Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

By Brand

Shop yarn by brand when you already know the maker you like, or when you want to compare lines from the same supplier. This page keeps brand browsing separate from fibre and yarn weight filters.

Filter products

rowan pure alpaca 199 9802247 000112 112 packshot
Rowan
Pure Alpaca
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
alpaca
Needles
3.75 mm

€222.00 / kg

Regular price: €11.10
incl. VAT
In stock
Pro Lana Fjord Puzzle ca. 350 m / col. 96
Pro Lana
Fjord Puzzle
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 350 m
Composition
70% Wool / 30% Acrylic

€129.50 / kg

Regular price: €12.95
incl. VAT
In stock
Pro Lana Baby Merino Soft colour 11
Pro Lana
Baby Merino Soft
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 100 m
Composition
wool
Needles
2.5–3.5 mm

€132.80 / kg

Regular price: €6.02
incl. VAT
In stock
Mayflower Glitter colour 001 silver
Mayflower
Glitter
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 100 m
Composition
Polyester
Needles
2.5–3 mm

€200.00 / kg

Regular price: €7.07
incl. VAT
In stock
Manos del Uruguay Alpaca Heather NATURALS ungefärbt yarn
Manos del Uruguay
Alpaca Heather NATURALS undyed
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 300 m
Composition
70% wool, 30% alpaca
Regular price: €23.50
incl. VAT
In stock
Erika Knight 012039199-ek0011_de
Erika Knight
Pattern TRAVELLER for Maxi Wool EK0009
Regular price: €4.36
incl. VAT
In stock
Novita Nalle Taika yarn in shade 8081 stump
Novita
Nalle Taika
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 260 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€93.00 / kg

Regular price: €9.77
incl. VAT
In stock
rowan cotton trio 199 9802248 000111 111 packshot
Rowan
Cotton Trio
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
alpaca
Needles
3.25–3.5 mm

€170.00 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
In stock
Novita Viola Flora colour 711 lumme
Novita
Viola Flora
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€99.00 / kg

Regular price: €10.63
incl. VAT
In stock
Pro Lana Golden Socks Nessel colour 80
Pro Lana
Golden Socks Nessel
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€119.50 / kg

Regular price: €12.04
incl. VAT
In stock
DMC Eco Vita 4 Metallic
DMC
Eco Vita 4 Metallic
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 200 m
Composition
polyamide

€53.00 / kg

Regular price: €13.25
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Vega colour 01 cobalt blue/purple/aubergine
Mayflower
Sock Yarn Vega
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Cashmere colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Cashmere
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 110 m
Composition
100% cashmere
Needles
3–4 mm

€840.00 / kg

Regular price: €21.00
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Polkka colour 8001 hiking
Novita
7 Veljestä Polkka
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool

€89.00 / kg

Regular price: €9.44
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Venus colour 04
Mayflower
Sock Yarn Venus
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Step By Step 4 colour 001
Mayflower
Anyday Step By Step 4
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€71.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
myboshi Dream colour col. Bergsee
myboshi
Dream
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 95 m
Composition
alpaca

€149.80 / kg

Regular price: €8.86
incl. VAT
In stock
Kremke 01053298-undyed
Kremke
MAYUA Wool with Silk and Cashmere undyed
Regular price: €24.33
incl. VAT
In stock
rowan merino soft 199 0100003 000010 10 packshot
Rowan
Merino Soft
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 80 m
Composition
wool
Needles
7 mm

€142.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Kremke Plain Cashmere 25g yarn
Kremke
Plain Cashmere 25g
Size
2.0–3.0 mm
Yardage
150 m
Material
100% cashmere
Sales unit
25 g
Regular price: From €15.44
incl. VAT
In stock
Hey Mama Wolf Ylva pflanzengefärbt 100g yarn
Hey Mama Wolf
Ylva plant-dyed 100g
Yardage
240 m / 262 yd
Material
100% Wool
Sales unit
100 g
Regular price: From €14.27
incl. VAT
In stock
Erika Knight 012039199-ek0011_de
Erika Knight
Pattern DUNCAN for British Blue 100 EK0002
Regular price: €4.36
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Fleece Bluefaced Leicester Roving colour 002 light brown
West Yorkshire Spinners
Fleece Bluefaced Leicester Roving
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 150 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€131.50 / kg

Regular price: €13.15
incl. VAT
In stock
Erika Knight 012039199-ek0011_de
Erika Knight
Pattern FORESTHILL for Wild Wool EK0015
Regular price: €4.36
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Step By Step 2 colour 001 yellow / orange / green
Mayflower
Anyday Step By Step 2
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€71.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Rowan Alpaca Haze colour 10 Shadow
DMC Rowan
Rowan Alpaca Haze
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
212 m / 232 yd / 25 g
Composition
alpaca
Needles
7 mm

€238.00 / kg

Regular price: €7.56
incl. VAT
In stock
DMC Cotton Natura colour Option 5
DMC
Cotton Natura
Yardage
155 m / 170 yd
Material
100% Cotton
Sales unit
50 g

€101.00 / kg

Regular price: €6.92
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9801211 140 9801211 008027 8027 packshot
Schachenmayr
Bravo
Size
3–4 mm
Yardage
133 m
Material
100% polyacrylic
Sales unit
50 g

€35.00 / kg

Regular price: From €1.75
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9801421 140 9801421 000090 90 packshot
Schachenmayr
Bravo Color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 133 m
Composition
100% polyacrylic
Needles
3–4 mm

€50.00 / kg

Regular price: From €2.50
incl. VAT
In stock
Cowgirl Blues Kit Cobweb Kidsilk Shawl hand-dyed yarn
Cowgirl Blues
Kit Cobweb Kidsilk Shawl hand-dyed
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
100 g · 820 m
Composition
70% mohair, 30% silk
Regular price: €93.50
incl. VAT
In stock
Novita Hygge Chunky colour 109 tide
Novita
Hygge Chunky
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 140 m
Composition
wool
Needles
5–6 mm

€89.00 / kg

Regular price: €9.08
incl. VAT
In stock
Manos del Uruguay Alegria Superpool Kit hand-dyed yarn
Manos del Uruguay
Alegria Superpool Kit hand-dyed
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
120 g · 486 m
Composition
75% wool, 25% polyamide
Regular price: €29.50
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form