Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Yarn

Yarn at Hollywool.eu is the main route into the yarn catalogue. Start here when you want to browse by brand, fibre, yarn weight or project before choosing a specific line and colour.

The root page should make the catalogue easier to navigate. It should link to brand pages, weight routes, fibre routes and project routes as they become live. Product facts stay on product pages, where composition, meterage, ball size and recommended tools can be checked before buying.

Filter products

Kremke 012053203-01
Kremke
Reborn Wool recycled
Size
5 mm
Yardage
200 m
Material
65% Wool, 35% Acrylic
Regular price: €6.59
incl. VAT
In stock
Pro Lana Royal colour 25 salmon
Pro Lana
Royal
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 95 m
Composition
wool
Needles
7–8 mm

€199.00 / kg

Regular price: €10.36
incl. VAT
In stock
Pro Lana Star colour 001
Pro Lana
Star
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 135 m
Composition
100% polyacrylic

€42.40 / kg

Regular price: €5.19
incl. VAT
In stock
rowan summerlite dk 199 9802191 000451 451 packshot
Rowan
Summerlite DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 130 m
Composition
cotton
Needles
3.75 mm
Regular price: From €6.85
incl. VAT
In stock
Amano Yana XL Highland Wool 200g yarn
Amano
Yana XL Highland Wool 200g
Yardage
49 m
Material
100% Wool
Sales unit
200 g
Regular price: From €20.47
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Wool Revival DK colour 1256 bark
West Yorkshire Spinners
Wool Revival DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 225 m
Composition
wool

€60.00 / kg

Regular price: €7.74
incl. VAT
In stock
Erika Knight Maxi Wool yarn
Erika Knight
Maxi Wool
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 170 m
Composition
85% wool, 15% viscose
Regular price: €12.90
incl. VAT
In stock
Amano Yana JOURNEYS handpainted Highlandwool 200g yarn
Amano
Yana JOURNEYS handpainted Highlandwool 200g
Size
6.5–10.0 mm
Yardage
160 m
Material
100% wool
Sales unit
200 g
Regular price: €49.00
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Smart colour 1032 light grey mottled
Sandnes Garn
Smart
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
wool
Needles
3.5 mm

€170.00 / kg

Regular price: From €6.30
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Terra colour 02001 col. 2001 Jasmine
Symfonie Yarns
Terra
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5–3.5 mm
Regular price: From €15.83
incl. VAT
In stock
Cowgirl Blues KidSilk gradient hand-dyed yarn
Cowgirl Blues
Kid Silk gradient hand dyed
Yarn weight
Lace
Ball weight
50 g
Regular price: €34.90
incl. VAT
In stock
Novita Halaus colour 1141 soft
Novita
Halaus
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
wool
Needles
5–6 mm

€158.00 / kg

Regular price: €8.89
incl. VAT
In stock
Lopi Kambgarn colour 0917 tomato
Lopi
Kambgarn
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
wool
Needles
2.25 mm

€115.20 / kg

Regular price: €7.71
incl. VAT
In stock
Kremke The Merry Merino yarn
Kremke
The Merry Merino
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 70 m
Composition
100% wool
Needles
3–4 mm
Regular price: €8.90
incl. VAT
In stock
Mayflower Easy Care Classic colour 203 wüsten-salbei
Mayflower
Easy Care Classic
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 106 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€145.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Mandarin Petit colour 2102 spring yellow
Sandnes Garn
Mandarin Petit
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 180 m
Composition
cotton
Needles
3 mm
Regular price: From €6.00
incl. VAT
In stock
Cowgirl Blues Fluffy Mohair gradient hand-dyed yarn
Cowgirl Blues
Proper Sock mini solids 20g
Regular price: €8.09
incl. VAT
In stock
rowan alpaca classic 199 9802214 000115 115 packshot
Rowan
Alpaca Classic
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 120 m
Composition
cotton
Needles
3.75 mm

€296.00 / kg

Regular price: €8.58
incl. VAT
In stock
rowan fine tweed haze 199 9802245 000001 1 packshot
Rowan
Fine Tweed Haze
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 215 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€305.00 / kg

Regular price: €15.25
incl. VAT
In stock
Novita Isoveli colour 169 storm
Novita
Isoveli
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 130 m
Composition
wool
Needles
5–6 mm

€69.00 / kg

Regular price: €8.25
incl. VAT
In stock
Pro Lana Bamboo Socks uni colour 42
Pro Lana
Bamboo Socks uni
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
acrylic
Needles
2.5–3 mm

€59.50 / kg

Regular price: €7.68
incl. VAT
In stock
Amano 012070071-2200
Amano
Riti Merino
Size
4 mm
Yardage
199 m
Material
100% Merino
Regular price: From €14.50
incl. VAT
In stock
rowan summerlite 4 ply 199 9802179 000417 417 packshot
Rowan
Summerlite 4-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
cotton
Needles
3 mm

€145.00 / kg

Regular price: From €8.01
incl. VAT
In stock
regia premium pure 152 9801644 000002 2 packshot
Regia
Premium Pure Color
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm

€145.00 / kg

Regular price: €14.50
incl. VAT
In stock
Lopi Fjallalopi colour 3001 light moorit
Lopi
Fjallalopi
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm

€98.00 / kg

Regular price: €7.12
incl. VAT
In stock
Amano Uma Suri-Alpaka Mohair Seide yarn
Amano
Uma Suri-Alpaka Mohair Silk
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 210 m
Composition
37% alpaca, 37% mohair, 26% silk
Regular price: €14.50
incl. VAT
In stock
Novita Aino colour 106 galaxy
Novita
Aino
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
wool
Needles
6 mm

€238.00 / kg

Regular price: €11.90
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Tynn Peer Gynt colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Tynn Peer Gynt
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 205 m
Composition
wool
Needles
3 mm
Regular price: From €6.30
incl. VAT
In stock
Der kleine Strickladen 77010001-402
Der kleine Strickladen
world record sock yarn
Yardage
420 m
Material
75% Wool, 25% Nylon
Regular price: €8.50
incl. VAT
In stock
DMC Knitty 4
DMC
Knitty 4
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 280 m
Composition
100% polyacrylic
Needles
4 mm
Regular price: From €5.11
incl. VAT
In stock
rowan denim revive 199 9802219 000211 211 packshot
Rowan
Denim Revive
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
cotton
Needles
3.75 mm

€135.00 / kg

Regular price: €8.19
incl. VAT
In stock
Lopi Kemba unspun wool colour 0017 sunshine yellow
Lopi
Kemba unspun wool
Material
wool
Sales unit
1000 g
Regular price: €56.50
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form