Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Popular

Find yarn through common project and shopping paths, such as baby yarn, sock yarn and colourwork choices. Use this page as a shortcut, then check each product page for exact fibre, meterage and care facts.

Filter products

DMC Eco Vita Raffia
DMC
Eco Vita Raffia
Size
4–5 mm
Yardage
100 m
Material
other fibers
Sales unit
50 g
Regular price: From €4.50
incl. VAT
In stock
rowan pure worsted 199 9802170 000101 101 packshot
Rowan
Pure Wool Worsted
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool
Needles
4.5 mm

€129.00 / kg

Regular price: €12.90
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Valentina colour 002 sandstrand
Mayflower
Premium Valentina
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
wool
Needles
4.5–5 mm

€208.00 / kg

Regular price: €10.40
incl. VAT
In stock
Novita Sointu colour 167 flight
Novita
Sointu
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€110.00 / kg

Regular price: €7.35
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Paljett colour 1120 silver spoon
Sandnes Garn
Paljett
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 140 m
Composition
cotton

€339.00 / kg

Regular price: €16.95
incl. VAT
In stock
Novita Arctic Wool Aran colour 124 ground ice
Novita
Arctic Wool Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 165 m
Composition
wool
Needles
4.5–5 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.00
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Georgina colour 001 sand
Mayflower
Premium Georgina
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
wool

€190.00 / kg

Regular price: €9.55
incl. VAT
In stock
myboshi mysocks Uni colour col. Bordeaux
myboshi
mysocks Uni
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€69.90 / kg

Regular price: From €6.99
incl. VAT
In stock
Lopi Plötulopi colour 1026 ash
Lopi
Plötulopi
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 300 m
Composition
wool
Needles
4.5 mm

€82.50 / kg

Regular price: €9.33
incl. VAT
In stock
Novita Hehku colour 111 relaxed
Novita
Hehku
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€190.00 / kg

Regular price: €9.77
incl. VAT
In stock
rowan alpaca cotton 199 0100002 000014 14 packshot
Rowan
Alpaca Cotton
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 120 m
Composition
cotton
Needles
7 mm

€292.00 / kg

Regular price: €8.52
incl. VAT
In stock
Plus Wolle sock yarn 4-ply colour 06 Amethyst
Plus Wolle
sock yarn 4-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 410 m
Composition
wool
Needles
2.5–3.5 mm

€70.00 / kg

Regular price: €8.33
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Step By Step 3 colour 001
Mayflower
Anyday Step By Step 3
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€71.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Valley colour 001 sky blue
Mayflower
Premium Sock Wool Valley
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Athena colour 001 sahne
Mayflower
Premium Athena
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 140 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€179.00 / kg

Regular price: €9.24
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Atlas by PetiteKnit colour 6082 thunderstorm
Sandnes Garn
Atlas by PetiteKnit - 6082 thunderstorm
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 108 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€179.20 / kg

Regular price: €8.96
incl. VAT
In stock
rowan mohair soft 199 1000090 010200 10200 packshot
Rowan
Mohair Soft
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
5.5 mm

€179.00 / kg

Regular price: €9.48
incl. VAT
In stock
Lopi Hosuband colour 0005 light grey
Lopi
Hosuband
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 130 m
Composition
wool
Needles
4–4.5 mm

€79.50 / kg

Regular price: €9.12
incl. VAT
In stock
myboshi Alpaca colour col. Fuchsia
myboshi
Alpaca
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 90 m
Composition
wool
Needles
7–8 mm

€102.80 / kg

Regular price: €7.28
incl. VAT
In stock
Lopi Álafosslopi colour 0008 light denim
Lopi
Álafosslopi
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 100 m
Composition
wool
Needles
7.5 mm

€79.50 / kg

Regular price: €9.12
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Butterflies colour 1241 red admiral
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Butterflies
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Fable Brushed Aran colour 1223 feather
West Yorkshire Spinners
Fable Brushed Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 162 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€157.00 / kg

Regular price: €15.70
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Tynn Line colour 2112 light yellow
Sandnes Garn
Tynn Line
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 220 m
Composition
cotton
Needles
3 mm
Regular price: From €6.65
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Atlas colour 1021 light grey melange
Sandnes Garn
Atlas
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 108 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€165.00 / kg

Regular price: €8.96
incl. VAT
In stock
rowan merino aria 199 9802236 000053 53 packshot
Rowan
Merino Aria
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 85 m
Composition
wool
Needles
7 mm

€370.00 / kg

Regular price: €18.50
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Original colour 126 light jeans
Novita
7 Veljestä Original
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool

€59.33 / kg

Regular price: €9.44
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Cotton 8/4 colour 003
Mayflower
Anyday Cotton 8/4
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 170 m
Composition
cotton
Needles
3 mm

€359.00 / kg

Regular price: €17.95
incl. VAT
In stock
Rowan Chunky Wool colour 10 Smoke
DMC Rowan
Rowan Chunky Wool
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 100 m
Composition
wool
Needles
7 mm
Regular price: €9.95
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn KlompeLOMPE Merinoull colour 2025 corn yellow
Sandnes Garn
KlompeLOMPE Merinoull
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 105 m
Composition
wool
Needles
3.5 mm

€174.00 / kg

Regular price: From €8.70
incl. VAT
In stock
Mayflower 1 Class colour 01 ingwer
Mayflower
1 Class
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€85.00 / kg

Regular price: €6.51
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Fritidsgarn colour 1021 light grey melange
Sandnes Garn
Fritidsgarn
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 70 m
Composition
wool
Needles
5.5 mm

€139.00 / kg

Regular price: €8.14
incl. VAT
In stock
Mayflower Toronto colour 001 elfenbein
Mayflower
Toronto
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 90 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€150.00 / kg

Regular price: €8.31
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form