Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Yarn

Yarn at Hollywool.eu is the main route into the yarn catalogue. Start here when you want to browse by brand, fibre, yarn weight or project before choosing a specific line and colour.

The root page should make the catalogue easier to navigate. It should link to brand pages, weight routes, fibre routes and project routes as they become live. Product facts stay on product pages, where composition, meterage, ball size and recommended tools can be checked before buying.

Filter products

Cowgirl Blues Fluffy Mohair gradient hand-dyed yarn
Cowgirl Blues
Kid Silk solid hand dyed
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 205 m
Composition
70% mohair, 30% silk
Regular price: From €17.62
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Pure DK colour 1073 ginger
West Yorkshire Spinners
Pure DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 112 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€159.80 / kg

Regular price: €8.88
incl. VAT
In stock
Pro Lana Rope colour 002
Pro Lana
Rope
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
200 g · 140 m
Composition
Polyester

€59.75 / kg

Regular price: €12.04
incl. VAT
In stock
Pro Lana sock yarn uni 4 ply colour 401
Pro Lana
sock yarn uni 4 ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€65.20 / kg

Regular price: €8.24
incl. VAT
In stock
Mayflower Taormina colour 003 aprikose/pink/curry/eucalyptus
Mayflower
Taormina
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
200 g · 700 m
Composition
alpaca

€184.75 / kg

Regular price: €36.95
incl. VAT
In stock
Lopi Léttlopi colour 0053 acorn
Lopi
Léttlopi
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
wool
Needles
4–5 mm

€90.00 / kg

Regular price: €6.99
incl. VAT
In stock
Erika Knight Moorland Mohair yarn
Erika Knight
Moorland Mohair
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
80% wool, 20% mohair
Regular price: €27.90
incl. VAT
In stock
Manos del Uruguay Ideal yarn
Manos del Uruguay
Ideal
Yardage
200 m / 219 yd
Material
100% Wool
Sales unit
100 g
Regular price: From €19.90
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Bo Peep DK colour 011 tooth fairy
West Yorkshire Spinners
Bo Peep DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 112 m
Composition
wool
Needles
4 mm
Regular price: €6.99
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Borstet Alpakka colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Borstet Alpakka
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
alpaca
Needles
6–7 mm
Regular price: From €12.90
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Viva Color colour 1001 Riverbank
Symfonie Yarns
Viva Color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 220 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm

€199.90 / kg

Regular price: €19.99
incl. VAT
In stock
BC Garn Loch Lomond GOTS yarn
BC Garn
Loch Lomond GOTS
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
100% wool
Needles
4–5 mm
Regular price: €7.96
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Tynn Merinoull colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Tynn Merinoull
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€190.00 / kg

Regular price: From €9.38
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Bella Color colour 4004 Cafe Rose
Symfonie Yarns
Bella Color
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 165m
Composition
wool
Needles
4–5 mm

€199.90 / kg

Regular price: €19.99
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Terra Color colour 2007 Cafe Rose
Symfonie Yarns
Terra Color
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
4.5–5.5 mm

€179.90 / kg

Regular price: €17.99
incl. VAT
In stock
Mayflower Birmingham colour 001 elfenbein
Mayflower
Birmingham
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 215 m
Composition
wool
Needles
2.5–3.5 mm

€150.00 / kg

Regular price: €8.40
incl. VAT
In stock
Mayflower Easy Care colour 003 wüsten-salbei
Mayflower
Easy Care
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 185 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€145.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Pro Lana Paint Socks colour 200
Pro Lana
Paint Socks
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm
Regular price: €14.95
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Mountain colour 001 kaukasus
Mayflower
Premium Sock Wool Mountain
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Kremke Stellaris yarn
Kremke
Stellaris
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
50 g · 560 m
Composition
47% viscose, 41% polyester, 12% metal fibre
Regular price: €8.90
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Serra colour 5002 Morning Fog
Symfonie Yarns
Serra
Yardage
304 m / 332 yd
Sales unit
100 g

€219.90 / kg

Regular price: €21.99
incl. VAT
In stock
Pro Lana Fjord Socks Puzzle ca. 400 m / col. 86
Pro Lana
Fjord Socks Puzzle
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
75% Wool / 25% polyamidee

€99.50 / kg

Regular price: €10.53
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Double Sunday colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Double Sunday
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 108 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm
Regular price: From €9.45
incl. VAT
In stock
Amano Puna Babyalpaka yarn
Amano
Puna Babyalpaka RAS
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 250 m
Composition
100% alpaca
Regular price: €25.00
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Bella colour 04001 col. 4001 Jasmine
Symfonie Yarns
Bella
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 165m
Composition
wool
Needles
4–5 mm

€199.90 / kg

Regular price: From €18.41
incl. VAT
In stock
BC Garn 011010489-01
BC Garn
Eco Cashmere Fingering 25g
Regular price: €13.90
incl. VAT
In stock
Pro Lana Trachtenwolle colour 001
Pro Lana
Trachtenwolle
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool
Needles
4–5 mm

€79.50 / kg

Regular price: €9.04
incl. VAT
In stock
Cowgirl Blues Fluffy Mohair gradient hand-dyed yarn
Cowgirl Blues
Proper Sock solids 100g
Regular price: From €22.15
incl. VAT
In stock
Novita Viola Metsäretki colour 8291 autumn forest
Novita
Viola Metsäretki
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€99.00 / kg

Regular price: €10.63
incl. VAT
In stock
BC Garn Semilla SILKBLOOM GOTS yarn
BC Garn
Semilla SILKBLOOM GOTS
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
75% wool, 25% silk
Needles
2.5–3.5 mm
Regular price: €12.50
incl. VAT
In stock
rowan four seasons alpha 199 9803000 000001 1 packshot
Rowan
Four Seasons
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 75 m
Composition
acrylic
Needles
4.5–5.5 mm

€114.00 / kg

Regular price: €7.56
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Elements DK colour 1099 golden sands
West Yorkshire Spinners
Elements DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 112 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€100.00 / kg

Regular price: €7.15
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form