Sold out
rowan felted tweed aran 199 9802116 000719 719 packshot
Rowan
Felted Tweed Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 87 m
Composition
wool
Needles
5 mm
7 colours

€222.00 / kg

Regular price: €11.15
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807592 140 9807592 000001 1 packshot
Schachenmayr
Luxury Velvet
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 75 m
Composition
Polyester
Needles
6 mm
14 colours

€72.50 / kg

Regular price: €7.25
incl. VAT
Sold out
DMC Angel
DMC
Angel
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 95 m
Composition
wool
Needles
4 mm
21 colours

€95.00 / kg

Regular price: €6.83
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9812942 140 9812942 000011 11 packshot
Schachenmayr
Wash+Filz-it! felting wool uni
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
50 g · 50 m
Composition
wool
Needles
8–9 mm
18 colours

€79.00 / kg

Regular price: €3.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 345 COTTON BABY ca. 180 m / col. 0002
Online
LINIE 345 COTTON BABY
Yardage
180 m
Material
100% Cotton
3 colours
Regular price: €2.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 231 FILZWOLLE COLOR ca. 50 m / col. 0101
Online
LINIE 231 FILZWOLLE COLOR
Yardage
50 m
Material
100% Wool
1 colour
Regular price: €3.50
incl. VAT
Sold out
regia 4ply color 50g 152 9801281 001139 1139 packshot
Regia
4-ply Color
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
75% wool, 25% polyamide
Needles
2–3 mm
6 colours

€110.00 / kg

Regular price: €5.50
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Country Birds & Christmas colour 886 holly berry
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Country Birds & Christmas
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm
2 colours

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 469 Charming ca. 100 m / col. 0006
Online
LINIE 469 Charming
Yardage
100 m
Material
100% Polyester
2 colours

€57.50 / kg

Regular price: €7.70
incl. VAT
Sold out
Schachenmayr Macramé 3 mm colour 00010 sand
Schachenmayr
Macramé 3 mm
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 65 m
Composition
cotton
Needles
3 mm
12 colours

€27.80 / kg

Regular price: €6.95
incl. VAT
Sold out
Mez Anchor Crafty colour 107 cinnamon
Mez
Anchor Crafty
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 40 m
Composition
cotton
Needles
5 mm
10 colours

€28.20 / kg

Regular price: €7.05
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 18 COTONE STRETCH colour 0019
Online
LINIE 18 COTONE STRETCH
Size
4–4.5 mm
Yardage
160 m
Material
polyamide
Sales unit
50 g
4 colours

€79.00 / kg

Regular price: From €3.95
incl. VAT
Sold out
Novita Hygge Wool colour 109 tide
Novita
Hygge Wool
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 60 m
Composition
wool
Needles
2.25 mm
6 colours
Regular price: From €7.50
incl. VAT
Sold out
Regia 6-ply Color colour 02787 voss color
Regia
6-ply Color
Size
3–4 mm
Yardage
375 m
Material
75% wool, 25% polyamide
Sales unit
150 g
8 colours

€93.00 / kg

Regular price: €13.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 503 SOFTY ca. 60 m / col. 0003
Online
LINIE 503 SOFTY
Yardage
60 m
Material
100% Polyester
7 colours

€72.80 / kg

Regular price: From €3.64
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply Pairfect colour 01363 Grey Shadows
Regia
4-ply Pairfect
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
75% wool, 25% polyamide
6 colours

€97.50 / kg

Regular price: €9.75
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Fleece Bluefaced Leicester Roving colour 002 light brown
West Yorkshire Spinners
Fleece Bluefaced Leicester Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 166 m
Composition
wool
Needles
5 mm
3 colours

€157.00 / kg

Regular price: €15.70
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 547 SUMATO colour 001
Online
LINIE 547 SUMATO
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
wool
Needles
3.5–4.5 mm
1 colour

€175.60 / kg

Regular price: €9.85
incl. VAT
Sold out
louisa harding enorme swak 205 5133426 000000 7 packshot
Louisa Harding
Enorme
Yardage
70 m
Material
50% Wool, 49% Acrylic, 1% Nylon
1 colour
Regular price: €31.70
incl. VAT
Sold out
myboshi Samt ca. 100 m / col. Python
myboshi
Samt
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 100 m
Composition
100% Polyester
Needles
5–7 mm
1 colour

€59.90 / kg

Regular price: €7.55
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807132 140 9807132 000186 186 packshot
Schachenmayr
sock yarn Color 4 ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 410 m
Composition
75% wool, 25% polyamide
Needles
2–3 mm
2 colours
Regular price: €7.25
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 458 SALVIA ca. 100 m / col. 0105
Online
LINIE 458 SALVIA
Yardage
100 m
Material
60% Rayon, 40% Cotton
2 colours
Regular price: From €11.95
incl. VAT
Sold out
Online Malibu Color colour 001
Online
Malibu Color
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
150 g · 135 m
Composition
cotton
1 colour

€72.20 / kg

Regular price: €11.77
incl. VAT
Sold out
Pro Lana Fleeting cotton colour 73
Pro Lana
Fleeting cotton
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 135 m
Composition
polyamide
Needles
3.5–4 mm
1 colour
Regular price: €7.95
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners ColourLab Sock DK colour 1202 pop
West Yorkshire Spinners
ColourLab Sock DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
150 g · 337 m
Composition
wool
Needles
3.25–3.5 mm
1 colour
Regular price: €11.50
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form