Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Sport

Sport weight yarn at Hollywool.eu sits between finer sock-weight yarns and DK yarn. Use this route when a pattern needs a lighter fabric, more stitch definition or a less bulky garment.

The page should help buyers compare brands and fibres quickly. Exact gauge, meterage and needle guidance still belongs on the product pages, because each yarn line handles those details differently.

Filter products

Sandnes Garn KlompeLOMPE Tynn Merinoull colour 2025 corn yellow
Sandnes Garn
KlompeLOMPE Tynn Merinoull
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
wool
Needles
3 mm
Regular price: From €8.70
incl. VAT
In stock
Mayflower Taormina Flow colour 001 light pink
Mayflower
Taormina Flow
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
200 g · 700 m
Composition
alpaca

€184.75 / kg

Regular price: €36.95
incl. VAT
In stock
rowan baby cashsoft merino 199 9802218 000103 103 packshot
Rowan
Baby Cashsoft Merino
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 130 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€184.00 / kg

Regular price: €9.65
incl. VAT
In stock
rowan felted tweed soft 199 9802249 010010 10010 packshot
Rowan
Felted Tweed Soft
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 140 m
Composition
alpaca
Needles
3–4 mm

€222.00 / kg

Regular price: €11.18
incl. VAT
In stock
DMC Knitty 4 Glitter
DMC
Knitty 4 Glitter
Size
4 mm
Yardage
148 m
Material
Polyester
Sales unit
50 g

€53.40 / kg

Regular price: €5.57
incl. VAT
In stock
Novita Nalle Raita colour 8171 clown
Novita
Nalle Raita
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 260 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€89.00 / kg

Regular price: €9.77
incl. VAT
In stock
Novita Nalle Kesä colour 1171 water lily pond
Novita
Nalle Kesä
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 274 m
Composition
cotton

€89.00 / kg

Regular price: €9.77
incl. VAT
In stock
Novita Nalle Taika yarn in shade 8081 stump
Novita
Nalle Taika
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 260 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€93.00 / kg

Regular price: €9.77
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9801211 140 9801211 008027 8027 packshot
Schachenmayr
Bravo
Size
3–4 mm
Yardage
133 m
Material
acrylic
Sales unit
50 g

€35.00 / kg

Regular price: From €1.75
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9801421 140 9801421 000090 90 packshot
Schachenmayr
Bravo Color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 133 m
Composition
acrylic
Needles
3–4 mm

€50.00 / kg

Regular price: From €2.50
incl. VAT
In stock
myboshi mysocks Pixel colour col. Booker
myboshi
mysocks Pixel
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
150 g · 390 m
Composition
wool
Regular price: From €11.99
incl. VAT
In stock
DMC Knitty Pop
DMC
Knitty Pop
Size
4 mm
Yardage
140 m
Material
acrylic
Sales unit
50 g

€65.40 / kg

Regular price: €5.99
incl. VAT
In stock
Mayflower Taormina Shade colour 002 silver
Mayflower
Taormina Shade
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
polyamide
Needles
4–5 mm

€142.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Mandarin Naturell colour 2205 khaki
Sandnes Garn
Mandarin Naturell
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 130 m
Composition
cotton
Needles
3.5 mm
19 colours
Regular price: From €5.25
incl. VAT
Sold out
rowan pure cashmere 199 9802237 000101 101 packshot
Rowan
Pure Cashmere
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 137 m
Composition
cashmere
Needles
3.75 mm
2 colours

€1,014.00 / kg

Regular price: €50.70
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 485 Corvo ca. 140 m / col. 0001
Online
LINIE 485 Corvo
Yardage
140 m
Material
50% Rayon, 35% Wool, 15% Nylon
3 colours

€92.20 / kg

Regular price: €6.92
incl. VAT
Sold out
regia premium alpaca soft parent 00030 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Alpaca Soft
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 310 m
Composition
alpaca
Needles
2.5–3.5 mm
14 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
Mayflower Anyday Cotton 8/4 Colorbag colour 001 colorbag
Mayflower
Anyday Cotton 8/4 Colorbag
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 170 m
Composition
cotton
Needles
3 mm
12 colours

€359.00 / kg

Regular price: €17.95
incl. VAT
Sold out
myboshi Denim colour col. Azure
myboshi
Denim
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 140 m
Composition
cotton
Needles
2–3 mm
6 colours
Regular price: €3.99
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807551 140 9807551 000005 5 packshot
Schachenmayr
Merino Extrafine 170
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 170 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm
19 colours

€130.00 / kg

Regular price: €6.50
incl. VAT
Sold out
Regia Energy Flow Color colour 00180 Energetic
Regia
Energy Flow Color
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 300 m
Composition
cotton
Needles
2.5–3.5 mm
10 colours

€95.00 / kg

Regular price: €9.50
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807560 140 9807560 001001 1001 packshot
Schachenmayr
Baby Smiles Lenja Soft
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
25 g · 85 m
Composition
Polyester
Needles
4 mm
10 colours

€94.00 / kg

Regular price: From €2.35
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 5 CORAFINO ca. 175 m / col. 071
Online
LINIE 5 CORAFINO
Yardage
175 m
Material
60% Merino, 40% Microfiber
3 colours
Regular price: From €4.50
incl. VAT
Sold out
Schachenmayr Baby Smiles Cotton Bamboo colour 01035 pink
Schachenmayr
Baby Smiles Cotton Bamboo
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 156 m
Composition
cotton
Needles
2.5–3 mm
15 colours

€95.00 / kg

Regular price: €4.75
incl. VAT
Sold out
Mayflower Anyday Cotton 8/4 Print Colorbag colour 1 print colorbag
Mayflower
Anyday Cotton 8/4 Print Colorbag
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 170 m
Composition
cotton
Needles
3 mm
4 colours

€439.00 / kg

Regular price: €21.95
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807589 140 9801589 008222 8222 packshot
Schachenmayr
Bravo Softy
Size
4 mm
Yardage
140 m
Material
acrylic
Sales unit
50 g
7 colours

€45.00 / kg

Regular price: €2.25
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 546 LUNOVA ca. 130 m / col. 001
Online
LINIE 546 LUNOVA
Yardage
130 m
7 options
Regular price: From €2.50
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 18 COTONE STRETCH colour 0019
Online
LINIE 18 COTONE STRETCH
Size
4–4.5 mm
Yardage
160 m
Material
cotton
Sales unit
50 g
4 colours

€79.00 / kg

Regular price: From €3.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 541 ELARA ca. 160 m / col. 001
Online
LINIE 541 ELARA
Yardage
160 m
Material
59% Cotton, 28% Acrylic, 10% Nylon, 3% Metallic
1 colour

€89.40 / kg

Regular price: €6.82
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 107 SUPERSOFT ca. 130 m / col. 0251
Online
LINIE 107 SUPERSOFT
Yardage
130 m
Material
60% Cotton, 40% Acrylic
2 colours

€79.00 / kg

Regular price: €6.46
incl. VAT
Sold out
Pro Lana Fleeting cotton colour 73
Pro Lana
Fleeting cotton
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 135 m
Composition
cotton
Needles
3.5–4 mm
1 colour
Regular price: €7.95
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form