Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Yarn

Yarn at Hollywool.eu is the main route into the yarn catalogue. Start here when you want to browse by brand, fibre, yarn weight or project before choosing a specific line and colour.

The root page should make the catalogue easier to navigate. It should link to brand pages, weight routes, fibre routes and project routes as they become live. Product facts stay on product pages, where composition, meterage, ball size and recommended tools can be checked before buying.

Filter products

Online LINIE 503 SOFTY ca. 60 m / col. 0003
Online
LINIE 503 SOFTY
Yardage
60 m
Material
100% Polyester
7 colours

€72.80 / kg

Regular price: From €3.64
incl. VAT
Sold out
Nomadnoos Eri Khullu 6-ply handgesponnen yarn
Nomadnoos
Eri Khullu 6-ply handgesponnen
Yardage
75 m
Material
50% Yak, 50% Silk
Sales unit
50 g
2 colours
Regular price: €20.21
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 453 PUDICA COLOR ca. 95 m / col. 0101
Online
LINIE 453 PUDICA COLOR
Yardage
95 m
Material
90% Cotton, 10% Acrylic
1 colour
Regular price: €3.25
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply Pairfect colour 01363 Grey Shadows
Regia
4-ply Pairfect
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
polyamide
6 colours

€97.50 / kg

Regular price: €9.75
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807374 140 9807374 000095 95 packshot
Schachenmayr
Soft & Easy Color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 235 m
Composition
100% polyacrylic
Needles
4 mm
5 colours

€52.50 / kg

Regular price: €5.25
incl. VAT
Sold out
myboshi Halo colour col. Blush Veil
myboshi
Halo
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 200 m
Composition
polyamide
5 colours

€159.60 / kg

Regular price: €6.20
incl. VAT
Sold out
Online crochet thread Stärke 20 50 g colour 0010
Online
crochet thread size 20 50 g
Yardage
433 m
Material
100% Cotton
Sales unit
50 g
1 colour

€75.00 / kg

Regular price: €3.75
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Fleece Bluefaced Leicester Roving colour 002 light brown
West Yorkshire Spinners
Fleece Bluefaced Leicester Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 166 m
Composition
wool
Needles
5 mm
3 colours

€157.00 / kg

Regular price: €15.70
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 547 SUMATO colour 001
Online
LINIE 547 SUMATO
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
cotton
Needles
3.5–4.5 mm
1 colour

€175.60 / kg

Regular price: €9.85
incl. VAT
Sold out
louisa harding enorme swak 205 5133426 000000 7 packshot
Louisa Harding
Enorme
Yardage
70 m
Material
50% Wool, 49% Acrylic, 1% Nylon
1 colour
Regular price: €31.70
incl. VAT
Sold out
myboshi Samt ca. 100 m / col. Python
myboshi
Samt
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 100 m
Composition
100% Polyester
Needles
5–7 mm
1 colour

€59.90 / kg

Regular price: €7.55
incl. VAT
Sold out
Online crochet thread Stärke 10 25 g colour 0002 silver
Online
crochet thread size 10 25 g
Yardage
100 m
Material
80% Viscose / 20% Metallised Polyester
Sales unit
25 g
2 colours
Regular price: €3.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 107 SUPERSOFT ca. 130 m / col. 0251
Online
LINIE 107 SUPERSOFT
Yardage
130 m
Material
60% Cotton, 40% Acrylic
2 colours

€79.00 / kg

Regular price: €6.46
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807132 140 9807132 000186 186 packshot
Schachenmayr
sock yarn Color 4 ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 410 m
Composition
polyamide
Needles
2–3 mm
2 colours
Regular price: €7.25
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 458 SALVIA ca. 100 m / col. 0105
Online
LINIE 458 SALVIA
Yardage
100 m
Material
60% Rayon, 40% Cotton
2 colours
Regular price: From €11.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 484 Melo ca. 105 m / col. 002
Online
LINIE 484 Melo
Yardage
105 m
Material
50% Wool, 36% Acrylic, 14% Nylon
1 colour

€119.40 / kg

Regular price: €7.85
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807574 140 9807574 000606 606 packshot
Schachenmayr
Merino Extrafine 285 Lace
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
50 g · 285 m
Composition
wool
1 colour

€159.00 / kg

Regular price: €7.95
incl. VAT
Sold out
online linie 536 tajo official 128 1105360 000001 1 packshot
Online
Linie 536 Tajo
Yardage
130 m
Material
100% Polyester
1 colour

€56.40 / kg

Regular price: €7.63
incl. VAT
Sold out
Online Malibu Color colour 001
Online
Malibu Color
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
150 g · 135 m
Composition
cotton
1 colour

€72.20 / kg

Regular price: €11.77
incl. VAT
Sold out
Pro Lana Fleeting cotton colour 73
Pro Lana
Fleeting cotton
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 135 m
Composition
cotton
Needles
3.5–4 mm
1 colour
Regular price: €7.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 468 NEO ca. 250 m / col. 0104
Online
LINIE 468 NEO
Yardage
250 m
Material
60% Merino, 40% Nylon
1 colour

€91.00 / kg

Regular price: €10.16
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners ColourLab Sock DK colour 1202 pop
West Yorkshire Spinners
ColourLab Sock DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
150 g · 337 m
Composition
polyamide
Needles
3.25–3.5 mm
1 colour
Regular price: €11.50
incl. VAT
Sold out
Sandnes Garn 191-0001176-003081
Sandnes Garn
Merinoull col. 3081 dark brown ca. 105 m 50 g
Size
3.5 mm
Yardage
105 m
Material
100% Wolle
Regular price: €9.85
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn 191-0001176-004032
Sandnes Garn
Merinoull col. 4032 misty rose ca. 105 m 50 g
Size
3.5 mm
Yardage
105 m
Material
100% Wolle
Regular price: €9.85
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn
Double Sunday col. 5812 brunnera blue ca. 108 m 50 g
Size
3.5–4.0 mm
Yardage
108 m
Material
100% Wolle
Regular price: €10.14
incl. VAT
In stock
DMC Rowan
Chunky Wool col. 23 pear ca. 100 m 100 g
Size
6.5–7.5 mm
Yardage
100 m
Material
100% Wolle
Regular price: €9.95
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn
Ballerina Chunky Mohair col. 4511 ballet rose ca. 135 m 50 g
Size
5.0–7.0 mm
Yardage
135 m
Material
77% Mohair, 18% Wool, 5% Nylon
Regular price: €15.25
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn
Double Sunday col. 5045 plum ca. 108 m 50 g
Size
3.5–4.0 mm
Yardage
108 m
Material
100% Wolle
Regular price: €10.14
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn
Double Sunday col. 4511 ballet rose ca. 108 m 50 g
Size
3.5–4.0 mm
Yardage
108 m
Material
100% Wolle
Regular price: €10.14
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn 191-0001103-002381
Sandnes Garn
Peer Gynt by PetiteKnit col. 2381 coffee melange ca. 91 m 50 g
Size
3.5–3.8 mm
Yardage
91 m
Material
100% Wolle
Sales unit
50 g

€162.80 / kg

Regular price: €8.14
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn
Tynn Peer Gynt col. 4353 rustic rose ca. 205 m 50 g
Size
3.0 mm
Yardage
205 m
Material
100% Wolle
Regular price: €8.14
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn
Tynn Peer Gynt col. 5045 plum ca. 205 m 50 g
Size
3.0 mm
Yardage
205 m
Material
100% Wolle
Regular price: €8.14
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form