Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

By Brand

Shop yarn by brand when you already know the maker you like, or when you want to compare lines from the same supplier. This page keeps brand browsing separate from fibre and yarn weight filters.

Filter products

regia premium silk color parent 00032 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Silk Color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
9 colours

€159.50 / kg

Regular price: €15.95
incl. VAT
Sold out
DMC 109-0008155-000400
DMC
Brio XL
Yardage
155 m / 170 yd
Material
80% Acrylic / 20% Wool
Sales unit
100 g
13 colours

€61.50 / kg

Regular price: €7.53
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807590 140 9807590 008028 8028 packshot
Schachenmayr
Bravo Quick & Easy
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 165 m
Composition
100% polyacrylic
Needles
5–6 mm
18 colours

€35.00 / kg

Regular price: €3.50
incl. VAT
Sold out
Mez Anchor Organic Cotton colour 00038 earthy brown
Mez
Anchor Organic Cotton
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
cotton
Needles
2.5–3 mm
18 colours

€100.00 / kg

Regular price: From €5.00
incl. VAT
Sold out
Schachenmayr Macramé 5 mm colour 00010 sand
Schachenmayr
Macramé 5 mm
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 40 m
Composition
cotton
Needles
5 mm
6 colours

€27.80 / kg

Regular price: €6.95
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807363 140 9807363 000098 98 packshot
Schachenmayr
Cotton Jersey
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 74 m
Composition
polyamide
Needles
7–8 mm
2 colours

€99.50 / kg

Regular price: €9.95
incl. VAT
Sold out
DMC Brio colour Option 1
DMC
Brio
Yardage
345 m / 377 yd
Material
80% Acrylic / 20% Wool
Sales unit
100 g
25 colours

€63.50 / kg

Regular price: €7.63
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807551 140 9807551 000005 5 packshot
Schachenmayr
Merino Extrafine 170
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 170 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm
19 colours

€130.00 / kg

Regular price: €6.50
incl. VAT
Sold out
Regia Energy Flow Color colour 00180 Energetic
Regia
Energy Flow Color
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 300 m
Composition
wool
Needles
2.5–3.5 mm
10 colours

€95.00 / kg

Regular price: €9.50
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807019 140 9807019 000012 12 packshot
Schachenmayr
Your Cotton
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 70 m
Composition
cotton
Needles
4 mm
20 colours

€55.60 / kg

Regular price: From €2.50
incl. VAT
Sold out
regia premium silk parent 00065 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Silk
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
19 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807560 140 9807560 001001 1001 packshot
Schachenmayr
Baby Smiles Lenja Soft
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
25 g · 85 m
Composition
Polyester
Needles
4 mm
10 colours

€94.00 / kg

Regular price: From €2.35
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 5 CORAFINO ca. 175 m / col. 071
Online
LINIE 5 CORAFINO
Yardage
175 m
Material
60% Merino, 40% Microfiber
3 colours
Regular price: From €4.50
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Fleece Jacob Aran colour 006 medium grey
West Yorkshire Spinners
Fleece Jacob Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 166 m
Composition
wool
Needles
5 mm
4 colours

€84.50 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
Sold out
Schachenmayr Baby Smiles Cotton Bamboo colour 01035 pink
Schachenmayr
Baby Smiles Cotton Bamboo
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 156 m
Composition
cotton
Needles
2.5–3 mm
15 colours

€95.00 / kg

Regular price: €4.75
incl. VAT
Sold out
Mayflower Anyday Cotton 8/4 Print Colorbag colour 1 print colorbag
Mayflower
Anyday Cotton 8/4 Print Colorbag
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 170 m
Composition
cotton
Needles
3 mm
4 colours

€439.00 / kg

Regular price: €21.95
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807015 140 9807015 000004 4 packshot
Schachenmayr
Classic Mix
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm
20 colours

€79.00 / kg

Regular price: From €3.95
incl. VAT
Sold out
regia 8ply uni 152 9801292 001048 1048 packshot
Regia
8-ply Uni
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool
Needles
3.5–3.75 mm
13 colours

€79.67 / kg

Regular price: €11.95
incl. VAT
Sold out
DMC Happy Chenille colour Option 9
DMC
Happy Chenille
Yardage
38 m / 42 yd
Material
100% Polyester
Sales unit
15 g
25 colours

€120.00 / kg

Regular price: €5.14
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 3 SUPERSOCKE 100 ca. 420 m / col. 0023
Online
LINIE 3 SUPERSOCKE 100
Yardage
420 m
Material
75% Wool, 25% Nylon
8 colours
Regular price: €7.50
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply PREMIUM Cashmere colour 00020 sandshell
Regia
4-ply PREMIUM Cashmere
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
16 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9814876 140 9814876 001001 1001 packshot
Schachenmayr
Baby Smiles Suavel
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 366 m
Composition
100% polyacrylic
Needles
2.5 mm
12 colours

€95.00 / kg

Regular price: €4.75
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807020 140 9807020 000005 5 packshot
Schachenmayr
Dorita 10
Yardage
530 m
Material
100% Cotton
Sales unit
100 g
15 colours

€59.50 / kg

Regular price: €5.95
incl. VAT
Sold out
regia premium merino yak 152 9801630 007524 7524 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Merino Yak
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
15 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Bo Peep 4ply colour 011 tooth fairy
West Yorkshire Spinners
Bo Peep 4ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm
4 colours

€95.00 / kg

Regular price: €6.99
incl. VAT
Sold out
Mez Anchor Cotton Wool colour 00078 pink ruby
Mez
Anchor Cotton Wool
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 115 m
Composition
wool
Needles
3.5–4.5 mm
20 colours

€199.00 / kg

Regular price: From €9.95
incl. VAT
Sold out
DMC Revelation colour Option 1
DMC
Revelation
Yardage
520 m / 569 yd
Material
80% Acrylic / 20% Wool
Sales unit
150 g
17 colours

€73.00 / kg

Regular price: €10.95
incl. VAT
Sold out
regia 6ply 50g parent 00033 packshot
Regia
6-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm
12 colours

€105.00 / kg

Regular price: €5.25
incl. VAT
Sold out
Amano 012070025-3400
Amano
QORI
12 colours
Regular price: €8.50
incl. VAT
Sold out
rowan felted tweed aran 199 9802116 000719 719 packshot
Rowan
Felted Tweed Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 87 m
Composition
wool
Needles
5 mm
7 colours

€222.00 / kg

Regular price: €11.15
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Sparkle colour 1051 vintage tinsel
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Sparkle
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm
6 colours

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807592 140 9807592 000001 1 packshot
Schachenmayr
Luxury Velvet
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 75 m
Composition
Polyester
Needles
6 mm
14 colours

€72.50 / kg

Regular price: €7.25
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form