Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Sweater Yarn

Sweater yarn at Hollywool.eu should help buyers start from the garment, then choose fibre, weight and colour. A sweater page is not one technical spec. It is a guided route into yarns that may work for pullovers, cardigans and layered garments.

Keep the page honest: recommend checking the pattern gauge, meterage and yarn substitution notes before buying. Product pages should carry the exact facts needed for quantity planning.

Filter products

Novita Sointu colour 167 flight
Novita
Sointu
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€110.00 / kg

Regular price: €7.35
incl. VAT
In stock
Novita Arctic Wool Aran colour 124 ground ice
Novita
Arctic Wool Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 165 m
Composition
wool
Needles
4.5–5 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.00
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Georgina colour 001 sand
Mayflower
Premium Georgina
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
wool

€190.00 / kg

Regular price: €9.55
incl. VAT
In stock
Novita Hehku colour 111 relaxed
Novita
Hehku
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€190.00 / kg

Regular price: €9.77
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Atlas by PetiteKnit colour 6082 thunderstorm
Sandnes Garn
Atlas by PetiteKnit - 6082 thunderstorm
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 108 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€179.20 / kg

Regular price: €8.96
incl. VAT
In stock
rowan mohair soft 199 1000090 010200 10200 packshot
Rowan
Mohair Soft
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
5.5 mm

€179.00 / kg

Regular price: €9.48
incl. VAT
In stock
Lopi Hosuband colour 0005 light grey
Lopi
Hosuband
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 130 m
Composition
wool
Needles
4–4.5 mm

€79.50 / kg

Regular price: €9.12
incl. VAT
In stock
myboshi Alpaca colour col. Fuchsia
myboshi
Alpaca
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 90 m
Composition
wool
Needles
7–8 mm

€102.80 / kg

Regular price: €7.28
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Fable Brushed Aran colour 1223 feather
West Yorkshire Spinners
Fable Brushed Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 162 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€157.00 / kg

Regular price: €15.70
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Atlas colour 1021 light grey melange
Sandnes Garn
Atlas
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 108 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€165.00 / kg

Regular price: €8.96
incl. VAT
In stock
rowan merino aria 199 9802236 000053 53 packshot
Rowan
Merino Aria
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 85 m
Composition
wool
Needles
7 mm

€370.00 / kg

Regular price: €18.50
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Original colour 126 light jeans
Novita
7 Veljestä Original
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool

€59.33 / kg

Regular price: €9.44
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn KlompeLOMPE Merinoull colour 2025 corn yellow
Sandnes Garn
KlompeLOMPE Merinoull
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 105 m
Composition
wool
Needles
3.5 mm

€174.00 / kg

Regular price: From €8.70
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Fritidsgarn colour 1021 light grey melange
Sandnes Garn
Fritidsgarn
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 70 m
Composition
wool
Needles
5.5 mm

€139.00 / kg

Regular price: €8.14
incl. VAT
In stock
Mayflower Toronto colour 001 elfenbein
Mayflower
Toronto
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 90 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€150.00 / kg

Regular price: €8.31
incl. VAT
In stock
Novita Wonder Wool DK colour 113 soul
Novita
Wonder Wool DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 112 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€118.00 / kg

Regular price: From €7.37
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Morris DK colour 1275 daisy
West Yorkshire Spinners
Morris DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 112 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€151.00 / kg

Regular price: €8.65
incl. VAT
In stock
rowan alpaca wool 199 0100005 000010 10 packshot
Rowan
Alpaca Wool
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 116 m
Composition
wool
Needles
7 mm

€150.00 / kg

Regular price: €8.55
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Alpakka Ull colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Alpakka Ull
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€200.00 / kg

Regular price: From €10.27
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Joulupolkka
Novita
7 Veljestä Joulupolkka
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool

€85.33 / kg

Regular price: €12.92
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Basic Wool colour 003
Mayflower
Anyday Basic Wool
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 90 m
Composition
wool
Needles
4.5 mm

€79.00 / kg

Regular price: €6.30
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Poppy colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Poppy
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
wool
Needles
5.5–7 mm
Regular price: From €12.60
incl. VAT
In stock
DMC 100% Baby 4
DMC
100% Baby 4
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€110.00 / kg

Regular price: €7.43
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Jouluraita yarn in shade 8611 redpolls
Novita
7 Veljestä Jouluraita
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€92.67 / kg

Regular price: €13.90
incl. VAT
In stock
rowan brushed fleece 199 9802176 000271 271 packshot
Rowan
Brushed Fleece
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 105 m
Composition
wool
Needles
6 mm

€254.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Jättiraita colour 8251 summer day
Novita
7 Veljestä Jättiraita
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€92.67 / kg

Regular price: €13.90
incl. VAT
In stock
hw official hw novita sisters nv
Novita
7 Sisters
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool

€109.00 / kg

Regular price: €10.90
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Peer Gynt by PetiteKnit colour 1065 charcoal melange
Sandnes Garn
Peer Gynt by PetiteKnit
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 91 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€139.00 / kg

Regular price: From €8.14
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Perfect colour 1032 light grey mottled
Sandnes Garn
Perfect
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
wool
Needles
3.5 mm
Regular price: From €5.55
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Luna colour 03001 col. 3001 Moonlight
Symfonie Yarns
Luna
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 182 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€239.90 / kg

Regular price: €23.99
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Joulu colour 1351 starry night
Novita
7 Veljestä Joulu
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€92.67 / kg

Regular price: €13.90
incl. VAT
In stock
Lopi Spuni colour 7220 rock grey
Lopi
Spuni
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 190 m
Composition
wool
Needles
4–5 mm

€113.00 / kg

Regular price: €11.78
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form