Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Fingering / Sock / 4-ply

Fingering yarn at Hollywool.eu is a fine-yarn route for socks, shawls, light garments and detailed stitch work. It also covers many 4-ply and sock-weight choices, but not every fingering yarn is a sock yarn.

Use this page to compare yarn families by brand, fibre and colour. Product pages should confirm the exact fibre mix, meterage, ball size and needle recommendations before a pattern decision.

Filter products

Mayflower Premium Sock Wool Forest colour 001 tropische anden
Mayflower
Premium Sock Wool Forest
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
polyamide

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Step By Step 1 colour 001 blue
Mayflower
Anyday Step By Step 1
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
polyamide
Needles
2.5–3 mm

€71.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Novita Viola Raita colour 8391 sunny day
Novita
Viola Raita
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
cotton
Needles
2.5–3 mm

€99.00 / kg

Regular price: €10.63
incl. VAT
In stock
Novita Viola colour 372 mugworth
Novita
Viola
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
polyamide
Needles
2.5–3 mm

€93.30 / kg

Regular price: €10.37
incl. VAT
In stock
Mayflower 1 Class Cashmere colour 002 cashew
Mayflower
1 Class Cashmere
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
polyamide
Needles
2.5–3 mm

€145.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Novita Viola colour 109 tide
Novita
Viola
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
polyamide
Needles
2.5–3 mm
Regular price: From €5.50
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Winwick Mum colour 872 wildflower
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Winwick Mum
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
polyamide
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
Mayflower Casablanca Lux colour 001 elfenbein
Mayflower
Casablanca Lux
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 225 m
Composition
Polyester
Needles
3.5–4 mm

€160.00 / kg

Regular price: €8.71
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Mars colour 01 green
Mayflower
Sock Yarn Mars
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
polyamide

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply colour 011 marshmallow
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
polyamide
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
rowan sock 199 9802244 000001 1 packshot
Rowan
Sock
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
polyamide
Needles
2.5 mm

€157.50 / kg

Regular price: €15.75
incl. VAT
In stock
Novita Tuuli colour 120 water
Novita
Tuuli
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 225 m
Composition
viscose
Needles
3.5 mm
Regular price: From €7.61
incl. VAT
In stock
Novita Laine 4-ply colour 151 cloudy cotton
Novita
Laine 4-ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3 mm

€260.00 / kg

Regular price: €26.00
incl. VAT
In stock
Mayflower Glitter colour 001 silver
Mayflower
Glitter
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 100 m
Composition
Polyester
Needles
2.5–3 mm

€200.00 / kg

Regular price: €7.07
incl. VAT
In stock
Novita Viola Flora colour 711 lumme
Novita
Viola Flora
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
polyamide
Needles
2.5–3 mm

€99.00 / kg

Regular price: €10.63
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Vega colour 01 cobalt blue/purple/aubergine
Mayflower
Sock Yarn Vega
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
polyamide

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Cashmere colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Cashmere
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 110 m
Composition
100% cashmere
Needles
3–4 mm

€840.00 / kg

Regular price: €21.00
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Venus colour 04
Mayflower
Sock Yarn Venus
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
polyamide

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Step By Step 4 colour 001
Mayflower
Anyday Step By Step 4
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
polyamide

€71.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Step By Step 2 colour 001 yellow / orange / green
Mayflower
Anyday Step By Step 2
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
polyamide
Needles
2.5–3 mm

€71.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Jupiter colour 03 turquoise
Mayflower
Sock Yarn Jupiter
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
polyamide

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Sirius colour 01 green/dark green/curry/rust
Mayflower
Sock Yarn Sirius
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
polyamide

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Plus Wolle Sockenwolle 4-fädig ca. 410 m / col. 20 Rubellit
Plus Wolle
sock yarn 4-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 410 m

€70.00 / kg

Regular price: €8.33
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Country Birds colour 1167 jay
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Country Birds
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
polyamide
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
Regia 152-9801268-000324
Regia
4-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
polyamide
Needles
2–3 mm

€79.50 / kg

Regular price: From €7.95
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Cocktail colour 811 passionfruit cooler
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Cocktail
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
polyamide
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
Regia Cotton colour 02411 Helsinki color
Regia
Cotton
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
Polyester
Needles
2–3 mm

€97.50 / kg

Regular price: From €9.75
incl. VAT
In stock
rowan selects patina 199 9802230 000410 410 packshot
Rowan
Selects Patina
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 250 m
Composition
Polyester
Needles
4 mm

€410.00 / kg

Regular price: €20.50
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Solstice 4ply colour 1249 canopy
West Yorkshire Spinners
Solstice 4ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€176.50 / kg

Regular price: €17.65
incl. VAT
In stock
Pro Lana Paint Socks colour 200
Pro Lana
Paint Socks
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
polyamide
Needles
2.5–3 mm
Regular price: €14.95
incl. VAT
In stock
Pro Lana Fjord Socks colour 181
Pro Lana
Fjord Socks
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
polyamide
Regular price: From €9.95
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9801212 140 9801212 001005 1005 packshot
Schachenmayr
Baby Smiles Bravo 185
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 184 m
Composition
100% polyacrylic
Needles
3–3.5 mm
35 colours

€53.00 / kg

Regular price: From €2.65
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form