Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Yarn

Yarn at Hollywool.eu is the main route into the yarn catalogue. Start here when you want to browse by brand, fibre, yarn weight or project before choosing a specific line and colour.

The root page should make the catalogue easier to navigate. It should link to brand pages, weight routes, fibre routes and project routes as they become live. Product facts stay on product pages, where composition, meterage, ball size and recommended tools can be checked before buying.

Filter products

Sandnes Garn Kos colour 1043 grey mottled
Sandnes Garn
Kos
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
wool
Needles
5.5 mm

€290.00 / kg

Regular price: From €12.60
incl. VAT
In stock
Novita Nalle Alpakka colour 1261 frosty night
Novita
Nalle Alpakka
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 145 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€118.00 / kg

Regular price: €7.61
incl. VAT
In stock
rowan felted tweed colour 199 9802243 000031 31 packshot
Rowan
Felted Tweed Color
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm
Regular price: €13.80
incl. VAT
In stock
Kremke Kid Cotton yarn
Kremke
Kid Cotton
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 210 m
Composition
65% mohair, 35% cotton
Needles
3.5–5 mm
Regular price: €9.50
incl. VAT
In stock
rowan kid classic 199 0044000 000913 913 packshot
Rowan
Kid Classic
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 140 m
Composition
wool
Needles
5–5.5 mm

€220.00 / kg

Regular price: €11.10
incl. VAT
In stock
Arne & Carlos 011207001-03881
Arne & Carlos
Sock & More Collection 4ply
Size
2 mm
Yardage
420 m
Material
75% Wool, 25% Nylon
Regular price: From €9.21
incl. VAT
In stock
Novita Laine DK colour 151 cloudy cotton
Novita
Laine DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 225 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€230.00 / kg

Regular price: €23.00
incl. VAT
In stock
rowan baby cashsoft worsted 199 9802251 010010 10010 packshot
Rowan
Baby Cashsoft Worsted
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 75 m
Composition
wool
Needles
4.5–5 mm

€155.00 / kg

Regular price: €8.58
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Grande colour 03 beige
Mayflower
Anyday Grande
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
300 g · 860 m
Composition
acrylic
Needles
4.5–5 mm

€31.67 / kg

Regular price: €9.55
incl. VAT
In stock
rowan softyak dk 199 9802192 000232 232 packshot
Rowan
Softyak DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 135 m
Composition
76% cotton / 15% Yak / 9% Nylon
Needles
4 mm

€236.00 / kg

Regular price: €11.80
incl. VAT
In stock
Mayflower Santiago colour 002 sand
Mayflower
Santiago
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
wool
Needles
6 mm

€208.00 / kg

Regular price: €10.40
incl. VAT
In stock
Lopi Einband colour 0008 light denim
Lopi
cover
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 250 m
Composition
wool

€99.20 / kg

Regular price: €7.15
incl. VAT
In stock
BC Garn Semilla GOTS yarn
BC Garn
Semilla GOTS - 015 Purple
Yarn weight
Bulky
Yardage · Ball weight
50 g · 160 m
Composition
100% wool
Needles
5–7 mm
Regular price: €8.46
incl. VAT
In stock
Erika Knight Wool Local yarn
Erika Knight
Wool Local
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 450 m
Composition
100% wool
Regular price: €22.90
incl. VAT
In stock
Kremke Reborn Denim UNI yarn
Kremke
Reborn Denim UNI
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 155 m
Composition
95% cotton, 5% other fibers
Needles
3–3.5 mm
Regular price: €6.72
incl. VAT
In stock
Cowgirl Blues Fluffy Mohair gradient hand-dyed yarn
Cowgirl Blues
Fluffy Mohair gradient hand dyed
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
78% mohair, 13% wool, 9% nylon
Regular price: From €29.16
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Babyull Lanett colour 1022 gramelert
Sandnes Garn
Babyull Lanett
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€179.00 / kg

Regular price: From €8.00
incl. VAT
In stock
Pro Lana Golden Socks color 4 ply yarn in shade 714
Pro Lana
Golden Socks color 4 ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€69.50 / kg

Regular price: €8.42
incl. VAT
In stock
Erika Knight 012039199-ek0011_de
Erika Knight
Pattern SMALL HOURS for Studio Linen EK0018
Regular price: €4.36
incl. VAT
In stock
Erika Knight Studio Linen PRINT yarn
Erika Knight
Studio Linen PRINT
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
70% Tencel™, 30% linen
Needles
3.8–4 mm
Regular price: €8.75
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners The Croft Aran colour 010 sullom
West Yorkshire Spinners
The Croft Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 166 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€119.50 / kg

Regular price: €11.95
incl. VAT
In stock
Mayflower London Merino Fine colour 003 eierschale
Mayflower
London Merino Fine
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
wool
Needles
3 mm

€159.00 / kg

Regular price: €8.50
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Merinoull colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Merinoull
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 105 m
Composition
wool
Needles
3.5 mm

€190.00 / kg

Regular price: From €8.70
incl. VAT
In stock
Erika Knight Gossypium Cotton yarn
Erika Knight
Gossypium Cotton
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
96% cotton, 4% polyester
Regular price: €5.10
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Double Sunday by PetiteKnit colour 2013 pineapple
Sandnes Garn
Double Sunday by PetiteKnit
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 108 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€199.00 / kg

Regular price: €10.14
incl. VAT
In stock
myboshi No. 2 colour col. Agave
myboshi
No. 2
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
cotton
Needles
4–5 mm
Regular price: From €3.49
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Mini Alpakka colour 1032 light grey mottled
Sandnes Garn
Mini Alpakka
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
alpaca
Needles
3 mm
Regular price: From €9.45
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Duo colour 2112 light yellow
Sandnes Garn
Duo
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 115 m
Composition
wool
Needles
3.5 mm

€185.00 / kg

Regular price: €9.58
incl. VAT
In stock
Pro Lana Bamboo Socks color yarn in shade 965
Pro Lana
Bamboo Socks color
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
viscose
Needles
3.5–4 mm

€69.50 / kg

Regular price: €8.42
incl. VAT
In stock
Mayflower Monaco colour 001 sahne
Mayflower
Monaco
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
alpaca

€238.00 / kg

Regular price: €11.90
incl. VAT
In stock
Mayflower Alliance colour 003
Mayflower
Alliance
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 115 m
Composition
acrylic
Needles
4 mm
Regular price: From €3.20
incl. VAT
In stock
Amano Mamacha Alpakawolle yarn
Amano
Mamacha Alpakawolle
Yardage
50 m
Material
70% Alpaca, 30% Merino
Sales unit
100 g
Regular price: From €17.90
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form