Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Rowan

Rowan yarn at Hollywool.eu is for makers who choose yarn by fibre, finish and pattern direction, not only by colour. Use this brand page when you want Rowan lines in one place and need to compare wool, cotton, alpaca, mohair and blended yarns before opening a product page.

Start with the project you are planning, then narrow by fibre and yarn weight. Product pages carry the exact ball size, meterage, composition and recommended tools where those facts are available.

Filter products

rowan baby cashsoft merino 199 9802218 000103 103 packshot
Rowan
Baby Cashsoft Merino
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 130 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€184.00 / kg

Regular price: €9.65
incl. VAT
In stock
rowan felted tweed soft 199 9802249 010010 10010 packshot
Rowan
Felted Tweed Soft
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 140 m
Composition
alpaca
Needles
3–4 mm

€222.00 / kg

Regular price: €11.18
incl. VAT
In stock
rowan pebble island 199 9802241 000021 21 packshot
Rowan
Pebble Island
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€368.00 / kg

Regular price: €18.40
incl. VAT
In stock
Rowan Alpaca Sparkle colour 10020 Almond
DMC Rowan
Rowan Alpaca Sparkle
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 95 m
Composition
alpaca
Needles
6 mm

€230.00 / kg

Regular price: €11.52
incl. VAT
In stock
rowan sock 199 9802244 000001 1 packshot
Rowan
Sock
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5 mm

€157.50 / kg

Regular price: €15.75
incl. VAT
In stock
rowan creative linen 199 9802143 000620 620 packshot
Rowan
Creative Linen
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
linen
Needles
4.5 mm

€131.00 / kg

Regular price: €13.10
incl. VAT
In stock
rowan tweed haze 199 9802242 000550 550 packshot
Rowan
Tweed Haze
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
alpaca
Needles
6 mm

€308.00 / kg

Regular price: €15.40
incl. VAT
In stock
rowan pure alpaca 199 9802247 000112 112 packshot
Rowan
Pure Alpaca
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
alpaca
Needles
3.75 mm

€222.00 / kg

Regular price: €11.10
incl. VAT
In stock
rowan cotton trio 199 9802248 000111 111 packshot
Rowan
Cotton Trio
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
alpaca
Needles
3.25–3.5 mm

€170.00 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
In stock
rowan merino soft 199 0100003 000010 10 packshot
Rowan
Merino Soft
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 80 m
Composition
wool
Needles
7 mm

€142.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Rowan Alpaca Haze colour 10 Shadow
DMC Rowan
Rowan Alpaca Haze
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
212 m / 232 yd / 25 g
Composition
alpaca
Needles
7 mm

€238.00 / kg

Regular price: €7.56
incl. VAT
In stock
rowan selects patina 199 9802230 000410 410 packshot
Rowan
Selects Patina
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 250 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€410.00 / kg

Regular price: €20.50
incl. VAT
In stock
rowan pure cashmere 199 9802237 000101 101 packshot
Rowan
Pure Cashmere
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 137 m
Composition
cashmere
Needles
3.75 mm
2 colours

€1,014.00 / kg

Regular price: €50.70
incl. VAT
Sold out
rowan cotton glace 199 0512086 000725 725 packshot
Rowan
Cotton Glacé
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 115 m
Composition
cotton
Needles
3.25 mm
19 colours
Regular price: €7.75
incl. VAT
Sold out
rowan felted tweed aran 199 9802116 000719 719 packshot
Rowan
Felted Tweed Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 87 m
Composition
alpaca
Needles
5 mm
7 colours

€222.00 / kg

Regular price: €11.15
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form