Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Sweater Yarn

Sweater yarn at Hollywool.eu should help buyers start from the garment, then choose fibre, weight and colour. A sweater page is not one technical spec. It is a guided route into yarns that may work for pullovers, cardigans and layered garments.

Keep the page honest: recommend checking the pattern gauge, meterage and yarn substitution notes before buying. Product pages should carry the exact facts needed for quantity planning.

Filter products

West Yorkshire Spinners Re:Treat Twist Chunky colour 1217 dusk
West Yorkshire Spinners
Re: Treat Twist Chunky
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 140 m
Composition
wool

€100.00 / kg

Regular price: €10.31
incl. VAT
In stock
rowan moordale 199 9802220 000002 2 packshot
Rowan
Moordale
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 230 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€221.00 / kg

Regular price: €22.10
incl. VAT
In stock
Mayflower Easy Care Big colour 103 wüsten-salbei
Mayflower
Easy Care Big
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 85 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€145.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
rowan norwegian wool 199 9802240 000010 10 packshot
Rowan
Norwegian Wool
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
3.75 mm

€188.00 / kg

Regular price: €9.60
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Re:Treat Chunky Roving colour 010 pure
West Yorkshire Spinners
Re: Treat Chunky Roving
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 140 m
Composition
wool
Needles
6.5 mm

€79.50 / kg

Regular price: €8.88
incl. VAT
In stock
rowan pebble island 199 9802241 000021 21 packshot
Rowan
Pebble Island
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€368.00 / kg

Regular price: €18.40
incl. VAT
In stock
Rowan Alpaca Sparkle colour 10020 Almond
DMC Rowan
Rowan Alpaca Sparkle
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 95 m
Composition
wool
Needles
6 mm

€230.00 / kg

Regular price: €11.52
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Fleece Bluefaced Leicester DK colour 1035 bramble
West Yorkshire Spinners
Fleece Bluefaced Leicester DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 225 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€152.50 / kg

Regular price: From €13.15
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners ColourLab Aran colour 1173 dove grey
West Yorkshire Spinners
ColourLab Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 166 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€79.50 / kg

Regular price: €8.89
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9807014 140 9807014 000080 80 packshot
Schachenmayr
Color Drift
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 75 m
Composition
wool
Needles
7–8 mm

€130.00 / kg

Regular price: €8.11
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Raita colour 939 autumn morning
Novita
7 Veljestä Raita
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool
Needles
3.5–5.5 mm

€89.00 / kg

Regular price: From €9.39
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Nummi colour 951 freedom
Novita
7 Veljestä Nummi
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€89.00 / kg

Regular price: €9.44
incl. VAT
In stock
rowan pure alpaca 199 9802247 000112 112 packshot
Rowan
Pure Alpaca
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
alpaca
Needles
3.75 mm

€222.00 / kg

Regular price: €11.10
incl. VAT
In stock
rowan cotton trio 199 9802248 000111 111 packshot
Rowan
Cotton Trio
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
3.25–3.5 mm

€170.00 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Polkka colour 8001 hiking
Novita
7 Veljestä Polkka
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool

€89.00 / kg

Regular price: €9.44
incl. VAT
In stock
myboshi Dream colour col. Bergsee
myboshi
Dream
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 95 m
Composition
wool

€149.80 / kg

Regular price: €8.86
incl. VAT
In stock
rowan merino soft 199 0100003 000010 10 packshot
Rowan
Merino Soft
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 80 m
Composition
wool
Needles
7 mm

€142.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Fleece Bluefaced Leicester Roving colour 002 light brown
West Yorkshire Spinners
Fleece Bluefaced Leicester Roving
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 150 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€131.50 / kg

Regular price: €13.15
incl. VAT
In stock
Novita Hygge Chunky colour 109 tide
Novita
Hygge Chunky
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 140 m
Composition
wool
Needles
5–6 mm

€89.00 / kg

Regular price: €9.08
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Maxima colour 001 light blue/coral/beige/navy blue
Mayflower
Premium Maxima
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 90 m
Composition
wool
Needles
6 mm

€208.00 / kg

Regular price: €10.40
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Taika
Novita
7 Veljestä Taika
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool

€86.00 / kg

Regular price: €12.92
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Fleece Jacob DK colour 005 light grey
West Yorkshire Spinners
Fleece Jacob DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 225 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€84.50 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9807552 140 9807552 000107 107 packshot
Schachenmayr
Merino Extrafine 120
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm

€130.00 / kg

Regular price: From €6.50
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Tresko colour 1022 gramelert
Sandnes Garn
Tresko
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 105 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€85.00 / kg

Regular price: From €6.56
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9807016 140 9807016 000090 90 packshot
Schachenmayr
Pebble Mohair
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
wool
Needles
5.5–6 mm

€99.00 / kg

Regular price: From €4.95
incl. VAT
In stock
regia 6ply 150g 152 9801275 001047 1047 packshot
Regia
6-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
150 g · 375 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm
16 colours

€79.67 / kg

Regular price: €11.95
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807554 140 9807554 000226 226 packshot
Schachenmayr
Merino Extrafine 85
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 85 m
Composition
wool
Needles
4.5–5.5 mm
14 colours

€130.00 / kg

Regular price: €6.50
incl. VAT
Sold out
Mayflower Molly Fine colour 04 flamingo red
Mayflower
Molly Fine
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 135 m
Composition
wool
Needles
6–7 mm
10 colours

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
Sold out
myboshi 50/50 colour col. Anthrazit
myboshi
50/50
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
wool
Needles
4–5 mm
18 colours
Regular price: €5.99
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Fleece Jacob Aran colour 006 medium grey
West Yorkshire Spinners
Fleece Jacob Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 166 m
Composition
wool
Needles
5 mm
4 colours

€84.50 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807015 140 9807015 000004 4 packshot
Schachenmayr
Classic Mix
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm
20 colours

€79.00 / kg

Regular price: From €3.95
incl. VAT
Sold out
regia 8ply uni 152 9801292 001048 1048 packshot
Regia
8-ply Uni
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool
Needles
3.5–3.75 mm
13 colours

€79.67 / kg

Regular price: €11.95
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form