Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

By Brand

Shop yarn by brand when you already know the maker you like, or when you want to compare lines from the same supplier. This page keeps brand browsing separate from fibre and yarn weight filters.

Filter products

Kremke 01053267-undyed
Kremke
TRILOGY alpaca Seide, Mohair undyed
Regular price: €28.50
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Maxima colour 001 light blue/coral/beige/navy blue
Mayflower
Premium Maxima
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 90 m
Composition
wool
Needles
6 mm

€208.00 / kg

Regular price: €10.40
incl. VAT
In stock
Pro Lana Vision Color ca. 100 m / col. 80
Pro Lana
Vision Color
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
58% Wool / 25% Alpaca / 17% polyamidee

€159.00 / kg

Regular price: €8.92
incl. VAT
In stock
Erika Knight 012039199-ek0011_de
Erika Knight
Pattern FETTLE for Wool Local EK0001
Regular price: €4.36
incl. VAT
In stock
Pro Lana Melbourne colour 280 beige
Pro Lana
Melbourne
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
cotton
Needles
6–7 mm

€159.00 / kg

Regular price: €9.11
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Jupiter colour 03 turquoise
Mayflower
Sock Yarn Jupiter
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Pro Lana Leder Look colour 10
Pro Lana
Leder Look
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
200 g · 80 m
Composition
Polyester
Needles
6 mm

€74.75 / kg

Regular price: €14.95
incl. VAT
In stock
Erika Knight 012039199-ek0011_de
Erika Knight
Pattern OTTOLINE for British Blue 100 EK0003
Regular price: €4.36
incl. VAT
In stock
Kremke 012053259-undyed
Kremke
MUHU alpaca undyed
Regular price: €14.27
incl. VAT
In stock
Kremke Baby Silk LACE gradient yarn
Kremke
Baby Silk LACE gradient
Yardage
200 m
Material
70% Alpaca, 30% Silk
Sales unit
25 g
Regular price: From €7.09
incl. VAT
In stock
Kremke 01053299-undyed
Kremke
MUSYA sock yarn with cashmere undyed
Regular price: €18.46
incl. VAT
In stock
Pro Lana Chenille ca. 110 m / col. 12
Pro Lana
Chenille
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 110 m
Composition
100% Acrylic

€49.50 / kg

Regular price: €7.05
incl. VAT
In stock
Erika Knight 012039199-ek0011_de
Erika Knight
Pattern MINARET for Studio Linen EK0019
Regular price: €4.36
incl. VAT
In stock
Pro Lana Schneewelt 4-ply colour 379.04
Pro Lana
Schneewelt 4-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€75.00 / kg

Regular price: €8.55
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Taika
Novita
7 Veljestä Taika
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool

€86.00 / kg

Regular price: €12.92
incl. VAT
In stock
Pro Lana Kid Seta Color colour 180
Pro Lana
Kid Seta Color
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 210 m
Composition
70% mohair, 30% silk
Needles
3.5–4.5 mm
Regular price: From €8.95
incl. VAT
In stock
Pro Lana Italy Wool 75 colour 201
Pro Lana
Italy Wool 75
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 75 m
Composition
wool

€100.00 / kg

Regular price: €7.18
incl. VAT
In stock
Kremke 01053295-undyed
Kremke
KALLARI Merino undyed
Yardage
400 m
Material
100% Merino
Regular price: €11.58
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Sirius colour 01 green/dark green/curry/rust
Mayflower
Sock Yarn Sirius
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Kremke 01053262-undyed
Kremke
MUYUNA superwash wool undyed
Regular price: €10.07
incl. VAT
In stock
Pro Lana Boucle colour 18
Pro Lana
Boucle
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 250 m
Composition
wool

€159.00 / kg

Regular price: €8.86
incl. VAT
In stock
Kremke 01053296-undyed
Kremke
MISMI Wool Silk Linen undyed
Regular price: €13.09
incl. VAT
In stock
Plus Wolle Sockenwolle 4-fädig ca. 410 m / col. 20 Rubellit
Plus Wolle
sock yarn 4-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 410 m

€70.00 / kg

Regular price: €8.33
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Country Birds colour 1167 jay
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Country Birds
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
Regia 152-9801268-000324
Regia
4-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm

€79.50 / kg

Regular price: From €7.95
incl. VAT
In stock
Erika Knight Studio Linen yarn
Erika Knight
Studio Linen
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
70% Tencel™, 30% linen
Regular price: From €7.46
incl. VAT
In stock
DMC Eco Vita 4 Multico
DMC
Eco Vita 4 Multico
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 200 m
Composition
Polyester
Needles
5 mm

€48.20 / kg

Regular price: €12.05
incl. VAT
In stock
Kremke Baby Silk FLUFFY Solid yarn
Kremke
Baby Silk FLUFFY Solid
Yardage
200 m
Material
86% Alpaca, 14% Silk
Sales unit
50 g
Regular price: €12.40
incl. VAT
In stock
Manos del Uruguay Alegria GRANDE semi solid hand-dyed yarn
Manos del Uruguay
Alegria GRANDE semi solid hand-dyed
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 180 m
Composition
75% wool, 25% polyamid
Regular price: From €18.96
incl. VAT
In stock
Pro Lana Sohlenlatex colour 06 transparent
Pro Lana
Sohlenlatex
Sales unit
88 ml
Regular price: €7.80
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Cocktail colour 811 passionfruit cooler
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Cocktail
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
Regia Cotton colour 02411 Helsinki color
Regia
Cotton
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
Polyester
Needles
2–3 mm

€97.50 / kg

Regular price: From €9.75
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form