Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Fingering / Sock / 4-ply

Fingering yarn at Hollywool.eu is a fine-yarn route for socks, shawls, light garments and detailed stitch work. It also covers many 4-ply and sock-weight choices, but not every fingering yarn is a sock yarn.

Use this page to compare yarn families by brand, fibre and colour. Product pages should confirm the exact fibre mix, meterage, ball size and needle recommendations before a pattern decision.

Filter products

schachenmayr 9807021 140 9807021 000105 105 packshot
Schachenmayr
Dorita 12
Yardage
570 m
Material
100% Cotton
Sales unit
100 g
10 colours

€59.50 / kg

Regular price: €5.95
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply Color colour 01246 supernova color
Regia
4-ply Color
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
46 colours

€85.00 / kg

Regular price: From €8.50
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807597 140 9807597 000080 80 packshot
Schachenmayr
Mohair Dream
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
150 g · 810 m
Composition
84% polyacrylic, 8% mohair, 8% wool
Needles
3.5–4 mm
16 colours

€76.67 / kg

Regular price: €11.50
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Signature 4Ply - Christmas colour 989 candy cane
West Yorkshire Spinners
Signature 4Ply – Christmas
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm
2 colours

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply for Hand-Dye colour 01992 natural
Regia
4-ply for Hand-Dye
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
1 colour

€62.50 / kg

Regular price: €6.25
incl. VAT
Sold out
regia 4ply 50g 152 9801276 002080 2080 packshot
Regia
4-ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
22 colours

€105.00 / kg

Regular price: €5.25
incl. VAT
Sold out
Mayflower Anyday Diva colour 002 goldener sand
Mayflower
Anyday Diva
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 275 m
Composition
wool
Needles
2.75–3.25 mm
20 colours
Regular price: From €6.40
incl. VAT
Sold out
regia premium silk color parent 00032 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Silk Color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
9 colours

€159.50 / kg

Regular price: €15.95
incl. VAT
Sold out
regia premium silk parent 00065 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Silk
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
19 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 3 SUPERSOCKE 100 ca. 420 m / col. 0023
Online
LINIE 3 SUPERSOCKE 100
Yardage
420 m
Material
75% Wool, 25% Nylon
8 colours
Regular price: €7.50
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply PREMIUM Cashmere colour 00020 sandshell
Regia
4-ply PREMIUM Cashmere
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
16 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807020 140 9807020 000005 5 packshot
Schachenmayr
Dorita 10
Yardage
530 m
Material
100% Cotton
Sales unit
100 g
15 colours

€59.50 / kg

Regular price: €5.95
incl. VAT
Sold out
regia premium merino yak 152 9801630 007524 7524 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Merino Yak
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
15 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Bo Peep 4ply colour 011 tooth fairy
West Yorkshire Spinners
Bo Peep 4ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm
4 colours

€95.00 / kg

Regular price: €6.99
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Sparkle colour 1051 vintage tinsel
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Sparkle
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm
6 colours

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 345 COTTON BABY ca. 180 m / col. 0002
Online
LINIE 345 COTTON BABY
Yardage
180 m
Material
100% Cotton
3 colours
Regular price: €2.95
incl. VAT
Sold out
regia 4ply color 50g 152 9801281 001139 1139 packshot
Regia
4-ply Color
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
6 colours

€110.00 / kg

Regular price: €5.50
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Country Birds & Christmas colour 886 holly berry
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Country Birds & Christmas
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm
2 colours

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply Pairfect colour 01363 Grey Shadows
Regia
4-ply Pairfect
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
6 colours

€97.50 / kg

Regular price: €9.75
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 547 SUMATO colour 001
Online
LINIE 547 SUMATO
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
wool
Needles
3.5–4.5 mm
1 colour

€175.60 / kg

Regular price: €9.85
incl. VAT
Sold out
Online crochet thread Stärke 10 25 g colour 0002 silver
Online
crochet thread size 10 25 g
Yardage
100 m
Material
80% Viscose / 20% Metallised Polyester
Sales unit
25 g
2 colours
Regular price: €3.95
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807132 140 9807132 000186 186 packshot
Schachenmayr
sock yarn Color 4 ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 410 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
2 colours
Regular price: €7.25
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807574 140 9807574 000606 606 packshot
Schachenmayr
Merino Extrafine 285 Lace
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
50 g · 285 m
Composition
wool
1 colour

€159.00 / kg

Regular price: €7.95
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form