Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Mayflower

Mayflower yarn at Hollywool.eu covers everyday knitting and crochet yarns, sock yarns, cotton yarns and wool blends from the Mayflower range. Use this brand page when you know the brand but still need to choose the right fibre, yarn weight or project direction.

The product cards are the place for exact facts. Open a line to check composition, ball size, meterage and recommended tools before planning quantity. Keep this page focused on brand navigation, not a full technical sheet for every Mayflower yarn.

Filter products

Mayflower Santiago Light colour 002 sand
Mayflower
Santiago Light
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 300 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€219.00 / kg

Regular price: €10.95
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Forest colour 001 tropische anden
Mayflower
Premium Sock Wool Forest
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Step By Step 1 colour 001 blue
Mayflower
Anyday Step By Step 1
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€71.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Mayflower 1 Class Cashmere colour 002 cashew
Mayflower
1 Class Cashmere
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€145.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Mayflower Taormina Flow colour 001 light pink
Mayflower
Taormina Flow
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
200 g · 700 m
Composition
polyamide

€184.75 / kg

Regular price: €36.95
incl. VAT
In stock
Mayflower Casablanca Lux colour 001 elfenbein
Mayflower
Casablanca Lux
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 225 m
Composition
cotton
Needles
3.5–4 mm

€160.00 / kg

Regular price: €8.71
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Mars colour 01 green
Mayflower
Sock Yarn Mars
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Mayflower Easy Care Big colour 103 wüsten-salbei
Mayflower
Easy Care Big
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 85 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€145.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Mayflower Glitter colour 001 silver
Mayflower
Glitter
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 100 m
Composition
Polyester
Needles
2.5–3 mm

€200.00 / kg

Regular price: €7.07
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Vega colour 01 cobalt blue/purple/aubergine
Mayflower
Sock Yarn Vega
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Venus colour 04
Mayflower
Sock Yarn Venus
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Step By Step 4 colour 001
Mayflower
Anyday Step By Step 4
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€71.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Step By Step 2 colour 001 yellow / orange / green
Mayflower
Anyday Step By Step 2
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€71.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Maxima colour 001 light blue/coral/beige/navy blue
Mayflower
Premium Maxima
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 90 m
Composition
wool
Needles
6 mm

€208.00 / kg

Regular price: €10.40
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Jupiter colour 03 turquoise
Mayflower
Sock Yarn Jupiter
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Mayflower Sock Yarn Sirius colour 01 green/dark green/curry/rust
Mayflower
Sock Yarn Sirius
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool

€70.60 / kg

Regular price: €6.17
incl. VAT
In stock
Mayflower Taormina Shade colour 002 silver
Mayflower
Taormina Shade
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
polyamide
Needles
4–5 mm

€142.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Cotton 8/4 Colorbag colour 001 colorbag
Mayflower
Anyday Cotton 8/4 Colorbag
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 170 m
Composition
cotton
Needles
3 mm
12 colours

€359.00 / kg

Regular price: €17.95
incl. VAT
Sold out
Mayflower Anyday Diva colour 002 goldener sand
Mayflower
Anyday Diva
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 275 m
Composition
wool
Needles
2.75–3.25 mm
20 colours
Regular price: From €6.40
incl. VAT
Sold out
Mayflower Molly Fine colour 04 flamingo red
Mayflower
Molly Fine
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 135 m
Composition
wool
Needles
6–7 mm
10 colours

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
Sold out
Mayflower Anyday Cotton 8/4 Print Colorbag colour 1 print colorbag
Mayflower
Anyday Cotton 8/4 Print Colorbag
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 170 m
Composition
cotton
Needles
3 mm
4 colours

€439.00 / kg

Regular price: €21.95
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form