Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

By Brand

Shop yarn by brand when you already know the maker you like, or when you want to compare lines from the same supplier. This page keeps brand browsing separate from fibre and yarn weight filters.

Filter products

rowan selects patina 199 9802230 000410 410 packshot
Rowan
Selects Patina
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 250 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€410.00 / kg

Regular price: €20.50
incl. VAT
In stock
Pro Lana Fjord Puzzle colour 100
Pro Lana
Fjord Puzzle
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 350 m
Composition
wool

€129.50 / kg

Regular price: €12.95
incl. VAT
In stock
Manos del Uruguay Alpaca Heather gradient hand-dyed yarn
Manos del Uruguay
Alpaca Heather gradient hand-dyed
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
70% wool, 30% alpaca
Regular price: €12.90
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Solstice 4ply colour 1249 canopy
West Yorkshire Spinners
Solstice 4ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€176.50 / kg

Regular price: €17.65
incl. VAT
In stock
Kremke Baby Silk FLUFFY gradient yarn
Kremke
Baby Silk FLUFFY gradient
Yardage
200 m
Material
86% Alpaca, 14% Silk
Sales unit
50 g
Regular price: €12.40
incl. VAT
In stock
Pro Lana 1-2-3 Ideen Merino colour 01 yellow/green/orange
Pro Lana
1-2-3 Ideen Merino
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 250 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm

€149.50 / kg

Regular price: €14.95
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Fleece Jacob DK colour 005 light grey
West Yorkshire Spinners
Fleece Jacob DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 225 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€84.50 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
In stock
myboshi mysocks Pixel colour col. Booker
myboshi
mysocks Pixel
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
150 g · 390 m
Composition
wool
Regular price: From €11.99
incl. VAT
In stock
Pro Lana Woolly Hugs Year Socks Express colour 117
Pro Lana
Woolly Hugs Year Socks Express
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool

€119.50 / kg

Regular price: €12.20
incl. VAT
In stock
DMC Knitty Pop
DMC
Knitty Pop
Size
4 mm
Yardage
140 m
Material
acrylic
Sales unit
50 g

€65.40 / kg

Regular price: €5.99
incl. VAT
In stock
Manos del Uruguay Silk Blend gradient hand-dyed yarn
Manos del Uruguay
Silk Blend gradient hand-dyed
Yardage
137 m
Material
70% Merino, 30% Silk
Sales unit
50 g
Regular price: €17.50
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9807552 140 9807552 000107 107 packshot
Schachenmayr
Merino Extrafine 120
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm

€130.00 / kg

Regular price: From €6.50
incl. VAT
In stock
BC Garn 111010347-ungefaerbt
BC Garn
Semilla GOTS wool undyed
Size
3 mm
Yardage
161 m
Material
100% wool
Regular price: €9.90
incl. VAT
In stock
Kremke 01053293-undyed
Kremke
MORO Alpaca, Wool and Hemp undyed
Regular price: €13.43
incl. VAT
In stock
Kremke 01053294-undyed
Kremke
worsted wool (26.5 Micron) and Lyocell on 100 g skeins, undyed natural white for dyeing or directly for knitting
Regular price: €7.80
incl. VAT
In stock
Kremke 01053268-undyed
Kremke
super soft Pima cotton, undyed natural white for dyeing or directly for knitting
Regular price: €11.48
incl. VAT
In stock
Kremke 011003007-02
Kremke
Silky Kid undyed
Size
3 mm
Yardage
210 m
Material
72% mohair, 28% silk
Regular price: €16.78
incl. VAT
In stock
Erika Knight British Blue Wool 100g yarn
Erika Knight
British Blue Wool 100g
Size
4.0 mm
Yardage
220 m
Material
100% wool
Sales unit
100 g
Regular price: From €9.08
incl. VAT
In stock
Pro Lana Alpaka Deluxe colour 68 petrol
Pro Lana
Alpaka Deluxe
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
polyamide
Needles
4.5–5.5 mm

€150.00 / kg

Regular price: €8.79
incl. VAT
In stock
Manos del Uruguay Cardo Semi Solid hand-dyed yarn
Manos del Uruguay
Cardo Semi Solid hand-dyed
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 100 m
Composition
100% Wool
Regular price: From €10.58
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Tresko colour 1022 gramelert
Sandnes Garn
Tresko
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 105 m
Composition
Blend
Needles
3–3.5 mm

€85.00 / kg

Regular price: From €6.56
incl. VAT
In stock
Kremke 01053265-undyed
Kremke
PUJPU LIGHT alpaca and polyamide undyed
Regular price: €16.90
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9807016 140 9807016 000090 90 packshot
Schachenmayr
Pebble Mohair
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
wool
Needles
5.5–6 mm

€99.00 / kg

Regular price: From €4.95
incl. VAT
In stock
Mayflower Taormina Shade colour 002 silver
Mayflower
Taormina Shade
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
polyamide
Needles
4–5 mm

€142.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Kremke 01053260-undyed
Kremke
WOOLLY Alpaca undyed
Regular price: €14.00
incl. VAT
In stock
Pro Lana Miste ca. 150 m / col. 7
Pro Lana
Miste
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
75% Wool / 25% polyamidee

€119.00 / kg

Regular price: €7.80
incl. VAT
In stock
Kremke 01053299-undyed
Kremke
TRINITY undyed
Regular price: €18.85
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9807353 140 9807353 000029 29 packshot
Schachenmayr
Soft & Easy
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 235 m
Composition
acrylic
Needles
4 mm

€47.50 / kg

Regular price: From €4.75
incl. VAT
In stock
Manos del Uruguay 01027176-b9075
Manos del Uruguay
Bambok
Size
2.25 mm
Material
70% Merino, 30% Bamboo
10 colours
Regular price: €25.90
incl. VAT
Sold out
Kremke 01053266-undyed
Kremke
LULU alpaca undyed
1 colour
Regular price: €15.44
incl. VAT
Sold out
Amano 012070027-3300
Amano
QUMA
Size
9 mm
Material
100% Merino
19 colours
Regular price: €18.50
incl. VAT
Sold out
Cowgirl Blues Fluffy Mohair gradient hand-dyed yarn
Cowgirl Blues
Kid Silk gradient hand dyed
2 colours
Regular price: €29.70
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form