Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

By Brand

Shop yarn by brand when you already know the maker you like, or when you want to compare lines from the same supplier. This page keeps brand browsing separate from fibre and yarn weight filters.

Filter products

Online LINIE 359 FANO ca. 240 m / col. 139
Online
LINIE 359 FANO
Yardage
240 m
Material
53% Wool, 47% Acrylic
3 colours
Regular price: From €13.95
incl. VAT
Sold out
DMC Angel
DMC
Angel
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 95 m
Composition
wool
Needles
4 mm
21 colours

€95.00 / kg

Regular price: €6.83
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807589 140 9801589 008222 8222 packshot
Schachenmayr
Bravo Softy
Size
4 mm
Yardage
140 m
Material
100% polyacrylic
Sales unit
50 g
7 colours

€45.00 / kg

Regular price: €2.25
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9812942 140 9812942 000011 11 packshot
Schachenmayr
Wash+Filz-it! felting wool uni
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
50 g · 50 m
Composition
wool
Needles
8–9 mm
18 colours

€79.00 / kg

Regular price: €3.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 345 COTTON BABY ca. 180 m / col. 0002
Online
LINIE 345 COTTON BABY
Yardage
180 m
Material
100% Cotton
3 colours
Regular price: €2.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 231 FILZWOLLE COLOR ca. 50 m / col. 0101
Online
LINIE 231 FILZWOLLE COLOR
Yardage
50 m
Material
100% Wool
1 colour
Regular price: €3.50
incl. VAT
Sold out
regia 4ply color 50g 152 9801281 001139 1139 packshot
Regia
4-ply Color
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
75% wool, 25% polyamide
Needles
2–3 mm
6 colours

€110.00 / kg

Regular price: €5.50
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Country Birds & Christmas colour 886 holly berry
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Country Birds & Christmas
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm
2 colours

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 469 Charming ca. 100 m / col. 0006
Online
LINIE 469 Charming
Yardage
100 m
Material
100% Polyester
2 colours

€57.50 / kg

Regular price: €7.70
incl. VAT
Sold out
Schachenmayr Macramé 3 mm colour 00010 sand
Schachenmayr
Macramé 3 mm
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 65 m
Composition
Polyester
Needles
3 mm
12 colours

€27.80 / kg

Regular price: €6.95
incl. VAT
Sold out
Amano Apu Imperial Alpaka 25g Sale Farben yarn
Amano
Apu Imperial Alpaka 25g Sale Farben
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 100 m
Composition
100% alpaca
1 colour
Regular price: €13.60
incl. VAT
Sold out
Mez Anchor Crafty colour 107 cinnamon
Mez
Anchor Crafty
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 40 m
Composition
Polyester
Needles
5 mm
10 colours

€28.20 / kg

Regular price: €7.05
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 165 SANDY DESIGN COLOR ca. 240 m / col. 367
Online
LINIE 165 SANDY DESIGN COLOR
Yardage
240 m
Material
100% Cotton
1 colour
Regular price: €5.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 546 LUNOVA ca. 130 m / col. 001
Online
LINIE 546 LUNOVA
Yardage
130 m
7 options
Regular price: From €2.50
incl. VAT
Sold out
myboshi Halo ca. 200 m / col. Soft Sand
myboshi
Halo
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 200 m
Composition
45% Acrylic / 40% polyamidee / 15% Mohair
1 colour

€159.60 / kg

Regular price: €6.20
incl. VAT
Sold out
Online crochet thread Stärke 20 25 g colour 0001 Gold
Online
crochet thread size 20 25 g
Yardage
240 m
2 options
Regular price: €4.95
incl. VAT
Sold out
Online crochet thread Stärke 15 50 g colour 0003
Online
crochet thread size 15 50 g
Yardage
333 m
Material
100% Cotton
Sales unit
50 g
2 colours
Regular price: €3.75
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 18 COTONE STRETCH colour 0019
Online
LINIE 18 COTONE STRETCH
Size
4–4.5 mm
Yardage
160 m
Material
polyamide
Sales unit
50 g
4 colours

€79.00 / kg

Regular price: From €3.95
incl. VAT
Sold out
Novita Hygge Wool colour 109 tide
Novita
Hygge Wool
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 60 m
Composition
wool
Needles
2.25 mm
6 colours
Regular price: From €7.50
incl. VAT
Sold out
Kremke ILLAPU Wolle mit Lurex ungefärbt yarn
Kremke
ILLAPU Yarn with Lurex - undyed
Sales unit
100 g
1 colour
Regular price: €11.75
incl. VAT
Sold out
Regia 6-ply Color colour 02787 voss color
Regia
6-ply Color
Size
3–4 mm
Yardage
375 m
Material
75% wool, 25% polyamide
Sales unit
150 g
8 colours

€93.00 / kg

Regular price: €13.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 541 ELARA ca. 160 m / col. 001
Online
LINIE 541 ELARA
Yardage
160 m
Material
59% Cotton, 28% Acrylic, 10% Nylon, 3% Metallic
1 colour

€89.40 / kg

Regular price: €6.82
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 503 SOFTY ca. 60 m / col. 0003
Online
LINIE 503 SOFTY
Yardage
60 m
Material
100% Polyester
7 colours

€72.80 / kg

Regular price: From €3.64
incl. VAT
Sold out
Nomadnoos Eri Khullu 6-ply handgesponnen yarn
Nomadnoos
Eri Khullu 6-ply handgesponnen
Yardage
75 m
Material
50% Yak, 50% Silk
Sales unit
50 g
2 colours
Regular price: €20.21
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 453 PUDICA COLOR ca. 95 m / col. 0101
Online
LINIE 453 PUDICA COLOR
Yardage
95 m
Material
90% Cotton, 10% Acrylic
1 colour
Regular price: €3.25
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply Pairfect colour 01363 Grey Shadows
Regia
4-ply Pairfect
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
75% wool, 25% polyamide
6 colours

€97.50 / kg

Regular price: €9.75
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807374 140 9807374 000095 95 packshot
Schachenmayr
Soft & Easy Color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 235 m
Composition
100% polyacrylic
Needles
4 mm
5 colours

€52.50 / kg

Regular price: €5.25
incl. VAT
Sold out
myboshi Halo colour col. Blush Veil
myboshi
Halo
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 200 m
Composition
polyamide
5 colours

€159.60 / kg

Regular price: €6.20
incl. VAT
Sold out
Online crochet thread Stärke 20 50 g colour 0010
Online
crochet thread size 20 50 g
Yardage
433 m
Material
100% Cotton
Sales unit
50 g
1 colour

€75.00 / kg

Regular price: €3.75
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Fleece Bluefaced Leicester Roving colour 002 light brown
West Yorkshire Spinners
Fleece Bluefaced Leicester Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 166 m
Composition
wool
Needles
5 mm
3 colours

€157.00 / kg

Regular price: €15.70
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 547 SUMATO colour 001
Online
LINIE 547 SUMATO
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
wool
Needles
3.5–4.5 mm
1 colour

€175.60 / kg

Regular price: €9.85
incl. VAT
Sold out
louisa harding enorme swak 205 5133426 000000 7 packshot
Louisa Harding
Enorme
Yardage
70 m
Material
50% Wool, 49% Acrylic, 1% Nylon
1 colour
Regular price: €31.70
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form