Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Fiber

Use fibre categories when the material is the first choice: wool, cotton, alpaca, silk, mohair and other yarn fibres. Filter further by brand, yarn weight, gauge or length per ball.

Filter products

Mayflower Alliance Fine colour 003
Mayflower
Alliance Fine
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 160 m
Composition
cotton
Needles
3.25 mm

€65.60 / kg

Regular price: €6.00
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Kos colour 1043 grey mottled
Sandnes Garn
Kos
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
wool
Needles
5.5 mm

€290.00 / kg

Regular price: From €12.60
incl. VAT
In stock
Novita Nalle Alpakka colour 1261 frosty night
Novita
Nalle Alpakka
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 145 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€118.00 / kg

Regular price: €7.61
incl. VAT
In stock
rowan felted tweed colour 199 9802243 000031 31 packshot
Rowan
Felted Tweed Color
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm
Regular price: €13.80
incl. VAT
In stock
rowan kid classic 199 0044000 000913 913 packshot
Rowan
Kid Classic
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 140 m
Composition
wool
Needles
5–5.5 mm

€220.00 / kg

Regular price: €11.10
incl. VAT
In stock
Novita Laine DK colour 151 cloudy cotton
Novita
Laine DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 225 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€230.00 / kg

Regular price: €23.00
incl. VAT
In stock
rowan baby cashsoft worsted 199 9802251 010010 10010 packshot
Rowan
Baby Cashsoft Worsted
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 75 m
Composition
wool
Needles
4.5–5 mm

€155.00 / kg

Regular price: €8.58
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Grande colour 03 beige
Mayflower
Anyday Grande
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
300 g · 860 m
Composition
acrylic
Needles
4.5–5 mm

€31.67 / kg

Regular price: €9.55
incl. VAT
In stock
rowan softyak dk 199 9802192 000232 232 packshot
Rowan
Softyak DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 135 m
Composition
cotton
Needles
4 mm

€236.00 / kg

Regular price: €11.80
incl. VAT
In stock
Mayflower Santiago colour 002 sand
Mayflower
Santiago
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
wool
Needles
6 mm

€208.00 / kg

Regular price: €10.40
incl. VAT
In stock
Lopi Einband colour 0008 light denim
Lopi
cover
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 250 m
Composition
wool

€99.20 / kg

Regular price: €7.15
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Babyull Lanett colour 1022 gramelert
Sandnes Garn
Babyull Lanett
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€179.00 / kg

Regular price: From €8.00
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners The Croft Aran colour 010 sullom
West Yorkshire Spinners
The Croft Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 166 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€119.50 / kg

Regular price: €11.95
incl. VAT
In stock
Mayflower London Merino Fine colour 003 eierschale
Mayflower
London Merino Fine
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
wool
Needles
3 mm

€159.00 / kg

Regular price: €8.50
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Merinoull colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Merinoull
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 105 m
Composition
wool
Needles
3.5 mm

€190.00 / kg

Regular price: From €8.70
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Double Sunday by PetiteKnit colour 2013 pineapple
Sandnes Garn
Double Sunday by PetiteKnit
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 108 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€199.00 / kg

Regular price: €10.14
incl. VAT
In stock
myboshi No. 2 colour col. Agave
myboshi
No. 2
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
cotton
Needles
4–5 mm
Regular price: From €3.49
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Mini Alpakka colour 1032 light grey mottled
Sandnes Garn
Mini Alpakka
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
alpaca
Needles
3 mm
Regular price: From €9.45
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Duo colour 2112 light yellow
Sandnes Garn
Duo
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 115 m
Composition
wool
Needles
3.5 mm

€185.00 / kg

Regular price: €9.58
incl. VAT
In stock
Mayflower Monaco colour 001 sahne
Mayflower
Monaco
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
Polyester

€238.00 / kg

Regular price: €11.90
incl. VAT
In stock
Mayflower Alliance colour 003
Mayflower
Alliance
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 115 m
Composition
cotton
Needles
4 mm
Regular price: From €3.20
incl. VAT
In stock
rowan handknit cotton 199 0548000 000309 309 packshot
Rowan
Handknit Cotton
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 85 m
Composition
cotton
Needles
4–4.5 mm

€137.00 / kg

Regular price: From €8.21
incl. VAT
In stock
Regia Virtuoso Color colour 03071 into the sea
Regia
Virtuoso Color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
150 g · 375 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm

€113.00 / kg

Regular price: €16.95
incl. VAT
In stock
rowan felted tweed 199 0036000 000206 206 packshot
Rowan
Felted Tweed
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
wool
Needles
3.5 mm
Regular price: From €11.30
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Silk Merino colour 003
Mayflower
Premium Silk Merino
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 125 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€352.00 / kg

Regular price: €9.14
incl. VAT
In stock
rowan pure worsted 199 9802170 000101 101 packshot
Rowan
Pure Wool Worsted
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool
Needles
4.5 mm

€129.00 / kg

Regular price: €12.90
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Valentina colour 002 sandstrand
Mayflower
Premium Valentina
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
wool
Needles
4.5–5 mm

€208.00 / kg

Regular price: €10.40
incl. VAT
In stock
myboshi Samt XS colour col. Beere
myboshi
Samt XS
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 90 m
Composition
Polyester
Needles
4–5 mm

€67.00 / kg

Regular price: €6.05
incl. VAT
In stock
Novita Sointu colour 167 flight
Novita
Sointu
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€110.00 / kg

Regular price: €7.35
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Paljett colour 1120 silver spoon
Sandnes Garn
Paljett
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 140 m
Composition
Polyester

€339.00 / kg

Regular price: €16.95
incl. VAT
In stock
Novita Arctic Wool Aran colour 124 ground ice
Novita
Arctic Wool Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 165 m
Composition
wool
Needles
4.5–5 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.00
incl. VAT
In stock
Mayflower Super Kid Silk colour 04 mokka
Mayflower
Super Kid Silk
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 195 m
Composition
76% mohair, 24% silk
Needles
4.5–5 mm

€450.00 / kg

Regular price: €11.25
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form